ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Pogranicza Literatury”: czas na Festiwal o Podróżach i Książkach! Już w czerwcu w Łubowie!

AktualnościKsiążkiAtrakcje turystyczneWydarzenia i imprezy27 kwietnia 2025, 17:00   red. Arkadiusz Gaca3056 odsłon
„Pogranicza Literatury”: czas na Festiwal o Podróżach i Książkach! Już w czerwcu w Łubowie!
 fot. Instytut Literacki

Zabierzemy Was w podroż od Australii przez Japonię, Mongolię do krajów Azji Południowo-Wschodniej! Od najciekawszych miejsc w Polsce, przez Europę do Ameryki Południowej! Od opuszczonych miast oraz miejsc związanych z historią okultyzmu i masonerii, po jaskinie Borneo i lodowce Arktyki! Powędrujemy także najważniejszymi śladami Templariuszy po Europie! Nie zabraknie też wypraw na krańce II Rzeczpospolitej i do najbardziej tajemniczych miejsc w naszym regionie! Spotkamy się z książkami sensacyjnymi, historycznymi, kryminalnymi i obyczajowymi oraz ich autorami! A wszystko to na I Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”, który od 27 do 29 czerwca odbędzie się w Łubowie koło Gniezna!

Miłośnicy podróży i książek powinni zarezerwować sobie ostatni weekend czerwca i pojawić się od 27 do 29 czerwca w Łubowie koło Gniezna. Tam w Hoteli Victoria oraz w Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo odbywać się będzie pierwsza edycja Festiwalu o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”.

- Skąd taka nazwa Festiwalu? Otóż wielu z nas udając się w podróż, zabiera ze sobą przynajmniej jedną książkę. Ponadto wiele książek powstaje po powrocie z jakiejś podroży, czy wypadu turystycznego. Stąd wpadałem na pomysł, by połączyć te dwie pasje: podróże i książki - wyjaśnia Karol Soberski, prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, pomysłodawca Festiwalu. 

W ramach Festiwalu odbędzie się kilkanaście prelekcji i spotkań z pisarzami, ale też będą wystawy, m.in. znanego kolekcjonera Tadeusza Panowicza. Nie zabraknie również zajęć dla dzieci czy nocnego zwiedzania najstarszego drewnianego kościoła w powiecie gnieźnieńskim - kościoła pw. św. Mikołaja w Łubowie.

Festiwal będzie miał także swojego cichego bohatera. - Podczas Festiwalu szczególnie chcemy przypomnieć postać Juliana Bossa-Gosławskiego, artysty rzeźbiarza i twórcy form przestrzennych, który połowę swojego życia spędził w miejscowości Rybitwy nad brzegiem Jeziora Lednickiego z widokiem na zachodnią stronę największej wyspy jeziora Ostrowa Lednickiego. Była to wielka osobowość, nieco dzisiaj zapomniana i Festiwal będzie doskonałą okazją, by przywrócić pamięć o tym wielkim rzeźbiarzu. Tym bardziej, że będziemy w przededniu jego 100. rocznicy urodzin, które przypadną w 2026 roku i kilka dni po jego trzynastej rocznicy śmierci, bo zmarł 24 czerwca 2012 roku - mówi Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo.

W trakcie czerwcowego Festiwalu nie zabraknie także stoisk z książkami, nie tylko samych pisarzy, którzy pojawią się na Festiwalu, ale też kilku wydawnictw. Każdy znajdzie coś dla siebie! Przez trzy dni będzie można porozmawiać z pisarzami i podróżnikami!

Wejściówki na Festiwal

Od dzisiaj można także kupować - w przedsprzedaży - wejściówki na czerwcowy Festiwal.
UWAGA! Ilość miejsc ograniczona!

Ceny w przedsprzedaży:

  • do 31 maja - na dwa dni festiwalowe - 50 zł
  • od 1 czerwca do 26 czerwca - na dwa dni festiwalowe - 70 zł

Wejściówki w przedsprzedaży można nabyć w Sklepie na stronie Instytutu Literackiego - TUTAJ

Dni festiwalowe:

  • piątek, 27 czerwca - wstęp wolny
  • sobota, 28 czerwca - 40 zł - na jeden dzień
  • niedziela, 29 czerwca - 40 zł - na jeden dzień

W dniach Festiwal wejściówki będzie można nabyć w Punkcie Informacyjnym przed wejściem na salę konferencyjną (płatność tylko gotówką).

