ReklamaA1

Pamiątkowa tablica w Goślinowie na cześć powołania NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych

Informacje lokalneAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego11 listopada 2023, 23:00   red. - inf. prasowa533 odsłon
Pamiątkowa tablica w Goślinowie na cześć powołania NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych
 fot. Gmina Gniezno

W Goślinowie odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej z myślą o żywych i ku pamięci zmarłym, dla których Polska była i jest najważniejsza, a którzy związani są lub byli z Solidarnością Rolników Indywidualnych.

Tego dnia, 9 listopada, wmurowano także akt erekcyjny z okazji Jubileuszu powołania Komitetu Założycielskiego Niezależnych Samorządowych Związków Zawodowych Rolników Indywidualnych "Solidarność".

„Wolna, Sprawiedliwa i Solidarna Polska!” - z takim przesłaniem powstała 6 września 1980 roku Solidarność Rolników Indywidualnych w Powiecie Gnieźnieńskim. Inicjatorem i założycielem był Ryszard Majewski z Goślinowa. Członkami zostało wówczas pięćdziesięciu rolników. Pierwsze spotkane odbyło się wówczas właśnie w Goślinowie.

Całość uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Prymasowskiej WNMP w Gnieźnie. Następnie zaproszeni goście udali się do Goślinowa, gdzie przy szkole podstawowej odsłonięto pamiątkowa tablicę, a także wmurowano akt erekcyjny z okazji 43. Jubileuszu powołania Solidarności Rolników Indywidualnych.

- Rok 1980 zapoczątkował powstanie Solidarności, wielkiego ruchu społecznego, który w efekcie przyczynił się do upadku komunizmu. W tym ruchu istną rolę odegrali rolnicy Gminy Gniezno, którzy przyczynili się do powstawania pierwszych rolniczych struktur solidarnościowych na ziemi gnieźnieńskiej. Jako założyciel wybitną postacią jest Ryszard Majewski z Goślinowa. To dzięki niemu i Jego determinacji dziś odsłaniamy obelisk poświęcony tamtym czasom, powstaniu Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Data nieprzypadkowa, gdyż zbiega się z obchodami  Święta Niepodległości.  Historia pokazuje, że o wolność przyszło nam od tamtego czasu, od 1918roku walczyć nie raz. Wybuch II wojny światowej w 1939 roku przyniósł nam okrutne cierpienie i kiedy w 1945 pokonaliśmy faszystowski reżim i wydawało się, że wróci wolność okazało się, że totalitarny system komunistyczny pozbawił nas wolności na wiele lat. Solidarność przyczyniła się do odzyskania wolności. Dziękuję panu Ryszardowi Majewskiemu z Goślinowa i komitetowi organizacyjnemu,  sponsorom, którzy przyczynili się do pięknego upamiętnienia wydarzeń sprzed 43 lat. Ryszard Majewski był w tamtych czasach, w latach osiemdziesiątych, prześladowany przez służby komunistyczne, pomimo to nie uległ napiętnowaniu, co świadczy o Jego silnej osobowości i charakterze. Tacy są polscy rolnicy wierni Polsce, tradycji i wartościom – powiedziała Maria Suplicka Wójt Gminy Gniezno, która objęła to wydarzenie swoim patronatem honorowym.

W organizację zaangażowani byli również Radny Gminy Gniezno Ryszard Majewski oraz Paweł Jesiołowski, a także mieszkańcy Gminy Gniezno.


Fot. Gmina GnieznoJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 142

 • 56
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 80
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3