Już w piątek, 22 listopada od godz. 19.00 w tajemniczych podziemiach kościoła pw. św Jakuba Apostoła w Modliszewku odbywać się będzie pierwsza odsłona „Podziemi Historii”! W magicznym klimacie świątyni, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbywać się będą wyjątkowe prelekcje! „Podziemia Historii” to spotkania z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Tym razem gościem specjalnym będzie Jacek Podemski, dziennikarz telewizyjny (prowadzący program „Wstęp Wzbroniony”), eksplorator, przewodnik, autor i współautor filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Po prelekcjach będzie możliwość nocnego zwiedzania kościoła.
Comiesięczne spotkania w ramach cyklu „Podziemia Historii” maja na celu przybliżać uczestnikom zarówno ciekawe miejsca i wydarzenia z różnych stron Polski, jak i ciekawostki z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego.
Gościem specjalnym pierwszej edycji będzie Jacek Podemski, dziennikarz telewizyjny (prowadzący program „Wstęp Wzbroniony”), eksplorator, przewodnik, autor i współautor filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej („Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony”, „Powrót do Czarnobyla”, który pokazały telewizje w ponad 30 krajach oraz „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”). Drugą prelekcję wygłosi Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii - pomysłodawca projektu.
Organizatorami tego wydarzenia jest Karol Soberski oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” oraz Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, – Na spotkania w ramach cyklu „Podziemia Historii” zapraszać będziemy najbardziej znanych pisarzy, podróżników, filmowców, odkrywców, badaczy historii czy archeologów. Za każdym razem będą dwie prelekcje. Jedna dotycząca tematu lokalnego, a druga ogólnopolskiego. Tematy, które będą poruszane podczas prelekcji będą także wyjątkowe. To gwarantujemy – mówi Karol Soberski. – Pierwsza edycja „Nocy Tajemnic” odbędzie się w piątek, 22 listopada o godz. 19.30 - dodaje.
„Podziemia Historii” - pierwsza edycja odbędzie się w piątek, 22 listopada. Początek prelekcji o godz. 19.00. Będzie można wysłuchać dwóch prelekcji:
Po prelekcjach będzie możliwość nocnego zwiedzania kościoła!!!
Organizatorami spotkania są: Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz Fundacja Historyczna "Przywracamy Pamięć".
Wstęp na spotkanie z cyklu „Podziemia Historii” jest płatny – wejściówka kosztuje 50 zł (w ramach wejściówki gwarantujemy kawę, herbatę i słodki poczęstunek).
Wejściówkę można nabyć na miejscu przed prelekcją - (w tym przypadku należy potwierdzić swój udziału telefonicznie: 515-980-504)
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!
- Jacek Podemski – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.
Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jacek ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych.
Był też managerem muzycznym, współpracował m.in. z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History, Travel Channel.
- Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich (www.instytut-literacki.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019), „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024).
Jest też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011) oraz autorem przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautorem folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!