Prelegenci - goście Festiwalu

Dzisiaj przedstawiam sylwetki prelegentów, którzy zawitają na I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”, który od 27 do 29 czerwca odbędzie się w Łubowie koło Gniezna!

  • Z Barcelony do Łubowa

Malwina Kowszewicz (tytuł prelekcji: „Przekraczanie granic w podróży i w miłości”) - dziennikarka, pisarka, specjalistka od tworzenia marki. Skończyła zarządzanie i marketing ze specjalizacją PR, ale zajęła się pracą w mediach. Obecnie dzieli życie między Hiszpanią a Polską.
Praca w mediach jest jej żywiołem. Wiele lat była związana z różnymi wydawnictwami. 
W „Cosmopolitan” pełniła funkcję sekretarza redakcji, współpracowała z polskimi jak i z zagranicznymi magazynami dla których przeprowadzała wywiady, organizowała sesje. W miesięczniku „Shape” zajmowała się działem psychologii. Prowadziła audycje w Radiu Kolor „Liga damsko - męska”. Obecnie kieruje magazynem „Luxury Boutique”. Założyła fundację pomagającą rozwijać talenty uzdolnionym dzieciom z domów dziecka. 
Wydała cztery powieści: „Zakazane gry” (2005 r.) i wznowienie w  2014 r., „Nigdy dość” (2007 r.), „Bordeaux 5 rano” (2013 r.) i „Jej życie” (2021 r.) Na podstawie ostatniej powieści „Jej życie”tworzona jest obecnie sztuka teatralna w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. 
Jej marzeniem jest podróż do Indii, pomoc kobietom w dostrzeżeniu ich wewnętrznego piękna i stworzenie programu o sile kobiet, ich ukrytych możliwościach i potencjale.  Jest również spełnioną mamą, dorastających już dzieci.

  • Oddech Pustyni, czyli przez australijski interior

Joanna Sypula-Gliwa (tytuł prelekcji: „Oddech Pustyni, czyli przez australijski interior”) – urodzona w Warszawie absolwentka Wydziału Historycznego i Pomagisterskich Dziennych Studiów Dziennikarskich  na Uniwersytecie Warszawskim, podczas których  uczestniczyła w Seminarium Reportażu prowadzonym przez Krzysztofa Kąkolewskiego (1987/1988). Jest autorką poświęconego rodzinom ziemiańskimi ich siedzibom zbioru reportaży historycznych „Dwór, pejzaż okaleczony” (2007), zapisu wyprawy śladami polskich rodów po dawnych ziemiach kresowych „Podróż na Wschód” ( 2011), dziennika z życia i podróży po Australii „Notes z Antypodów” (2012) oraz  współautorką książki biograficznej „Miałam szczęśliwe życie” o Annie Branickiej–Wolskiej ostatniej z rodu ostatnich właścicieli Wilanowa (2015 wspólnie z Anną Branicką–Wolską).
W latach 1991 – 2007 dzieliła życie między Polskę i Australię, była w tym czasie współpracownikiem melbourneńskiego „Tygodnika Polskiego”, w którym opublikowała około dwustu reportaży. Obecnie mieszka w malowniczej Otulinie Parku Krajobrazowego Puszcza Kozienicka.

