Dzisiaj w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo zainaugurowany został I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”, który potrwa do niedzieli, 29 czerwca. Festiwal rozpoczął się od wernisażu trzech wystaw związanych historycznie z gminą Łubowo i powiatem gnieźnieńskim. Natomiast od jutra, od godz. 10.00, w Hotelu Victoria rozpocznie się maraton prelekcji. W gronie prelegentów jest kilka wyjątkowych osób (podróżników, pisarzy, odkrywców, dziennikarzy), którzy do Łubowa przyjechali z całego świata, bo oprócz Polski, będą goście ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemiec. Organizatorami Festiwalu są: Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo oraz Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich.
Podczas dzisiejszej inauguracji, Organizatorzy Festiwali zapowiedzieli, że w jego trakcie zabiorą uczestników w podroż od Australii przez Japonię, Mongolię do krajów Azji Południowo-Wschodniej! Od najciekawszych miejsc w Polsce, przez Europę do Ameryki Południowej! Od opuszczonych miast oraz miejsc związanych z historią okultyzmu i masonerii, po jaskinie Borneo i lodowce Arktyki! Powędrujemy także najważniejszymi śladami Templariuszy po Europie! Nie zabraknie też wypraw na krańce II Rzeczpospolitej i do najbardziej tajemniczych miejsc w naszym regionie! Spotkamy się z książkami sensacyjnymi, historycznymi, kryminalnymi i obyczajowymi oraz ich autorami!
Skąd taka nazwa Festiwalu? - Otóż wielu z nas udając się w podróż, zabiera ze sobą przynajmniej jedną książkę. Ponadto wiele książek powstaje po powrocie z jakiejś podroży, czy wypadu turystycznego. Stąd wpadałem na pomysł, by połączyć te dwie pasje: podróże i książki - podkreśla Karol Soberski, prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, pomysłodawca Festiwalu.
Festiwal ma też swojego cichego bohatera. Podczas Festiwalu Organizatorzy przypomniana zostanie postać Juliana Bossa-Gosławskiego. - Ten wielki i znany w całej Polsce artysta rzeźbiarza i twórcy form przestrzennych, połowę swojego życia spędził w miejscowości Rybitwy nad brzegiem Jeziora Lednickiego z widokiem na zachodnią stronę największej wyspy jeziora Ostrowa Lednickiego. Była to wielka osobowość, nieco dzisiaj zapomniana i Festiwal będzie doskonałą okazją, by przywrócić pamięć o tym wielkim rzeźbiarzu. Tym bardziej, że będziemy w przededniu jego 100. rocznicy urodzin, które przypadną w 2026 roku i kilka dni po jego trzynastej rocznicy śmierci, bo zmarł 24 czerwca 2012 roku, stąd wystawa fotograficzna autorstwa Roberta Anioła poświęcona jego osobie i jego pracowni w Rybitwach - mówi Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo.
Ponadto w Centrum Kultury można także oglądać dwie inne wystawy, które miały dzisiaj swój wernisaż. - Pierwsza z nich to wystawa znanego regionalisty Tadeusza Panowicza, prezentacja jego grafik architektury oraz metalowych zabytków wczesnośredniowiecznych z Ostrowa Lednickiego pt. „Skarby Lednicy i Gniezna”. Z kolei druga ekspozycja autorstwa Wojciecha Śmieleckiego nosi tytuł „Historyczne rocznice związane z Bolesławem Chrobrym i dynastią piastowską w filatelistyce i medalierstwie” - mówi. I. Wiśniewska.
Obszerna relacja z prezentowanych podczas Festiwalu wystaw już wkrótce!
Jak podkreśla K. Soberski, celem Festiwalu jest promocja turystyczna naszego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem gminy Łubowo i jej walorów. - Chcemy to uczynić poprzez zaproszenie do Łubowa kilkunastu wyjątkowych gości, za którymi przyjadą turyści i będą mogli poznać atrakcje gminy Łubowo i okolic - zaznacza K. Soberski i dodaje, że w gronie prelegentów jest kilka wyjątkowych osób (podróżników, pisarzy, odkrywców, dziennikarzy), którzy do Łubowa przyjechali z całego świata, bo oprócz Polski, mamy gości ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii czy Niemiec. W trakcie Festiwalu nie zabraknie także stoisk z książkami, nie tylko samych pisarzy, którzy pojawią się na Festiwalu.
Prelekcje odbywać się będą w Hotelu Victoria: w sobotę, 28 czerwca od godz. 10.00 do 17.45 i w niedzielę, 29 czerwca od godz. 10.00 do 15.00.
W dniach Festiwal wejściówki będzie można nabyć w Punkcie Informacyjnym przed wejściem na salę konferencyjną (płatność tylko gotówką).
Jaki już informowaliśmy, w sobotę i niedzielę - w ramach Festiwalu - odbywać się będzie Kiermasz Książki i Pchli Targ. Swoje stoiska będą mieć: Wielkopolska Organizacja Turystyczna, Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska oraz pisarze (Malwina Kowszewicz, Jolanta Maria Kaleta, Joanna Sypula-Gliwa, Mikołaj Gospodarek, Tomasz Grzywaczewski i Andrzej Ceglarski). Bedą też stoiska ze starociami i antykami.
Ponadto swoje prace wystawi Piotr Karsznia - twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, autor wielu wystaw w całej Polsce, regionalista, członek Zarządu Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale przede wszystkim kronikarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”. Mentorem Piotra Karszni był prof. Wiktor Zin, a jego przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg (batalista i pejzażysta Polski) i Szymon Kobyliński, (grafik, rysownik, karykaturzysta). Piotr Karsznia od wielu lat niestrudzenie ilustruje powrót do chwały zapomnianych bohaterów, dźwiganie powalonych zła ręką krzyży, wyrywanie z ziemi materialnych dowodów na potwierdzenie historycznych faktów.
Kiermasz będzie funkcjonował:
Program Festiwalu
Organizatorem wydarzenia jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo. Mecenasem Festiwalu jest Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo, a jednym z partnerów Festiwalu - Bank Spółdzielczy w Gnieźnie – Mecenas Instytutu. Współorganizatorem Festiwalu jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!