Dariusz Garba, Poznaniak, badacz wojenny i pisarz, od wielu lat mieszkający w Niemczech przyjechał do Gniezna, by spotkać się z Karolem Soberskim, pisarzem zajmującym się okresem międzywojennym i II wojną światową na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Głównym tematem spotkania było omówienie pomysłu, który wyszedł od D. Garby, by wspólnie napisać książkę o II wojnie światowej w Wielkopolsce. Książka miałaby się ukazać jesienią 2022 roku. Szczegółów książki autorzy - na razie - nie chcą ujawniać. Zapowiadają jednak, że temat, który poruszą w książce, jest nieznany współczesnym czytelnikom i miłośnikom historii.
Dariusz Garba to Poznaniak mieszkający w Niemczech, badacz wojenny zajmujący się tajemnicami III Rzeszy. Od ponad 30 lat bada tajny projekt budowlany znany pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”) w Górach Sowich oraz zagadki II wojny światowej związane z okupowaną przez Niemców Wielkopolską. Autor książki pt. „Tajny projekt III Rzeszy FHQu Riese” (2012) oraz jedynej, jak do tej pory, na obszarze niemieckojęzycznym książki o „Riese” – pt. „Riese. Das Rätsel um Hitlers Hauptquartier in Niederschlesien” (2000). Współautor filmu dla „Pro 7” redakcji Galileo pt. „Bunkier Hitlera – Riese”. Oprowadza w nim widzów po podziemnych kompleksach „Riese” (2001). Autor artykułów na temat poznańskich tajemnic publikowanych w miesięczniku „Odkrywca”. Redaktor cyklu „Zagadki Poznania” na stronach Facebooka „Poznań w przeszłości”. Prelegent na licznych festiwalach tajemnic, zagadek historycznych i poszukiwań skarbów. Obecnie pracuje nad paroma projektami związanymi z Poznaniem i Wielkopolską.
Gnieźnieńskie spotkanie obu pisarzy związane było przede wszystkim z pomysłem, który wyszedł od Dariusza Garby, by wspólnie napisać książkę o II wojnie światowej w Wielkopolsce. Pozycja ta miałaby opowiadać o nieznanych współcześnie wydarzeniach z czasów niemieckiej okupacji, które rozegrały się w Poznaniu oraz w kilku sąsiednich miejscowościach. Jak podkreśla D. Garba, tego tematu dotychczas nikt nie poruszał. Szczegółów autorzy nie chcą zdradzać, ale zapowiadają unikatową publikację.
– Darek odnalazł unikatowe materiały w archiwach dotyczące II wojny światowej. Chcemy je skonfrontować, w ramach dziennikarskiego śledztwa. Zapowiada się fascynująca przygoda i wyjątkowa książka – mówi K. Soberski.
Ponadto mowa było o III Festiwalu Historycznym „Tajemnic Trzech Stuleci”, który w marcu przyszłego roku planowany jest w pałacu w Czerniejewie, a D. Garba będzie jednym z prelegentów. W trakcie spotkania przedstawił temat swojej prelekcji. W rozmowie – która trwała blisko 4 godziny – poruszono również tematy międzywojenne oraz te związane ze skarbami i tajemnicami Wielkopolski i Dolnego Śląska.
Prace nad książką ruszą pod koniec tego roku, a książka miałaby się ukazać jesienią 2022 roku.
Karol Soberski - dziennikarz (redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl), pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, a druga od 23 do 25 lipca tego roku w Gnieźnie. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, archeologów, pisarzy, badaczy i eksploratorów.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!