  • Zapomniane groby, zapomniani bohaterowie

Jolanta Maria Kaleta (tytuł prelekcji: „Zapomniane groby, zapomniani bohaterowie”). 
Jolanta Maria Kaleta na festiwal w Łubowie przyjedzie z nową powieścią historyczną  zatytułowaną „Śpiew czerwonych ptaków”. Powieść przenosi czytelników w czasy konfederacji barskiej. Ten zryw szlachty, z uwagi na uwarunkowania polityczne, przez lata traktowany był po po macoszemu, a w podręcznikach szkolnych przedstawianej  tylko z jednej, tej ciemnej strony. Na szczęście ostatnio przywraca się jej należne miejsce jako pierwszego powstania narodowego. Wszyscy pamiętamy jej jednego bohatera - Kazimierza Pułaskiego, ale było wielu innych, w tym pochodzących z Wielkopolski. Do dziś zostali prawie całkiem zapomniani, zagubiły się ich groby. Autorka  w prelekcji „Zapomniani bohaterowie, zapomniane groby” postara się sylwetki niektórych z nich przybliżyć.
Jolanta Maria Kaleta urodziła się we Wrocławiu i tam spędziła większość swojego życia. Trzy lata temu przeprowadziła się do Poznania, skąd pochodził jej ojciec i jego przodkowie. Z wykształcenia jest historyczką i politolożką. Jest mężatką i ma dorosłego już syna, aktora w Teatrze Polskim w Poznaniu. Wolny czas spędza, zwiedzając ciekawe zakątki naszego kraju. Ale jej największą pasją jest historia i genealogia, co znalazło odzwierciedlenie w jej twórczości. Zaczęła wydawać stosunkowo późno, bo dopiero od 2012 roku, kiedy zrezygnowała z pracy zawodowej i uporała się z opracowaniem rodzinnych dziejów na przestrzeni ostatnich wieków. Od tego czasu wydała dwie trylogie historyczne: „Wojna i miłość" i "Tron we krwi" oraz 12 powieści sensacyjno-kryminalno-przygodowych, których akcja rozgrywa się w czasach Polski Ludowej, a za punkt wyjścia biorą nierozwiązane do dziś zagadki z czasów II wojny. Niektóre z nich doczekały się już wznowienia, w tym bestsellerowe „Złoto Wrocławia”.

  • Historia i tajemnice: kobiety Książa

Magdalena Woch (tytuł prelekcji: „Historia i tajemnice: kobiety Książa”) – absolwentka szkoły muzycznej, wykształcenie wyższe Uniwersytet Wrocławski (mgr filologii germańskiej), tłumaczka języka niemieckiego, nauczyciel akademicki. Obecnie specjalistka do spraw naukowych i projektów Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Wcześniej kierownik Działu Muzealno-Edukacyjnego Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.; aktywnie zajmuje się gromadzeniem dokumentów archiwalnych na temat regionu i Zamku Książ, współtwórczyni lekcji zamkowych oraz wystawy pt. „Sekrety z zamkowej szuflady”, współorganizatorka wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” – otwartej w lipcu 2015 we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu, i współkurator wystawy „Książ od kuchni. Zamek Książ w obiektywie Louisa Hardouina” – otwartej w lutym 2017, współautorka publikacji na temat historii regionu i zamku Książ, m.in. „Ocalić od zapomnienia”, „Zamek Książ – Fascynujące dziś i wczoraj”, „Książańskie fascynacje. Cztery odsłony zamku”, czy „Zamek Książ. Historia i tajemnice”; koordynator merytoryczny i uczestnik programów dokumentalnych i filmów na temat historii Zamku Książ i regionu, m.in. „Księżna Daisy – wspomnienie minionego czasu”, „Riese – tajemnice wykute w skale”, uczestnik programów w TVP Historia, opiekun merytoryczny publikacji dotyczących zamku Książ i rodu von Hochberg, m.in. „Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless (polskiego tłumaczenia II tomu pamiętników Księżnej Daisy), współorganizatorka konferencji naukowych, konsultant historyczny w projekcie Wałbrzyskiego Teatru Lalek i Aktora pt. „Bolko Świdnicki: Mały wielki książę” (premiera: listopad 2018). Wielbicielka współczesnej polskiej literatury i starej porcelany.

Marek Dudziak (tytuł prelekcji: „Historia i tajemnice: kobiety Książa”) - tropiciel tajemnic historii i zaginionych skarbów. Założyciel miesięcznika „Odkrywca”. Autor książek m.in. o zamkach Dolnego Śląska: Książ, Czocha i Grodno,  mieście Kłodzku, broniach V na ziemiach polskich, przedsięwzięciu Riese w Górach Sowich oraz przewodników z serii „Zapomniane Miejsca”.
Jest także podróżnikiem, był na wszystkich 7 kontynentach. Zawodowo jest prawnikiem: radcą prawnym, doradcą restrukturyzacyjnym i inwestycyjnym.

