Jak już informowaliśmy, w miniony weekend, w pałacu w Czerniejewie zakończyło się największe w tym roku spotkanie miłośników historii, pałaców, skarbów i tajemnic, czyli I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Pomysłodawcą Konferencji był Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna a Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Powróćmy jeszcze do tych chwil – dzisiaj fotorelacja z pierwszej części Konferencji.
Pierwsza część Konferencji, w sobotę, 23 września, rozpoczęła się o godz. 10.00 i trwała do godz. 15.00. Część tę prowadził Marcin Perliński.
W ramach tego bloku, odbyło się sześć prelekcji: Karola Soberskiego pt. „Bankierzy Tajemnic: zagadki pałaców Kołdrąb – Mielno – Popowo Podleśne – Popowo Ignacewo”; Joanny Gliwy zatytułowany „Dwór, pejzaż okaleczony”; Magdaleny Woch pod hasłem „W kręgu arystokratycznych tradycji na dworze Hochbergow w Zamku Książ w Wałbrzychu”; Marzeny Jaworskie noszący tytuł „Zespół dworsko-parkowy w Jaszczurowej. Perełka Wadowickiej Ziemi”; dra Andrzeja Prinke pt. „Hans Schleif (1902-1945) i okupacyjne losy zabytkowych kolekcji ziemiaństwa wielkopolskiego” oraz Pauliny Maciejewskiej - „Pałac jako atrakcja turystyczna. Perspektywy rozwoju turystyki pałacowej w Polsce”.
Oprócz prelekcji, uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić aż sześć wystawa: ekspozycję starych samochodów i dorożek, która była prezentowana na zielonym zapleczu pałacu, ekspozycję „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli wystawę plomb z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego z Warszawy, oryginalne „Grafiki Mistrzów: Chagall, Dali, Picasso...” kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego, „Ślady” – wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego oraz wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci”.
Jednak największą atrakcją Konferencji była wystawa mieczów samurajskich (m.in. pochodzących z XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, które przywiozła jego żona Agnieszka Petelicka, prezes Fundacji GROM Siła i Honor.
Był też niezwykły artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru”, czyli spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią (rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”).
Tradycyjnie już Konferencji/Festiwalowi towarzyszył Kiermasz Książki i Rękodzieła Historycznego.
O wszystkich tych atrakcjach i dalszych prelekcjach już wkrótce.
Fot. A. Soberska, R. Anioł, W. Biront, M. Ranke
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!