ReklamaA1

Pośmiertna maska cesarza Napoleona odwiedziła Gniezno!

Z życia FundacjiAktualności28 lipca 2021, 15:30   red. Arkadiusz Gaca1889 odsłon
Pośmiertna maska cesarza Napoleona odwiedziła Gniezno!
Dr Agnieszka Fulińska z pośmiertną maską Napoleona i Karol Soberski, organizator Festiwalu - fot. Włodzimierz Biront

W tym roku, dokładnie 5 maja, minęła 200. rocznica śmierci cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Z tej okazji podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca odbywał się w Centrum Kultury „Scena to dziwna”, można było obejrzeć aż trzy wystawy napoleońskie! Jedna z nich była wyjątkowa! Była to pośmiertna maska cesarza Napoleona!, która do Gniezna przyjechała prosto z Paryża!

Organizatorem II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. I właśnie dzięki jego współpracy z dr Agnieszką Fulińską z Krakowa, udało się do Gniezna, prosto z Paryża ściągnąć pośmiertną maskę cesarza Napoleona!

Napoleon Bonaparte, Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821 w Longwood na Wyspie Św. Heleny) – francuski wojskowy, Pierwszy Konsul Republiki Francuskiej 1799–1804, cesarz Francuzów w latach 1804–1814 i 1815, prezydent (1802–1805), a następnie król Włoch (1805–1814), Suweren Wyspy Elba (11 kwietnia 1814 – 20 marca 1815).

Napoleon, po klęsce w bitwie pod Waterloo w 1815 r. został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie spędził sześć ostatnich lat swojego życia. Zmarł 5 maja 1821 r., a jego ciało pochowano na wspomnianej wyspie, chociaż ostatnią wolą cesarza było, aby pochować go nad brzegami Sekwany. Dopiero w 1840 r. jego szczątki zostały przetransportowane do Francji, gdzie złożono je w jednej z kaplic Kościoła Inwalidów w Paryżu. Do dnia dzisiejszego okoliczności śmierci Napoleona I pozostają niejasne i budzą wątpliwości wielu badaczy.

O okolicznościach śmierci cesarza można było usłyszeć w sobotę, 24 lipca podczas wykłada dr Agnieszki Fulińskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pt. „Wygnanie, śmierć i ostatnia zwycięska bitwa Napoleona – mity, legendy i apoteoza Cesarza Francuzów”.

Inne opowieści A. Fulińskiej na temat cesarza Napoleona wzbudzały równie duże zainteresowania. Opowieści, które były przedstawiane na I piętrze Centrum Kultury, gdzie w jednej z sal wystaw czasowych eksponowana była pośmiertna maska cesarza Napoleona!

Każdy zainteresowany – a było ich sporo – mógł dowiedzieć się nieznanych szczegółów na temat samej maski, jej wykonania, ale przede wszystkim okoliczności w których została odciśnięta dwa dni po śmierci Napoleona.Fot. A. Soberska, J. Andrzejewski, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 267

 • 222
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 10
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 35
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3