Na przestrzeni kilku wieków w Zagórowie żyli obok siebie przedstawiciele trzech religii: chrześcijanie, starozakonni i ewangelicy. Znaczna część historii została już spisana w kilku publikacjach. Pozostała jednak plama dotycząca historii ewangelików. To ma się zmienić.
Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie (pow. słupecki). We wrześniu zostało zorganizowane spotkanie z osobami, które zaangażują się w ten projekt. Obecnie nie ma dostępnych zbyt wiele informacji o ewangelikach, jednak liczne materiały znajdują się w prywatnych zbiorach miejscowych regionalistów. W Zagórowie do dzisiaj mieści się parafia ewangelicko-augsburska. Obecność ewangelików została w ubiegłym roku zaakcentowana przez montaż tablicy właśnie na tym budynku z inicjatywy pastora Waldemara Wunsza.
W ośrodku kultury od kilku lat gromadzone są dokumenty o przedwojennym wielokulturowym Zagórowie na potrzebę tworzenia narracji o wieloletnich sąsiadach Polakach, Żydach i Niemcach, a precyzyjnie rzecz ujmując o chrześcijanach, starozakonnych i ewangelikach. W poprzednich latach powstały książki o Zagórowie. Wśród nich jest publikacja dotycząca Żydów, natomiast w dalszym ciągu brakuje opracowania o ewangelikach. Jednak ze względu na szczątkowe informacje, ośrodek kultury zwrócił się z prośbą do mieszkańców o przekazanie opowieści, dokumentów czy zdjęć.
Odzew ze strony mieszkańców jest już widoczny. Jednym z nich jest Bogdan Karaszewski, kierownik administracji Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie. Przekazał on dość obszerną dokumentację, która wypełnia całą skrzynkę. Dodajmy, że wśród dokumentów znajdują się: ponad sto listów pochodzących z czasów przedwojnia i wojny, księga z aktami urodzeń, pocztówki, Biblia i książki tematyczne oraz fotografie.
- W 1995 r. mieszkałem w Łazińsku i robiłem remont. W tym domu przed wojną ponoć mieszkał kantor. Dokumenty były zamurowane w podwójnej ścianie. Ostatnio zobaczyłem w Internecie ogłoszenie, że szukacie informacji o ewangelikach, więc przywiozłem te dokumenty – powiedział Bogdan Karaszewski w czasie przekazania materiałów. Do zadań pracowników ośrodka kultury będzie teraz należało m.in. poszukanie tłumaczy, którzy określą tematykę listów.
Dodajmy, że grupa inicjatywna nadal jest na etapie porządkowania i zbierania dokumentów. Każdy, kto dysponuje wspomnieniami, zasłyszanymi opowieściami, fotografiami albo też dokumentami związanymi z ewangelikami zamieszkującymi Gminę Zagórów jest proszony o kontakt pod nr tel. 63 27 48 110 lub 505 739 633 albo elektroniczny (mgokzagorow@op.pl).
- Mirosław Słowiński (honorowy Obywatel Miasta Zagórowa, autor książki o Zagórowie „Zagórów. Album miasta 1407-2007” oraz inicjator wydania książki o państwu Jedwabach, Żydach związanych z Zagórowem, którzy przeżyli Holokaust, pt. „Dwa życia jak dwa psalmy. Historia mówiona Leona i Toshy Jedwab”)
- Waldemar Wunsz (pastor, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie)
- Przemysław Kowalski (prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Puszcza Pyzdrska” i koordynator projektów przywracających pamięć o Puszczy Pyzdrskiej i dziedzictwie olędrów)
- Katarzyna Połom (prezes Stowarzyszenia „Zagórów-Miejsce z historią”)
- Aneta Węcławiak (członkini Stowarzyszenia „Zagórów-Miejsce z historią”)
- Łukasz Parus (dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórowie, członek stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Zagórowskiej)
- Damian Kruczkowski (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie i wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Pamięci Frydhof).
Fot. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zagórowie
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!