Blisko 5 godzin trwały dzisiaj zwiedzania pałacu w Czerniejewie – na specjalne zamówienia – w trakcie której przewodnikiem po rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Były to kolejne tego typu zwiedzania w ostatnich dniach. Dzisiaj dzieje pałacu poznawała grupa dzieci i młodzieży z Poznania oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, koła w Łabiszynie. Z tą drugą grupą powędrowało też troje turystów z Warszawy, którzy zwiedzają powiat gnieźnieńskie, a jako bazę wybrali czerniejewski pałac.
Pierwsza grupa dzieci i młodzieży z Poznania pojawiła się w pałacu około godz. 11.00. Z kolei grupa z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, koła w Łabyszynie, zwiedzanie zaczęło tuż po pierwszej grupie. Z tą drugą grupą powędrowało też troje turystów z Warszawy, którzy zwiedzają powiat gnieźnieńskie, a jako bazę wybrali czerniejewski pałac.
Gości w pałacu - w obu przypadkach - powitała Kinga Ciesielczyk, menadżer pałacu w Czerniejewie, która przedstawiła przewodnika. Po niej Karol Soberski przybliżał obu grupom historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu.
Trasa zwiedzania obu grup była prawie identyczna. Rozpoczęła się od holu głównego pałacu, następnie turyści przeszli do oranżerii, dalej zobaczyli Sypialnię Hrabiego i Salonik Hrabiego. Później przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej i podziemi pałacowych. Dodatkowo grupa z Łabiszyna zobaczyła Pokój Dziadków.
W trakcie zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!
Była też mowa o współczesnych gwiazdach kina, muzyki, fotografii, polityki czy estrady dla których pałac w Czerniejewie jest ulubionym miejscem w Polsce, jak również o filmach czy teledyskach kręconych w scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.
Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.
Na koniec chętni mogli nabyć książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696
Przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii (soberski.pl). Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii.
O wszystkich zwiedzaniach można się też dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej soberski.pl.
Fot. A. Soberska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!