ReklamaA1ReklamaA1-2

Perły ziemi gnieźnieńskiej

Książki10 maja 2020, 20:23   red. Agnieszka Ziebarth1518 odsłon0 Komentarzy
Perły ziemi gnieźnieńskiej

O tym jak piękna jest ziemia gnieźnieńska i jakimi walorami może cieszyć turystów i samych mieszkańców, nie każdy wie. Teraz jest czas i sposobność ku temu, by poznawać to, co w okolicach Gniezna ciekawe, co zaspokoi ciekawość najbardziej wymagających miłośników historii, turystycznych wędrówek, ukrytych skarbów i wciąż niewyjaśnionych tajemnic. A wszystko to na wyciągnięcie ręki zarówno dla tych, którzy Polskę „zwiedzają” nie schodząc z wygodnej kanapy, jak i tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas bez względu na warunki pogodowe i porę roku. Zatem, co należy zrobić?

Chcę podkreślić to, co jak mantra powtarzane jest w przewodnikach i publikacjach historycznych dotyczących okolic Gniezna na temat uroków turystycznych powiatu gnieźnieńskiego – który to, rzecz oczywista, słynie z bogatej historii i stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Polski. Teraz jest możliwość, by to sprawdzić czytając książkę „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. Jej autor, Karol Soberski brawurowo zaprasza Czytelnika do wspólnej, fascynującej wędrówki po powiecie odsłaniając przy tym ciekawe historie i tajemnice, o których pamięć powoli zanika.

Za każdą dobrą książką stoi wnikliwa dokumentacja. Treść książki, o której chcę opowiedzieć, zorientowana jest na to, co ponadczasowe, dobrze zakotwiczone w świadomości miłośników historii, obserwatorów życia społecznego oraz kulturowego Gniezna i regionu. Narracyjny czar książki „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” płynie z zaangażowania i pasji jej autora. Każda historia opowiedziana jest tutaj z mądrym dystansem i dużą wnikliwością w prawdę historyczną. Z drugiej zaś strony, widać pobłażliwość w stosunku do niewyjaśnionych tajemnic, zagadek i legend. Opisane historie dotyczą ludzi takich samych jak my – z namiętnościami, pragnieniami i ambicjami – tyle, że żyjącymi znacznie wcześniej.

Karol Soberski, jak nikt inny potrafi oczarować Czytelnika opisem miejsc niezwykłych z całym ich pięknem i bogactwem. A takich miejsc w powiecie gnieźnieńskim mamy bardzo wiele.

Włodarze sześciu opisanych w książce gmin (gmina: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo, Niechanowo) mogą z dumą chwalić się walorami, które nie tylko dla turystów stanowią atrakcję. Prawdziwe skarby, nieodkryte tajemnice i malownicze miejsca wsi i miasteczek okolic Gniezna – piękne, intrygujące – warte są odkrywania i promowania.

K. Soberski ma niezwykłą umiejętność opowiadania o miejscach z pozoru zwykłych, w sposób na tyle barwny i żywy, że walory tych miejsc odkrywamy na nowo z dużą ekscytacją. Książka „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” ma charakter osobistego przewodnika, pełnego ciekawych historii, legend i lokalnych wierzeń, co jeszcze bardziej budzi w czytelniku chęć poznania miejsc, o których mowa.

Najstarszy dąb w Polsce, złoto ukryte przez wojska napoleońskie, skarb króla Augusta II Mocnego Sasa, „komnata masońska” w Przysiece, najmniejsza kalwaria w Polsce, Centrum Hipoterapii Rekreacji i Konnej w przepięknym XIX-wiecznym parku w Leśniewie, renesansowy tryptyk Mateusza Kossiora w Kłecku, spalenie zielarek w Kusiu, tajemnice skrywane przez Albina Węsierskiego w Zakrzewie, magia francuskiego ogrodnika Augustyna Denizot, tajemnica wyspa w Łagiewnikach Kościelnych, krąg kamienny nad Małą Wełną, zapomniany kanał w Brzozogaju, szkolny bunt w Żydowie, ślady „Pana Tadeusza” w Arcugowie” i „Królowa Niechanowa” – to skarby i tajemnice, do których poznania zaprasza w swojej książce Karol Soberski.

Autor daje Czytelnikowi gotowy plan szlaku turystycznego. Podkreśla też fakt, że opisane miejsca można zwiedzać o każdej porze roku. Spacery, przejażdżki rowerowe w gronie rodziny lub w zorganizowanej grupie są doskonałym pomysłem na aktywne spędzanie czasu.

Autor podkreśla niezwykłość i unikalność pałaców i dworków, których świetność pamiętają najstarsi mieszkańcy i w rozmowach z autorem dzielą się wspomnieniami, pokazują zdjęcia i pamiątki… pozostałości po pełnym sekretów życiu ziemiaństwa XVIII, XIX i XX wieku. Ta książka jest inwitacją dla każdego miłośnika historii regionu i dla każdego mieszkańca.

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna” to pozycja wyjątkowa, zarazem obowiązkowa w rękach tych, którzy cenią kontakt z przyrodą, kochają historię i potrafią docenić walory krajobrazów bogatych w niecodzienne zabytki architektury i techniki oraz tych, którzy wiedzą, jak ważna jest dla rozwoju i promocji popularyzacja wiedzy o perle Wielkopolski połączona z praktyką. Zachęcam do czytania i aktywnego zwiedzania.

Karol Soberski „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, Wydawnictwo Media Lokalne Karol Soberski, 2019.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 328

 • 262
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 66
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4