  • Perły turystyczne okolic Gniezna

Karol Soberski  (tytuł prelekcji: „Perły turystyczne okolic Gniezna”) - dziennikarz z 29-letnim stażem, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Fundator i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl) i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, Właściciel i redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjny Pojezierze24.pl (wcześniej: informacjelokalne.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach. W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”.
Od 2016 r. swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021), „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024) oraz „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka - wyd. II, rozszerzone” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii oraz turystyce Wielkopolski i Kujaw, do realizacji programów telewizyjnych z cyklu „Było... nie minęło” red. Adama Sikorskiego czy „Ukryte skarby”, a także jako prelegent na konferencje popularno-naukowe w całej Polsce. Więcej o nim na stronie: soberski.pl

  • Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej

Tomasz Grzywaczewski (tytuł prelekcji: „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej”)- dziennikarz i scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych. Autor książek: „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”, „Wymazana granica, Śladami II Rzeczypospolitej”, „Życie i śmierć na Drodze Umarłych”. „Przez Dziki Wschód”. Autor filmów, m.in. „Cienie Imperium”, „Litwa. W cieniu wieży”, „Tomek na granicach Rzeczypospolitej”. „Urodzony pod szczęśliwym minerałem”, „Ukraina. Raport z miejsca zbrodni”, „Białoruś. Przebudzenie”.
Jest członkiem amerykańskiego „The Explorers Club”. Ukończyłe prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz program „Russian Security Studies” na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie DC. Był redaktorem naczelnym magazynu „Koncept”. Relacjonowałem konflikty zbrojne na Donbasie, w tureckim Kurdystanie i Górskim Karabachu. 
Pomysłodawca wypraw, w tym m.in. „Long Walk Plus Expedition” - wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i „Dead Road” – wyprawy na stalinowską Drogę Umarłych a także uczestnikiem wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.
Współpracuję z licznymi magazynami w tym amerykańskim Foreign Policy, portalami internetowymi i stacjami radiowymi.

  • Sprawa Generała Zagórskiego

Andrzej Ceglarski (tytuł prelekcji: „Sprawa Generała Zagórskiego”) - adwokat, absolwent Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie, prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Warszawie. Obok dużego doświadczenia adwokackiego posiada również wszechstronne wykształcenie prawnicze obejmujące, także skończoną aplikację sądową i zdany egzamin sędziowski. Ekspert prawny instytucji i organizacji pozarządowych. Autor wielu publikacji, także książkowych poświęconych zarówno problemom prawnym jak i historycznym.
Na polu historii jest m.in. autorem poczytnych książek „Sprawa Generała Zagórskiego” oraz „Polscy Sprawcy Klęski Wrześniowej”. Pasjonat trudnych spraw karnych i historii wojskowości okresu międzywojennego.
Prowadzi własny autorski podcast: Prawo i Historia, Kanał Ekspercki.

  • „W poszukiwaniu tajemniczych miejsc czyli od urbexu w Arktyce po grobowce Inków”

Tomasz Górski (tytuł prelekcji: „W poszukiwaniu tajemniczych miejsc czyli od urbexu w Arktyce po grobowce Inków”) - z wykształcenia psycholog i archeolog. Z zamiłowania podróżnik i eksplorator poszukujący wszelkiego rodzaju tajemnic, szczególnie jeśli ich tropienie wymaga zejścia w podziemia albo wyprawy do dżungli, a najlepiej jednocześnie jedno i drugie. Zafascynowany atmosferą tzw. opuszczonych miast oraz miejsc związanych z historią okultyzmu i masonerii, których zawzięcie poszukuje w różnych częściach świata. Do tej pory odwiedził ok. 100 krajów, od lodowców  Arktyki, po jaskinie Borneo. Udzielał wsparcia merytorycznego, oraz wziął udział  w kilku programach telewizyjnych, dotyczących poniemieckiej fabryki materiałów wybuchowych DAG Bromberg. Pomysłodawca utworzenia trasy ekstremalnej w Bydgoskim Exploseum, za co został uhonorowany przez mieszkańców Bydgoszczy tytułem „Osobowość Roku w kategoria kultura”.

