ReklamaA1ReklamaA1-2

Powędrujmy szlakiem legend i mitów

HistoriaAtrakcje turystyczneInformacje z powiatu gnieźnieńskiego11 czerwca 2024, 14:30   red. Karol Soberski4533 odsłon0 Komentarzy
Powędrujmy szlakiem legend i mitów
 fot. Karol Soberski

Czerwcowe weekendy i zbliżające się wakacje to idealny czas na wędrówki. Wielu z nas zastanawia się dokąd wybrać się na wycieczkę w sobotę, niedzielę lub podczas urlopu. My proponujemy wybrać się na jedyny - na Pojezierzu Gnieźnieńskim - szlak „Śladami mitów i legend”.

W 2011 roku na terenie powiatu gnieźnieńskiego zaczęły pojawiać się małe elementy architektury drewnianej. Wraz z nimi, zaczęły pojawiać się rzeźby z brązu, tablice informacyjne z opis historii danej rzeźby i drewniane drogowskazy. Wszystko to jest częścią składową dużego unijnego projektu.

Z powiatem gnieźnieńskim, tak przebogatym w historiograficzne fakty, związane są również przeróżne podania, legendy i mity. Mity, legendy i podania od zarania dziejów tłumaczyły i opisywały otaczający nas świat. Dziś stanowią ciekawe źródło, które przybliża nam obraz zaprzeszłych czasów. Dzięki temu projektowi obraz ten jest nam bliższy. Tablice informacyjne zawierają m.in. niezwykłe historie związane z miejscami, w których są ustawione, informacje, które można niekiedy znaleźć w różnego rodzaju przewodnikach i kronikach regionalnych czy to kościelnych czy państwowych na zasadzie ciekawostki.

Szlak „Śladami mitów i legend” rozpoczyna swój bieg w Skorzęcinie w gminie Witkowo (legenda o „Niemieckim leśniczym”) i dalej prowadzi przez Małachowo Złych Miejsc w gminie Witkowo (gdzie znaleziono figurkę Bogini Izydy z synem Horusem co może świadczyć o tym, że w tym miejscu przebiegał Szlak Bursztynowy), Drachowo w gminie Niechanowo (mieszkał tam trójgłowy smok), Gniezno (drzewko w Dolinie Pojednania symbolizujące Lecha, Czecha i Rusa), Waliszewo w gminie Kłecko (gdzie w „Czerwonej Oberży” żył karczmarzu, który ograbiał i mordował bogatych), Gorzuchowo w gminie Kłecko (gdzie na stosie spalono dziesięć niewiast – „Zielarek”) i Modliszewo w gminie Gniezno (gdzie grasował zbój Maciej).

Całkowita długość szlaku wynosi ok. 40 km. Na trasie szlaku postawionych jest 7 rzeźb, tablice informacyjne, wiaty z ławami z siedziskami oraz koszami na śmieci.

Szlak to część projektu pod nazwą: „Zintegrowany system informacji wizualnej - szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dla Działania 6.1 „Turystyka” Schemat I "Infrastruktura turystyczna" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt został zrealizowany w latach 2010 i 2011.


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3