ReklamaA1ReklamaA1-2

O Templariuszach, Bożogrobcach, książkach i V Festiwalu Historycznym!

HistoriaAktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego29 maja 2024, 17:45   red. Aleksandra Soberska868 odsłon
O Templariuszach, Bożogrobcach, książkach i V Festiwalu Historycznym!
Od lewej: Dariusz i Violetta Garba, Aleksandra i Karol Soberscy - fot. redakcja

Dariusz Garba, Poznaniak, badacz wojenny i pisarz, od wielu lat mieszkający w Niemczech przyjechał do Gniezna, by spotkać się z Karolem Soberskim, pisarzem zajmującym się okresem międzywojennym i II wojną światową na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Głównym tematem spotkania było sprawy literackie łączące obu pisarzy, jak również chęć zapoznania się przez D. Garbę z dziejami kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie oraz wrześniowy V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Obu badaczom historii towarzyszyły żony Violetta Garba i Aleksandra Soberska.

Dariusz Garba to Poznaniak mieszkający w Niemczech, badacz wojenny zajmujący się tajemnicami III Rzeszy. Od ponad 30 lat bada tajny projekt budowlany znany pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”) w Górach Sowich oraz zagadki II wojny światowej związane z okupowaną przez Niemców Wielkopolską. Autor książki pt. „Tajny projekt III Rzeszy FHQu Riese” (2012) oraz jedynej, jak do tej pory, na obszarze niemieckojęzycznym książki o „Riese” – pt. „Riese. Das Rätsel um Hitlers Hauptquartier in Niederschlesien” (2000). Współautor filmu dla „Pro 7” redakcji Galileo pt. „Bunkier Hitlera – Riese”. Oprowadza w nim widzów po podziemnych kompleksach „Riese” (2001).

Autor artykułów na temat poznańskich tajemnic publikowanych w miesięczniku „Odkrywca”. Redaktor cyklu „Zagadki Poznania” na stronach Facebooka „Poznań w przeszłości”. Prelegent na  licznych festiwalach tajemnic, zagadek historycznych i poszukiwań skarbów. Obecnie pracuje nad paroma projektami związanymi z Poznaniem i Wielkopolską.

U Bożogrobców

Gnieźnieńskie spotkanie obu pisarzy związane było przede wszystkim z tematami literackimi łączącymi obu pisarzy, jak również chęć zapoznania się przez D. Garbę z dziejami kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie (co ma związek z pewnym tematem nad którym pracuje). Więcej o dziejach Zakonu Bożogrobców tutaj.

– Świątynię mogliśmy zobaczyć dzięki uprzejmości ks. Jarosława Bogacza, rektora kościoła rektorskiego pw. św. Jana Chrzciciela (Bożogrobców) w Gnieźnie, jednocześnie Diecezjalnego Konserwatora Zabytków, który opowiedział nam również o dziejach świątyni i Bożogrobców – mówi K. Soberski.

Ponadto mowa było o V Festiwalu Historycznym „Tajemnic Trzech Stuleci”, który we wrześniu planowany jest w Modliszewku, a D. Garba będzie jednym z prelegentów. W trakcie spotkania przedstawił temat swojej prelekcji.

Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz z 28-letnim stażem, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce – które odbyły się w 2019, 2021 i 2022 i 2023 r.). Od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej na Pojezierzu Gnieźnieńskim. 

Autor książek o skarbach i tajemnicach, ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby - sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) i „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”  (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach Pojezierza Gnieźnieńskiego.

O wspólnych planach wydawniczych oby pisarzy napiszemy już wkrótce.


Fot. A. Soberska, K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 112

  • 77
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 34
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2