ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Od Nawry przez Minkowskie do Wrześni

Z życia FundacjiAktualności1 października 2023, 15:30   red. Aleksandra Soberska1255 odsłon
Od Nawry przez Minkowskie do Wrześni
 fot. Aleksandra Soberska

Pałac w Czerniejewie, 23 i 24 września, był zajęty przez miłośników historii, pałaców i dworów. Wszystko za sprawą I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, której pomysłodawcą był Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Konferencja była naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Dzisiaj fotorelacja z trzeciej części Konferencji.

Trzecia część Konferencji, w niedzielę, 24 września, rozpoczęła się o godz. 10.00 i trwała do godz. 15.00. Prowadziła ją Lidia Pietrzak.

W ramach tego bloku, odbyło się sześć prelekcji: Pawła Becker pt. „Od Nawry do Niedźwiedzia - skarby, tajemnice i niezwykłe losy dworów i pałaców ziemi chełmińskiej”; Dariusza Garby zatytułowana „Zapomniana Historia. Tajemnicza Rezydencja Hitlera w Posen 1939-45"; Doroty Markowskiej-Bochenek pod hasłem „Żałoba narodowa - moda patriotyczna w okresie powstania styczniowego”; Jan Nowicki pt. „Rzeczpospolita Pawłowska w latach 1767-1794”; Krzysztofa Krzyżanowskiego nosząca tytuł „Trudna historia pałacu w Minkowskie ze skarbami w tle” oraz Sebastiana Mazurkiewicza zatytułowana „Dobra rycerskie Września we władaniu Ponińskich herbu Łodzia”.

O godz. 15.15 Konferencję oficjalnie zakończył jej pomysłodawca i główny organizator - Karol Soberski, dziękując gospodarzom pałacu, prelegentom, uczestnikom oraz całej ekipie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” I zaprosił za rok na kolejną Konferencję!

Oprócz dwudniowych prelekcji, podzielonych na trzy części, uczestnicy Festiwalu mogli zobaczyć wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego:

I wystawę „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego:

Można była także zobaczyć wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci” oraz oryginalne grafiki mistrzów Chagalla, Dali, Picasso, ze zbiorów prywatnego kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego.

Unikatową wystawa, która po raz pierwszy zagościła w Wielkopolsce – była ekspozycja pt. „Japońskie militaria”, czyli kolekcja mieczów samurajskich ze zbiorów śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, którą do pałacu w Czerniejewie przywiozła żona generała – Agnieszka Petelicka.

Był także Kiermasz Książki Historycznej i Rękodzieła Historycznego oraz możliwość podziwiania aut i dorożek z okresu międzywojennego.

Nie brakowało również gościa specjalnego, którym był Piotr Karsznia, artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”.

Podczas Konferencji, przez dwa dni, życie toczyło się nie tylko w Sali Belkowej, gdzie odbywały się prelekcje, czy też w salach w których można było podziwiać wystawy, ale też w kuluarach. A co się tam działo? O tym już wkrótce.

Fot. A. Soberska, W. Biront, R. Anioł, M. RankeJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 257

 • 116
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 134
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3