Do pierwszych dni września 1939 roku przy wjeździe do Zakrzewa w gminie Kłecko, w miejscu za dzisiejszym przystankiem autobusowym, stał kamienny obelisk Opatrzności Bożej. Była to konstrukcja z polnych kamieni zwieńczona krzyżem z Okiem Opatrzności Bożej. Zniszczyli ją niemieccy żołnierze. Ale krzyż przetrwał. Może warto go odtworzyć?
Przez blisko 100 lat, na polu, w miejscu znajdującym się za dzisiejszym przystankiem autobusowym, przy wjeździe do Zakrzewa w gminie Kłecko, stał kamienny obelisk Opatrzności Bożej. Według informacji do których dotarłem, jego twórcą był hr. Albin Węsierski, właściciel majątku Zakrzewo. Skąd się wziął ten pomnik?
- Podanie przekazywane z pokolenia na pokolenie mówi, że postawił go Albin Węsierski, który finansował wojsko. I w tych stronach odbywały się manewry, w trakcie których z konia spadł jeden z żołnierzy. Przeżył on ten ciężki upadek a Albin Węsierski jako wotum wdzięczności postanowił w miejscu tego upadku postawić Opatrzność Bożą – mówią najstarsi mieszkańcy Zakrzewa.
Kamienny obelisk stał do pierwszych dni września 1939 r. Wejście Niemców do Zakrzewa, którzy zmienili nazwę wsi na Langenwalde, to strach mieszkańców i niszczenie wszystkiego co polskie. Pierwsze co zniszczyli to wszelkie figury i kapliczki. Taki los spotkał krzyż z symbolem Opatrzności Bożej, który stał na rozwidleniu dróg z Kłecka do Zakrzewa i Łagiewnik Kościelnych (w miejscu za dzisiejszym przystankiem autobusowym). Była to konstrukcja z polnych kamieni z metalowym krzyżem na którym w miejscu pasyjki znajdowało się Oko Opatrzności.
Niemcy wysadzili w powietrze kamienny obelisk, ale krzyż z Okiem Opatrzności Bożej przetrwał. Po jego zniszczeniu, jeden z mieszkańców Gorzuchowa, wykorzystując chwilową nieobecność Niemców, zabrał ów krzyż i przechował przez okres wojny.
Kilka lat temu krzyż trafił do kościoła w Sławnie, gdzie znajduje się do dzisiaj.
W przyszłym roku obchodzić będziemy 150. rocznicę śmierci A. Węsierskiego. Może więc warto byłoby zrekonstruować ów postument z Okiem Opatrzności Bożej, który niemieccy okupanci zniszczyli 85 lata temu?
Do tematu powrócimy.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!