  • Templariusze. ‚W kapeluszu’, śladami (nie)znanych komandorii po Europie

Dariusz Garba (tytuł prelekcji: „Templariusze. ‚W kapeluszu’, śladami (nie)znanych komandorii po Europie”) - prywatnie historyk, podróżnik, odkrywca. Z zawodu dyplomowany technik-elektronik, z zamiłowania poszukiwacz, miłośnik historii zarówno tej nam współczesnej jak i tej bardzo odległej. Autor i współautor książek i artykułów m.in. w „Odkrywcy”, na łamach „Głosu Wielkopolskiego”, w języku niemieckim i polskim związanych z tajemnicami II wojny światowej. Uczestnik, prelegent wielu festiwali historycznych na Książu, na zamku Czocha a także od kilku lat na zaproszenie Karola Soberskiego w kilku edycjach Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Tłumacz z j. niemieckiego. Obecnie pasjonuje się tematyką związaną z templariuszami. Podąża ich tropami w Europie, odwiedza miejsca z nimi związane, wyszukuje dokumenty, na podstawie których pokazuje rzeczywistą historię tego rycerskiego zakonu. Prelegent odbytej w Gnieźnie w dniach 18-19. października 2024 roku konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego referat pt. „Barwa, symbole templariuszy na podstawie średniowiecznych ilustracji, dokumentów i artefaktów” spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno renomowanych prelegentów, jak i publiczności. Obecnie Dariusz Garba kontynuując swoją pasję gromadzi materiały archiwalne, przygotowuje kolejne publikacje związane z tajemnicami templariuszy.

  • Japonia - wędrówki w cieniu Fudżi

Jacek Podemski (tytuł prelekcji: „Japonia - wędrówki w cieniu Fudżi”)– dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.
Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jacek ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych.
Był też managerem muzycznym, współpracował m.in. z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History, Travel Channel.

  • Skarby Kasztelanii Ostrowskiej

Maciej Jędrzejczak - absolwent biologii na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu, botanik, popularyzator nauki. Założyciel i prezes Stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska” oraz Fundacji „Inspekt”. Finalista konkursu FameLab dla najlepszych popularyzatorów nauki w Polsce. Ekspert przyrodniczy w diagnozie taksonów i siedlisk przyrodniczych, tworzeniu raportów oddziaływania przedsięwzięć na środowisko i kształtowaniu programów ochrony gatunków, siedlisk i krajobrazu m.in. dla RDOŚ w Bydgoszczy, RDOŚ w Poznaniu, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska, Białowieskiego Parku Narodowego, Wielkopolskiego PN, Biebrzańskiego PN. Zainicjował tworzenie Bazy Danych o Regionie Kasztelanii Ostrowskiej, powstanie Społecznego Raportu o Bioróżnorodności i Krajobrazie Kasztelanii Ostrowskiej oraz licznych projektów popularyzujących wiedzę o fascynujących zasobach przyrodniczych Polski.

  • Polska nieodkryta

Mikołaj Gospodarek (tytuł prelekcji: „Polska nieodkryta”)- rocznik 1987, absolwent WSSiP w Łodzi na Wydziale Filmu i Fotografii. Od prawie 20 lat zawodowy fotograf, a od 2018 roku autor publikacji przewodnikowych i krajoznawczych po Polsce. Stale współpracuje z wydawnictwem Pascal oraz niemiecką agencją fotograficzną Mauritius Images. Od 2016 roku jest redaktorem naczelnym projektu Slow Road by Mazda, którego celem jest zachęcanie zmotoryzowanych turystów do odkrywania mało znanych miejsc w Polsce.
Na koncie ma 32 publikacje książkowe o tematyce krajoznawczej. W ostatnim czasie nakładem wydawnictwa Pascal ukazały się książki: „Polska militarna”, „Polskie góry. 300 miejsc, które warto zobaczyć”, „Polska. Weekend na czterech kółkach”. W wydawnictwie Paśny Buriat w 2024 roku ukazały się: „Jak poznać Podlasie? Subiektywny przewodnik mieszczucha z aparatem”, „Jak poznać Suwalszczyznę? Subiektywny przewodnik mieszczucha z aparatem”.

Wejściówki w przedsprzedaży można nabyć w Sklepie na stronie Instytutu Literackiego - TUTAJ

Ostateczna lista prelegentów oraz szczegółowy program Festiwalu przedstawimy w najbliższych tygodniach. 

Wkrótce przedstawimy również inne szczegóły czerwcowego Festiwalu! Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!


 



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3