ReklamaA1ReklamaA1-2

Pamiątki po więźniarce KL Ravensbrück i Neuengamme trafią do rodziny we Wrześni

HistoriaAktualności12 stycznia 2022, 18:15   red. Karol Soberski/inf. prasowa938 odsłon
Pamiątki po więźniarce KL Ravensbrück i Neuengamme trafią do rodziny we Wrześni
Tablica na grobie Ireny Chmielewskiej na cmentarza w Rzepinie - fot. nadesłane

– Z wielką satysfakcją informuję, że po ponad półrocznych poszukiwaniach odnaleźliśmy we Wrześni rodzinę Ireny Chmielewskiej z domu Jagodzińskiej. Po dopięciu wszystkich formalności pamiątki trafią do bliskich – mówi Roman Wójcicki, reprezentujący stronę Arolsen Archives. Irena Jagodzińska (po mężu Chmielewskiej) była więźniarką obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Neuengamme.

28 lipca 2021 roku rozpoczęliśmy poszukiwania rodziny Ireny Jagodzińskiej (po mężu Chmielewskiej), więźniarki obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Neuengamme. Pragnąc pomóc Małgorzacie Przybyle z Międzynarodowego Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich w Bad Arolsen, która za cel postawiła sobie przekazanie zachowanych i zidentyfikowanych pamiątek po polskich więźniach obozów koncentracyjnych, podjęliśmy kolejne wyzwanie.

Na początku ustaliliśmy, że Irena Jagodzińska urodziła się 8 czerwca 1916 roku we Wrześni, jej rodzicami byli Czesław Jagodziński i Julianna z domu Wiśniewska. Ostatnim miejscem pobytu przed aresztowaniem był prawdopodobnie Poznań. Trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie nadano jej numer obozowy 37495, skąd następnie została przeniesiona do jednego z podobozów obozu koncentracyjnego KL Neungamme. Pod koniec II wojny światowej została uratowana przez Szwedzki Czerwony Krzyż. W transporcie tzw. „Białymi Autobusami” dostała się do Szwecji. 20 października 1945 roku opuściła Szwecję i udała się do Polski.

9 listopada 1946 roku w Poznaniu wyszła za mąż za Leona Chmielewskiego. Leon Chmielewski urodził się 1 czerwca 1912 roku w Chorzempowie, jego matką była Marta. Leon był pracownikiem kolei. Potem zamieszkali w budynku kolejowym w Rzepinie, gdzie mąż Ireny kontynuował pracę zawodową. Byli prawdopodobnie bezdzietni. Irena Chmielewska (z domu Jagodzińska) zmarła 21 lipca 1983 roku i została pochowana na cmentarzu komunalnym w Rzepinie. Na jej płycie nagrobnej napisano „była więźniarka hitlerowskich obozów koncentracyjnych 1943-1945”. Mąż Ireny, Leon zmarł 1 czerwca 1994 roku. Małżonkowie spoczywają w wspólnej mogile na cmentarzu komunalnym w Rzepinie.

Z wielką satysfakcją informujemy, że rodzinę Ireny Chmielewskiej z domu Jagodzińskiej, po ponad półrocznych poszukiwaniach odnaleźliśmy we Wrześni. Po dopięciu wszystkich formalności pamiątki trafią do rodziny.

Maciej Gaszek
Roman Wójcicki


(źródło: gaso-gostyn.pl, fot. Arolsen Archives)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 244

 • 18
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 31
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 195
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4