Park przy „Dziekance” w Gnieźnie zostanie zrewitalizowany

Biznes - InwestycjePrzyroda8 stycznia 2021, 13:45   red. - inf. prasowa621 odsłon1 Komentarzy
Park przy „Dziekance” w Gnieźnie zostanie zrewitalizowany
Brama wjazdowa na teren szpitala „Dziekanka” - okres międzywojenny - fot. arch. K. Soberskiego

Przez długie lata zapomniany i praktycznie niedostępny dla mieszkańców Gniezna, park przy szpitalu „Dziekanka” zmieni swoje oblicze. Miasto Gniezno wspólnie z Urzędem Marszałkowskim podjęło się sfinansowania rewitalizacji tego terenu. Placówka ogłosiła przetarg. Inwestycja ma się zakończyć latem 2022 r. Rodzi się pytanie: czy przy okazji rewitalizacji parku upamiętnieni zostaną, zagazowani przez Niemców w ramach akcji „T4” w czasie II wojny światowej na terenie szpitala, pacjenci „Dziekanki”?

Prace rewitalizacyjne obejmą teren o powierzchni 8,7 ha. To zachodnia część zabytkowego parku szpitalnego „Dziekanka” w Gnieźnie, od północy graniczy z ul. Poznańską, a od strony południowej z ul. E. Orzeszkowej i stanowi zieloną enklawę w tej części Gniezna. Park znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego.

Prace będą podzielone na dwa etapy. Pierwszy, z terminem realizacji do 30 czerwca 2021, będzie polegał na przygotowaniu wielobranżowego projektu. Drugi etap do czerwca 2022 r. to realizacja usług i robót na podstawie stworzonej dokumentacji projektowej. Obejmie ona: pielęgnację i wycinkę drzewostanu, roboty drogowe, roboty rozbiórkowe, budowę oświetlenia i małej architektury, założenie trawników oraz posadzenie roślin.

Głównym  celem tego przedsięwzięcia  jest uatrakcyjnianie parku  tak,  aby stał się on miejscem wypoczynku. Ze względu  na  bezpośrednie sąsiedztwo 2 bardzo ruchliwych ulic, oraz bliskość nowych osiedli mieszkaniowych, obszar ten stanowi zieloną enklawę dla mieszkańców tej części miasta. Wykonawca  robót  będzie  zobowiązany  uwzględnić w projekcie i wykonawstwie  wysoką wartość  przyrodniczą, kulturową i historyczną  tak,  by  planowane przedsięwzięcie w minimalnym stopniu naruszało ekosystem.

Budowa zakładu  psychiatrycznego rozpoczęła  się  w roku 1891,  natomiast  jesienią 1894 założono ogrody i parki, a roboty ogrodowe ukończono w większej części w ciągu roku 1895. Od  samego  początku wejście do zakładu było bardzo  reprezentacyjne,  duży  plac przed  gmachem administracyjnym  obsadzony był klombami z kolorowych kwiatów wraz z trawnikami.  Każdy z oddziałów posiadał swój ogródek w którym mogli  wypoczywać pacjenci, oni również zajmowali się pracami  polowymi.

Od redakcji:

Może warto by było przy okazji rewitalizacji parku pomyśleć o „miejscu pamięci” zamordowanych w czasie II wojny światowej na terenie szpitala kilku tysiącach pacjentów „Dziekanki”, których Niemcy zagazowali w ramach akcji „T4”. Jest to największa niemiecka zbrodnia w Gnieźnie w okresie okupacji, a do dzisiaj w Gnieźnie nie ma konkretnego miejsca gdzie rodziny zamordowanych mogłyby oddać cześć swoim krewnym, których grobów nie ma… Może warto pomyśleć o upamiętnieniu tych ofiar…
Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” służmy pomocą i pomysłami na upamiętnienie…


(źródło: gniezno.eu)


Przeczytaj także


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 102

 • 49
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 11
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 42
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - baner
ReklamaA2 - baner