Wielkimi krokami zbliża się 120. rocznica Strajku Dzieci Wrzesińskich z 1901 roku. Wówczas prawie 40 uczniów zbojkotowało nauczanie religii w języku niemieckim. Protestujących w ten sposób przetrzymywano dłużej w szkole, a najbardziej opornych wychłostano. 20 maja 1901 roku 14 uczniów odmówiło nauki niemieckiej pieśni religijnej. Dzieci zostały poddane karze chłosty. Wydarzenia te wywołały oburzenie mieszkańców Wrześni i opinii publicznej. Wzorem dzieci z Wrześni strajk rozpoczęły inne okoliczne szkoły, m.in. uczniowie z pobliskiego Miłosławia.
Te wydarzenia stanowią centralne miejsce w historii naszej okolicy - są częścią lokalnej tożsamości mieszkańców, a pamięć o nich jest pieczołowicie utrzymywana i pielęgnowana przez całą społeczność.
Instytucją, która przechowuje i kultywuje pamięć o strajku, jest Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, znajdujące się w zabytkowym budynku szkoły, w której doszło do strajku. Budynek powstał około 1790 roku i był kilkukrotnie przebudowywany. W roku 1974 obiekt został wpisany do rejestru zabytków.
Warto, żeby jak najwięcej osób odwiedzało Muzeum, stąd Muzeum poprosiło Autostradę Wielkopolską oraz Wielkopolską Organizację Turystyczną o ustawienie przy autostradzie A2 w okolicach Wrześni znaku drogowego E-22b z informacją „Muzeum Dzieci Wrzesińskich”. Trzymamy kciuki za powodzenie!
(źródło: projektwrzesnia.pl)
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.