Takiej publikacji od dawna brakowało! Publikacji o jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce – zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Dzięki inicjatywie właściciela pałacu, ta luka została wypełniona. W sprzedaży jest już książka autorstwa Marina Kwiatkowskiego (właściciela pałacu) i Krzysztofa Chomicza, (fotografa, filmowca) pt. „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie”.
Książka pt. „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie”, w twardej okładce, ma 72 strony i wydana została na papierze kredowym. Edytorsko jest zrobiona fantastycznie. Charakteryzują ją piękne, duże na całą stronę wyjątkowe zdjęcia wykonane zarówno współcześnie, jak i fotografie z początku XX wieku. Książka to historia zespołu pałacowo-parkowego w pigułce, od jego powstania po czasy obecne.
– Zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie znajduje się na północnym skraju miasta. Połączony jest z nim długą kasztanową aleją. Prowadzi do niego przepiękna brama z herbem jego poprzednich właścicieli. Historia pałacu zaczyna się w momencie, gdy generał Jan Lipski na otrzymanych w posagu ziemiach w latach 1771-1775 buduje pałac wraz z dwoma oficynami – wschodnią i zachodnią – tymi słowami zaczyna się wstęp do książki autorstwa Marina Kwiatkowskiego.
W publikacji, podzielonej na kilka części, poznamy m.in. historię Czerniejewa wraz z herbami wszystkich właścicieli miasta, jak i wszystkich właścicieli zespołu pałacowo-parkowego. Jest też bogato opisana i zilustrowana historia samego pałacu. Ciekawostką książki są piękne fotografie – obrazy pierwszych właścicieli pałacu – gen. Jana Lipskiego i jego żony Marianny.
W osobnym rozdziale poznamy również dzieje rodu Skórzewskich na czele z historią pierwszego ordynata radomicko-czerniejewskiego Rajmunda Skórzewskiego, a zakończywszy na dziejach ostatniego przedwojennego właściciela pałacu – Zygmunta, który umarł 10 maja 1974 r. na Korsyce. Co ciekawe, opisy historii rodu Skórzewskich są bogato ilustrowane fotografiami z okresu międzywojennego, w tym fotografiami dotychczas nieznanymi i niepublikowanymi, pochodzącymi z prywatnych kolekcji.
Z książki dowiemy się też ciekawostek dotyczących architektury pałacu, m.in. poprzez możliwość zobaczenia pierwotnych planów pałacu.
„Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” to także burzliwe dzieje pałacu w czasie II wojny światowej, to wiele zdjęć z lotu ptaka i co najbardziej fascynujące, zdjęcia z lat 20. i 30. XX wieku oraz współczesne wykonane w tych samych miejscach. Naocznie możemy zobaczyć, czy i jak zmieniła się czerniejewska rezydencja. Publikacja zawiera także opisy i zdjęcia budynków gospodarczych takich jak Wozownia, czy Stajnia, które dzisiaj służą zupełnie innym celom.
Książkę pt. „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” powinien mieć w swoich zbiorach każdy miłośnik historii Czerniejewa, dziejów powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolski, każdy miłośnik skarbów i tajemnic, które skrywa ten pałac.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!