W mroźny piątkowy wieczór, miłośnicy historii z Poznania, Pobiedzisk, Kórnika, Swarzędza, Żnina, Żydowa, Turostowa, Gniezna i Modliszewka, przyjechali do podziemi kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Modliszewku na pierwszą edycję projektu „Podziemia Historii”. Jego pomysłodawcą jest Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. „Podziemia Historii” to spotkania z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Gościem specjalnym był Jacek Podemski.
W piątek, 22 listopada w tajemniczych podziemiach kościoła pw. św Jakuba Apostoła w Modliszewku odbyła się pierwsza odsłona „Podziemi Historii”! W magicznym klimacie świątyni, po zmroku, w atmosferze tajemnic miłośnicy historii z Poznania, Pobiedzisk, Kórnika, Swarzędza, Żnina, Żydowa, Turostowa, Gniezna i Modliszewa mogli wysłuchać dwóch wyjątkowych prelekcji!
Uczestników spotkania powitał jego pomysłodawcaKarol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” oraz Instytutu Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. – Cykl „Podziemia Historii” jest swego rodzaju kontynuacją projektu, realizowanego przeze mnie w 2022 roku, który wówczas nosił tytuł „Noc Tajemnic”. Wówczas spotkaliśmy się w pałacu w Zakrzewie, teraz uznałem, że warto zajrzeć do podziemi kościoła w Modliszewku. Na nasze spotkania zapraszać będziemy najbardziej znanych pisarzy, podróżników, filmowców, odkrywców, badaczy historii czy archeologów. Za każdym razem będą dwie prelekcje. Jedna dotycząca tematu lokalnego, a druga ogólnopolskiego. Tematy, które będą poruszane podczas prelekcji będą także wyjątkowe. To gwarantujemy – tymi słowami powitał uczestników Karol Soberski.
Pierwsza piątkowa prelekcja została wygłoszona przez pomysłodawcę, czyli Karola Soberskiego i miała tytuł „Zapomniana zbrodnia - ludobójstwo na Dziekance - wyniki badań ostatnich 7 lat”. K. Soberski opowiedział o swoich 20 latach badań nad niemiecką zbrodnią na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka”, zbrodnią popełnioną w czasie II wojny światowej. Szczególnie jednak skupił się na ostatnich 7 latach tych badań, latach które przyniosły przełomowe odkrycia.
Na koniec zaprosił także na premierę drugiego, rozszerzonego wydania książki „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”.
Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich (www.instytut-literacki.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019), „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024). Jest też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011) oraz autorem przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautorem folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.
Po prelekcji K. Soberskiego przyszedł czas na gościa wieczoru! Gościem specjalnym pierwszej edycji był Jacek Podemski, dziennikarz telewizyjny (prowadzący program „Wstęp Wzbroniony”), eksplorator, przewodnik, autor i współautor filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej („Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony”, „Powrót do Czarnobyla”, które pokazały telewizje w ponad 30 krajach oraz „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”).
Jacek Podemski wygłosił prelekcje pt. „Międzyrzecki Rejon Umocniony. O ukrytych depozytach muzealnych i nie tylko…” Opowieść Jacka Podemskiego przeniosła uczestników… pod ziemię, do zagadkowych, tajemniczych a jednocześnie dobrze już znanego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Prelegent przybliżył okoliczności budowy tych umocnień, ich wojenne losy, wydarzenia, które rozgrywały się tam tuż po zakończeniu II wojny światowej oraz w latach 50.Xx wieku.
Nie zabrakło też ciekawych informacji dotyczących ukrywanych przez przez Niemców dzieł sztuki oraz ich losów gdy odnaleźli je sowieccy żołnierze. J. Podemski opowiedział także o współczesności MRU, czyli działającym tam muzeum. Była też mowa o nietoperzach, które w okresie zimowym w dziesiątkach tysięcy przylatują do podziemi MRU.
Jacek Podemski – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.
Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jacek ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych.
Był też managerem muzycznym, współpracował m.in. z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History, Travel Channel.
W przerwie między prelekcjami, uczestnicy wykładów mogli skosztować wyśmienitej kawy i jeszcze lepszych wypieków. Natomiast po zakończeniu wykładów, można było kupić książki, jak również indywidualnie porozmawiać z prelegentami.
- Takich spotkań jeszcze w Polsce nie było! W klimacie magicznych podziemi, po zmroku, w atmosferze tajemnic zorganizowaliśmy wyjątkowe prelekcje! Wydarzenie okazało się „strzałem w dziesiątkę”! Prelekcje przykuły uwagę uczestników, a możliwość kuluarowych, rozmów o historii XIX i XX wieku, w takim miejscu, na długo zapadnie w pamięć uczestników „Podziemi Historii” - podsumował K. Soberski. - Cieszy mnie przede wszystkim, że wielu uczestników chciało, w ten mroźny wieczór, pokonać kilkadziesiąt kilometrów, by do nas przyjechać i wysłuchać prelekcji. Dla takich osób warto organizować takie spotkania - dodaje.
Po prelekcjach, które zaczęły się o godz. 19.00, a zakończyły po godz. 22.00, chętni mieli jeszcze możliwość nocnego zwiedzania kościoła w Modliszewku i tamtejszej Izby Pamięci. Przewodnikami byli: ks. Andrzej Januchowski, proszczę miejscowe parafii i Karol Soberski.
Pomysłodawcą projektu jest K. Soberski, a organizatorami: Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.
Kolejne spotkanie w ramach tego projektu na przełomie stycznia i lutego 2025 roku.
Organizatorzy dziękują ks. Andrzejowi Januchowskiemu, proboszczowi parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Modliszewku za możliwość zorganizowania spotkania.
Fot. A. Gaca, K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!