ReklamaA1

„Ostatnie życzenie. Odczarowany dwór Dziadkowo”

HistoriaAktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego21 maja 2024, 8:30   red. Karol Soberski1019 odsłon
„Ostatnie życzenie. Odczarowany dwór Dziadkowo”
 fot. Media Lokalne

W przyszłym roku, 27 lutego 2025 roku minie 80 lat od tragicznej śmierci Michała Paruszewskiego, ostatniego przedwojennego właściciela majątku Dziadkowo w gminie Mieleszyn. Rocznica ta będzie okazją, by w przyszłym roku ukazała się kolejna moja książka pt. „Ostatnie życzenie. Odczarowany dwór Dziadkowo”. Pozycja ta będzie opowiadała o życiu i działalności Michała  Paruszewskiego oraz ujawni – po raz pierwszy publicznie – okoliczności jego tragicznej śmierci. Wielkim atutem książki będą nieznane i nigdy niepublikowane fotografie majątku Dziadkowo z lat 20. i 30. XX wieku, liczne oryginalne dokumenty, listy, wspomnienia, które pochodzą z rodzinnego, przebogatego archiwum rodu Paruszewskich.

O napisaniu książki o Michale Paruszewskim marzyłem od 2012 roku, gdy zacząłem na dobre pozyskiwać materiały o majątkach ziemskich w gminie Mieleszyn, a gdy w 2016 roku ukazała się moje pierwsza książka pt. „Skarb Dziedzica”, to za punkt honoru wziąłem odnalezienie archiwum rodu Paruszewskich. I w tym roku mi się to udało!

Pisałem o tym tutaj:

I na podstawie tego archiwum, jak również informacji i materiałów, które pozyskałem przez ostatnie kilka lat, w przyszłym roku, w 80. rocznicę tragicznej śmierci Michała Paruszewskiego, ukaże się książka opowiadająca o jego życiu i działalności zatytułowana „Ostatnie życzenie. Odczarowany dwór Dziadkowo”.

Książka ukaże się w ramach nowej serii wydawniczej zatytułowanej „Tajemnice Pogranicza”.

Michał Paruszewski (ur. 28 sierpnia 1885 r., zm. 27 lutego 1945 r.) był ostatnim przedwojennym właścicielem majątek w Dziadkowie, który liczył 582 ha (w tym 255 ha gruntów rolnych, 215 ha lasów i 107 ha jezior). Jego życie i działalność była bardzo szeroka, bogata i niezwykle ciekawa. Również jego śmierć 27 lutego 1945 r., tragiczna śmierć, której okoliczności do dzisiaj owiane są tajemnicą, zostaną w mojej książce – na podstawie śledztwa dziennikarskiego, które prowadzę – ujawnione po raz pierwszy publicznie…

Ale książka będzie też opowiadać o rodzie Paruszewskich, rodzie niezwykłym, bogatym, mającym w swoich szeregach wiele wybitnych postaci. Do najważniejszych zalicza się matka Michała – Maria Paruszewska (ur. 1864 – zm. 1937), która w okresie międzywojennym prowadziła w Poznaniu w swoim domu przy ul. Marcinkowskiego pod numerem 2, Salon Muzyczno-Literacki.
W Salonie tym gościła same wybitne i wielkie postacie polskiej kultury! Jej gośćmi byli m.in. Ada Sari, Olga Boznańska, Irena Dubiska, Feliks Nowowiejski, Artur Rubinstein, Cezary Jellenta, Ludomir Różycki, Raul Koczalski, Zygmunt Latoszewski, Witold Maliszewski, Henryk Opieński, czy też Bolesław Wallek-Walewski.

Czy te wielkie osobowości gościły również we dworze w Dziadkowie? O tym dowiecie się z książki…

W książce „Ostatnie życzenie. Odczarowany dwór Dziadkowo” nie zabraknie również spraw związanych z życiem w majątku Dziadkowo i okolicach, nie zabraknie tematów związanych z dziełami sztuki, zarówno tymi, które znajdowały się we dworze, jak i tymi ukrytymi w 1939 roku oraz skradzionymi z dworu zarówno przez Niemców, Polaków i Rosjan… Książka rzuci zupełnie nowe światło na wiele wydarzeń z okresu międzywojennego…

Wielkim atutem książki będą nieznane i nigdy niepublikowane fotografie majątku Dziadkowo z lat 20. i 30. XX wieku, liczne oryginalne dokumenty, listy, wspomnienia, które pochodzą z rodzinnego, przebogatego archiwum rodu Paruszewskich.

Już dzisiaj wiem, że zapowiada się kolejna moja wyjątkowa książka… Szykujcie się zatem na wiosnę 2025 roku na premierę tej niezwykłej pozycji pt. „Ostatnie życzenie. Odczarowany dwór Dziadkowo”.

Drodzy Czytelnicy!

Jeśli ktoś z Was ma w swoim domowym archiwum jakieś dokumenty, fotografie czy inne materiały archiwalne związane z Dziadkowem lub okolicami, i chciałby, aby one też znalazły się we wspomnianej książce, to proszę o kontakt!

Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące Dziadkowa lub okolicznych miejscowości i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: karol@soberski.pl lub telefoniczny: 515-980-504.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 120

  • 65
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 53
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3