ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” – wyjątkowa książka już w sprzedaży!

AktualnościKsiążki13:00   red. Karol Soberski4340 odsłon0 Komentarzy
„Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” – wyjątkowa książka już w sprzedaży!
 fot. skan strony tytułowej

Takiej publikacji od dawna brakowało! Publikacji o jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce – zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Dzięki inicjatywie właściciela pałacu, ta luka została wypełniona. W sprzedaży jest już książka autorstwa Marina Kwiatkowskiego (właściciela pałacu) i Krzysztofa Chomicza, (fotografa, filmowca) pt. „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie”.

Książka pt. „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie”, w twardej okładce, ma 72 strony i wydana została na papierze kredowym. Edytorsko jest zrobiona fantastycznie. Charakteryzują ją piękne, duże na całą stronę wyjątkowe zdjęcia wykonane zarówno współcześnie, jak i fotografie z początku XX wieku. Książka to historia zespołu pałacowo-parkowego w pigułce, od jego powstania po czasy obecne.

– Zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie znajduje się na północnym skraju miasta. Połączony jest z nim długą kasztanową aleją. Prowadzi do niego przepiękna brama z herbem jego poprzednich właścicieli. Historia pałacu zaczyna się w momencie, gdy generał Jan Lipski na otrzymanych w posagu ziemiach w latach 1771-1775 buduje pałac wraz z dwoma oficynami – wschodnią i zachodnią – tymi słowami zaczyna się wstęp do książki autorstwa Marina Kwiatkowskiego.

W publikacji, podzielonej na kilka części, poznamy m.in. historię Czerniejewa wraz z herbami wszystkich właścicieli miasta, jak i wszystkich właścicieli zespołu pałacowo-parkowego. Jest też bogato opisana i zilustrowana historia samego pałacu. Ciekawostką książki są piękne fotografie – obrazy pierwszych właścicieli pałacu – gen. Jana Lipskiego i jego żony Marianny.

W osobnym rozdziale poznamy również dzieje rodu Skórzewskich na czele z historią pierwszego ordynata radomicko-czerniejewskiego Rajmunda Skórzewskiego, a zakończywszy na dziejach ostatniego przedwojennego właściciela pałacu – Zygmunta, który umarł 10 maja 1974 r. na Korsyce. Co ciekawe, opisy historii rodu Skórzewskich są bogato ilustrowane fotografiami z okresu międzywojennego, w tym fotografiami dotychczas nieznanymi i niepublikowanymi, pochodzącymi z prywatnych kolekcji. 

Z książki dowiemy się też ciekawostek dotyczących architektury pałacu, m.in. poprzez możliwość zobaczenia pierwotnych planów pałacu.

„Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” to także burzliwe dzieje pałacu w czasie II wojny światowej, to wiele zdjęć z lotu ptaka i co najbardziej fascynujące, zdjęcia z lat 20. i 30. XX wieku oraz współczesne wykonane w tych samych miejscach. Naocznie możemy zobaczyć, czy i jak zmieniła się czerniejewska rezydencja. Publikacja zawiera także opisy i zdjęcia budynków gospodarczych takich jak Wozownia, czy Stajnia, które dzisiaj służą zupełnie innym celom.

Książkę pt. „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” powinien mieć w swoich zbiorach każdy miłośnik historii Czerniejewa, dziejów powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolski, każdy miłośnik skarbów i tajemnic, które skrywa ten pałac.

Wydawcą książki jest GTS Holding Sp. z o.o. sp. k. z Poznania

Książkę można kupić poprzez nasz portal:

Liczba stron: 72
Cena: 70 zł (plus koszty wysyłki)
Książka wydana na papierze kredowym, twarda okładka, format albumowy
Zakup książki:
Osoby zainteresowane zakupem książki prosimy o kontakt na maila: wydawnictwo@soberski.pl

W razie pytań, prosimy o kontakt: 515-980-504Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 198

 • 78
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 20
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 98
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3