ReklamaA1ReklamaA1-2

Pola Lednickie to nie Ostrów Lednicki

AktualnościAtrakcje turystyczne10 lipca 2024, 10:00   red. Karol Soberski6349 odsłon0 Komentarzy
Pola Lednickie to nie Ostrów Lednicki
Brama Trzeciego Tysiąclecia, zwana „Bramą - Rybą” - fot. Karol Soberski

Miejsce to jest znane od 1997 roku, gdy z inicjatywy dominikanina ojca Jana Góry odbyło się Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Lednica 2000. Centralnym punktem Pól Lednickich jest pagórek na którym znajduje się Brama Trzeciego Tysiąclecia, zwana ze względu na swój kształt „Bramą - Rybą”. Ale Pola Lednickie to również wiele innych ciekawostek - często zupełnie nieznanych - które przyciągają turystów i pielgrzymów. Dlatego warto tam pojechać w tegoroczne wakacje.

Pola Lednickie – obszar o powierzchni około 40 hektarów - znane od 1997 roku, nie zawsze utożsamiane są z gminą Kiszkowo, na terenie której leżą, a za to bardzo często mylone są z Ostrowem Lednickim (wyspą leżącą na jez. Lednica, nad którym leżą też Pola Lednickie). Pola Lednickie położone są między Skrzetuszewem a Imiołkami, około 10 km od Kiszkowa i 20 km na zachód od Gniezna.

Pola Lednickie jako miejscowość na administracyjnej mapie regionu pojawiła się dopiero 1 stycznia 2013 roku. Nazwy tej po raz pierwszy użył 2 czerwca 1997 roku papież Jan Paweł II w liście skierowanym do młodzieży.

Trochę historii

Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży miało miejsce w 1997 roku. Do 2005 r. odbywały się w wigilię Zesłania Ducha Św., po śmierci papieża Jana Pawła II w pierwszą sobotę czerwca. Od kilku lat odbywają się też inne coroczne spotkania: Lednicą Dzieci, Lednicą Seniora i Lednicą Motocyklistów.

W centralnym punkcie Pól Lednickich znajduje się pagórek na którym stoi, wzniesiona w 1997 roku, Brama Trzeciego Tysiąclecia, zwana „Bramą - Rybą”. Jest to konstrukcja stalowa o długości. 36 metrów i wysokości 9 metrów. Do Bramy prowadzi Droga Trzeciego Tysiąclecia, która symbolizuje drogę, jaką trzeba przejść, aby dojść do Chrystusa. Droga ma swój początek przy replice Krzyża z Giewontu, podarowanej młodzieży przez Adama Bachledę-Curusia, burmistrza Zakopanego.

Pola Lednickie żyją przez cały rok. Jest tu wybudowany przez o. Jana Górę ośrodek duszpasterski zwany Domem Jana Pawła II, a w nim wiele pamiątek – papieskich i związanych z wydarzeniami na Lednicy.  I właśnie to miejsce co roku przyciąga coraz większą rzeszę turystów i pielgrzymów.

Dom Jana Pawła II

Dom Jana Pawła II został na Polach Lednickich otwarty 31 marca 2007 roku i zgromadzonych jest w nim wiele pamiątek po Papieżu Polaku. Co możemy podziwiać w tym Domu?

Każdy może ujrzeć spiżowy odlew ręki Jana Pawła II (zrobiony dwa lata przed śmiercią papieża). Na świecie, są tylko dwa takie eksponaty: na Polach Lednickich i w Krakowie.

Ponadto w centralnej części pomieszczenia mieszczącego się na I piętrze, zobaczyć można odgrodzony szybą pokój Jana Pawła II, w którym znajdują się przedmioty, którymi kiedyś posługiwał się Papież-Polak. Jest m.in. biała sutanna, chusteczka osobista i ręcznik, pióro i teczka, buty i laska, namiot i kalosze - pozostałość z wędrówek, piuska i ornat, fotel z parlamentu i gitara poświęcona przez Jana Pawła II dla młodych z Poznania.

Jest tam również parkiet z mieszkania kardynała Karola Wojtyły z ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie i okno z pomieszczenia, gdzie stało jego łóżko i biurko. Zobaczyć także można świecę z VI Światowych Dni Młodzieży, szkaplerz, szaty liturgiczne, krzyż i świecę, które Jan Paweł II podarował na pierwsze spotkanie nad Lednicą, różańce podarowane przy różnych okazjach przez Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ponadto są tam różnego rodzaju wydawnictwa własnoręcznie podpisane przez Papieża Polaka, Dzieciątko z kości słoniowej i opłatki podarowane na pierwsza Pasterkę w ośrodku na Polach Lednickich.

W pokoiku papieskim znajdują się również takie eksponaty, jak krzyż od prezydenta Lecha Wałęsy, przy którym składał przysięgę tuż po wyborze na prezydenta oraz dwa fotele z Belwederu. Za szybą znajduje się również klęcznik Św. Papieża, z brewiarzem i różańcem, a także pamiątki po kardynale Andrzeju Deskurze i prymasie Józefie Glempie.

Grób ojca Jana Góry

Sercem ośrodka na Polach Lednickich jest przeszklona kaplica z widokiem na całe Pola Lednickie, z której widać też wspomnianą replikę krzyża z Giewontu, stacje Drogi Krzyżowej, „Bramę-Rybę” oraz grób ojca Jana Góry (zmarł 21 grudnia 2015 roku i został pochowany na Polach Lednickich) znajdujący się stóp głazu upamiętniającego 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II.

Będąc w kaplicy warto zwrócić uwagę na stojących na parapecie, za ołtarzem sześć relikwiarzy, Św. Jana Pawła II (kropla krwi), Św. Faustyny Kowalskiej, Św. Jacka, Św. Andrzeja Boboli, Bł. Karoliny Kózkówny oraz Św. Stanisława Szczepanowskiego Biskupa i Męczennika, patrona Polski.

Kaplica dostępna jest o każdej porze dnia i nocy. W każdą sobotę o godz. 19.00 odprawiana jest tam msza święta.

Na parterze ośrodka znajduje się sklepik, w którym można zakupić książki i pamiątki z Lednicy.


W tekście wykorzystano informacje ze strony lednica2000.pl


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2