ReklamaA1-2

Od II wojny światowej do XVII wieku, czyli powiat gnieźnieński bez tajemnic...

Wędrówki z historiąAktualności14 sierpnia 2021, 21:00   red. (kfs)1658 odsłon
Od II wojny światowej do XVII wieku, czyli powiat gnieźnieński bez tajemnic...
Uczestnicy wycieczki na schodach prowadzących do pałacu w Czerniejewie - fot. Aleksandra Warczyńska

Dziewięć godzin trwało dzisiejsze zwiedzanie powiatu gnieźnieńskiego po którym grupę 47 turystów z Poznania i okolic oprowadzał Karol Soberski, dziennikarz (redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl), pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Organizatorem wycieczki była Pracownia Krajoznawcza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Pracownia Krajoznawcza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu od kilku lat organizuje comiesięczne zwiedzania powiatów w ramach cyklu „Wielkopolska bez tajemnic”. Co miesiąc uczestnicy wycieczek zapoznają się ciekawymi miejscami w różnych powiatach województwa wielkopolskiego. Dzisiaj – po pięciu latach – ponownie zawitali do powiatu gnieźnieńskiego, gdzie podobnie jak w roku 2016, oprowadzał ich Karol Soberski (pięć lat temu trasa wiodła przez gminy: Kiszkowo, Kłecko i Mieleszyn). Tym razem szlak przygotowana przez K. Soberskiego zaczynał się w Gnieźnie i prowadził przez gminy: Niechanowo, Czerniejewo i Łubowo.

Gniezno

Zwiedzanie zaczęło się o godz. 9.00 od Muzeum Szpitala Psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, gdzie Karol Soberski opowiedział zarówno o historii powstania szpitala, jak również o mrocznych czasach II wojny światowej. Wówczas to Niemcy zagazowali kilka tysięcy pacjentów szpitala, a działo się to w ramach akcji „T4”. O epizodach związanych z dziejami szpitala opowiadał też Arkadiusz Gaca.

Niechanowo

Po 1,5 godzinnym pobycie w Muzeum „Dziekanki”, grupa udała się do Niechanowa, gdzie – dzięki życzliwości proboszcza ks. Andrzeja Ziółkowskiego – mogli zapoznać się z historią kościoła pw. św. Jakuba Ap., z zabytkami zgromadzonymi w świątyni oraz z tajemnicami, które skrywa kościół. Nie zabrakło też informacji o pałacu w Niechanowie, które przedstawił K. Soberski.

Czerniejewo

Z Niechanowo, przez Drachowo, Żydowo, Kąpiel, autokar z uczestnikami pojechał do zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie. Tutaj K. Soberski oprowadził grupę przez oficynę, oranżerię, tajne przejście, wszystkie najważniejsze salony aż do ekspozycji powozów, bryczek i – co jest nowością w czerniejewskim pałacu – samochodów z okresu międzywojennego.

W pałacu zorganizowano również krótką przerwę, by każdy z uczestników mógł skosztować pysznej kawy i deserów w Restauracji Wozownia.

Po godz. 14.30 uczestnicy wycieczki pojechali na Trakt Leśniewski, gdzie obejrzeli pomnik wystawiony ku czci hr. Witolda Skórzewskiego, który 30 grudnia 1912 r. zginął tam podczas polowania. Okoliczności tej tragedii przedstawił K. Soberski.

Łubowo

Kolejnym punktem na trasie zwiedzania był park podworski w Leśniewie, gdzie znajduje się obecnie Centrum Hipoterapii i Rekreacji Konnej prowadzone przez Annę Najkowską, które też opowiedziała o działalności Centrum.

W parku zorganizowano też dłuższy postój, ponieważ organizatorzy wycieczki zaplanowali tam… ognisko z pieczonymi kiełbaskami! Uczestnicy byli zachwyceni taką formą odpoczynku i posiłku, ponieważ współcześnie mało kto organizuje ogniska (większość preferuje grillowanie).

Po blisko 2 godzinach pobytu w Leśniewie, grupa pojechała do Łubowa, gdzie mogła zapoznać się z historią drewnianego – wybudowanego w 1660 roku – kościoła pw. św. Mikołaja. O jego dziejach opowiedział – specjalnie zaproszony do Łubowa – regionalista i najlepszy badacz historii gminy Łubowo, Tadeusz Panowicz. W opowiadaniu o kościele wspomagał go również proboszcz tejże parafii, ks. Jan Łykowski.

Zachwyt kościołem był tak wielki, że z planowanych 45 minut, wyszło ponad 1,5 godziny zapoznawania się z historią świątyni, ale też Łubowa, wydarzeń związanych z tą miejscowością oraz jego wybitnymi postaciami.

Przewodnik

Karol Soberski, dziennikarz (redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl), pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz najciekawszych historycznie miejscach w tym regionie (pałace, dwory, świątynie, miasteczka, opuszczone i zapomniane wsie, itp).

Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się w marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, a druga w lipcu 2021 r. w Gnieźnie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, archeologów, pisarzy, badaczy i eksploratorów.


Fot. A.  Soberska, A. Gaca, K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 400

 • 341
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 29
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 30
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2