ReklamaA1ReklamaA1-2

Odbudujmy kamienny obelisk Opatrzności Bożej w Zakrzewie

HistoriaInformacje z powiatu gnieźnieńskiego9 maja 2022, 9:00   red. Karol Soberski626 odsłon
Odbudujmy kamienny obelisk Opatrzności Bożej w Zakrzewie
Fragment krzyż z Zakrzewa z Okiem Opatrzności Bożej - fot. Karol Soberski

Do pierwszych dni września 1939 roku przy wjeździe do Zakrzewa w gminie Kłecko, w miejscu za dzisiejszym przystankiem autobusowym, stał kamienny obelisk Opatrzności Bożej. Była to konstrukcja z polnych kamieni zwieńczona krzyżem z Okiem Opatrzności Bożej. Zniszczyli ją niemieccy żołnierze. Ale krzyż przetrwał. Może warto go odtworzyć?

Przez blisko 100 lat, na polu, w miejscu znajdującym się za dzisiejszym przystankiem autobusowym, przy wjeździe do Zakrzewa w gminie Kłecko, stał kamienny obelisk Opatrzności Bożej. Według informacji do których dotarłem, jego twórcą był hr. Albin Węsierski, właściciel majątku Zakrzewo. Skąd się wziął ten pomnik?

- Podanie przekazywane z pokolenia na pokolenie mówi, że postawił go Albin Węsierski, który finansował wojsko. I w tych stronach odbywały się manewry, w trakcie których z konia spadł jeden z żołnierzy. Przeżył on ten ciężki upadek a Albin Węsierski jako wotum wdzięczności postanowił w miejscu tego upadku postawić Opatrzność Bożą – mówią najstarsi mieszkańcy Zakrzewa.

Kamienny obelisk stał do pierwszych dni września 1939 r. Wejście Niemców do Zakrzewa, którzy zmienili nazwę wsi na Langenwalde, to strach mieszkańców i niszczenie wszystkiego co polskie. Pierwsze co zniszczyli to wszelkie figury i kapliczki. Taki los spotkał krzyż z symbolem Opatrzności Bożej, który stał na rozwidleniu dróg z Kłecka do Zakrzewa i Łagiewnik Kościelnych (w miejscu za dzisiejszym przystankiem autobusowym). Była to konstrukcja z polnych kamieni z metalowym krzyżem na którym w miejscu pasyjki znajdowało się Oko Opatrzności.

Niemcy wysadzili w powietrze kamienny obelisk, ale krzyż z Okiem Opatrzności Bożej przetrwał. Po jego zniszczeniu, jeden z mieszkańców Gorzuchowa, wykorzystując chwilową nieobecność Niemców, zabrał ów krzyż i przechował przez okres wojny.

Kilka lat temu krzyż trafił do kościoła w Sławnie, gdzie znajduje się do dzisiaj.

W tym roku minęło 210 lat od urodzin A. Węsierskiego i obchodzimy 150-lecie wybudowania pałacu w Zakrzewie. Może więc warto byłoby zrekonstruować ów postument z Okiem Opatrzności Bożej, który niemieccy okupanci zniszczyli 83 lata temu?

Do tematu powrócimy.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 139

 • 103
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 31
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4