Odczarowujemy ubezpieczenie OC – poznaj najważniejsze fakty

AktualnościArtykuł promocyjny08:00   red. - art. promocyjny442 odsłon
Odczarowujemy ubezpieczenie OC – poznaj najważniejsze fakty
 fot. nadesłane

Utarło się, że każdy kierowca w Polsce ma ubezpieczenie OC. Niewielu jednak wie dokładnie, czym jest ta polisa i przed jakimi zdarzeniami chroni. W tym tekście poznasz najważniejsze fakty o ubezpieczeniu OC.

OC jest obowiązkowe

Zgodnie z polskim prawem każdy właściciel pojazdu mechanicznego powinien wykupić ubezpieczenie OC. Przepisy dotyczą samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych, motocykli, naczep oraz przyczep. Więcej szczegółów o ubezpieczeniu tych ostatnich znajdziesz na: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-oc-przyczepki-auta/.

Brak OC skutkuje nałożeniem kary

W związku z obowiązkowym charakterem ubezpieczenia OC, za brak ważnej polisy na właściciela pojazdu może zostać nałożona grzywna. Jej wysokość jest zmienna w kontekście obowiązującej minimalnej płacy oraz długości okresu, w jakim pojazd nie był objęty ochroną.

W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych prezentują się następująco:

 • do 3 dni – 1120 zł,
 • od 3 do 14 dni – 2800 zł,
 • powyżej 14 dni – 5600 zł.

OC chroni sprawcę wypadku

Jeśli spowodujesz wypadek, w którym straty materialne lub fizyczne poniosą osoby trzecie, ubezpieczyciel pomoże Ci uniknąć konsekwencji finansowych. Wypłacone odszkodowania zostaną przeznaczone na naprawy pojazdów oraz ewentualne leczenie ofiar zdarzenia. Pamiętaj jednak, że na pomoc możesz liczyć tylko, gdy będziesz w 100% trzeźwy w momencie powodowania wypadku. Wszystkie warunki oraz ewentualne wyłączenia od odpowiedzialności znajdziesz w OWU.

Przed podpisaniem ostatecznej umowy, zajrzyj do tego dokumentu i zapoznaj się ze szczegółami Twojej polisy. Unikniesz przykrego zaskoczenia w sytuacji, gdy będziesz potrzebować pomocy.

OC jest wszędzie takie samo

Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach jasno określa zakres ochrony, jaki ma gwarantować polisa ubezpieczeniowa. Oznacza to, że każda firma, która oferuje tego typu produkty, musi chronić swoich klientów w tym samym zakresie. Oczywiście, jest możliwość dołączenia do standardowego OC dodatkowych pakietów, ale nie zmienia to faktu, że sam trzon ubezpieczenia musi być wszędzie taki sam. Podczas wyboru skup się więc bardziej na renomie towarzystwa oraz opiniach klientów. Nie szukaj najdroższych rozwiązań nadziei na lepszą ochronę.

OC nie musi trwać 12 miesięcy

Oczywiście tak się przyjęło i standardowe umowy są zawierane na 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że tak musi być zawsze. Prawo przewiduje OC krótkoterminowe dla właścicieli pojazdów zabytkowych, właścicieli komisów samochodowych oraz osób, które sprowadzają pojazd spoza granicy Polski. Jak widzisz, nie zawsze więc musisz wykupować polisę na cały rok. W tym poradniku przeczytasz więcej o ubezpieczeniu OC krótkoterminowym: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-krotkoterminowe-oc-miesiac/. Znajdziesz tam wszystkie szczegóły dotyczące tego typu polisy oraz dokładny wykaz sytuacji, w których możesz skorzystać z OC na krócej niż 12 miesięcy.

Składka OC jest precyzyjnie wyliczana

Ubezpieczyciele mają do dyspozycji specjalne algorytmy, które pomagają im w precyzyjnym wyliczeniu składki potencjalnego klienta. Na cały koszt mają wpływ różne czynniki związane z samym kierowcą, ale również pojazdem.

Poniżej znajdziesz spis kilka najważniejszych czynników, które wpływają na kształtowanie się ostatecznej ceny polisy OC:
– wiek,
– doświadczenie za kierownicą,
– miejsce zamieszkania,
– stan cywilny,
– dzietność,
– przeszłość ubezpieczeniowa,
– zebrane zniżki za bezszkodową jazdę,
– marka i model pojazdu,
– rok produkcji,
– pojemność silnika,
– miejsce garażowania.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 168

 • 110
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 25
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 33
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - baner
ReklamaA2 - baner