ReklamaA1

O skarbach w pałacu w Zakrzewie podczas III Nocy Tajemnic

Wędrówki z historiąHistoriaAktualności3 października 2022, 7:30   red. Aleksandra Soberska720 odsłon
O skarbach w pałacu w Zakrzewie podczas III Nocy Tajemnic
Piotr Maszkowski rozpoczyna swój wykład... - fot. Aleksandra Soberska

W pałacu w Zakrzewie w gminie Kłecko odbyła się trzecia już „Noc Tajemnic”, czyli spotkania z  pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Wydarzenie przyciągnęło do pałacu miłośników historii z całej Polski! Prelekcje wygłosili: Karol Soberski z Gniezna (pomysłodawca „Nocy Tajemnic”) i gość specjalny - Piotr Maszkowski z Wrocławia, podróżnik, dziennikarz i eksplorator.

III „Noc Tajemnic” zakończyła się w piątek, przed północą. To spotkanie z historią, to także fantastyczna promocja pałacu w Zakrzewie, obiektu, który idealnie nadaje się na różnego rodzaju imprezy towarzyskie, jak i konferencje naukowe. Tym razem w klimacie magicznego pałacu, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbyły się dwie wyjątkowe prelekcje!

Gość specjalny Nocy Tajemnic - Piotr Maszkowski z Wrocławia, historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów oraz współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” opowiedział o skarbach nieodkrytych w Polsce.

Natomiast Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, badacz lokalnej historii opowiedział o skarbach jednego z największych rodów w Wielkopolsce w prelekcję pt. „Gdzie ukryto skarby rodu von Wendorff z Mielna?”

W przerwie między prelekcjami, uczestnicy wykładów mogli skosztować wyśmienitej kawy i jeszcze lepszych wypieków. Natomiast po zakończeniu wykładów, można było porozmawiać z prelegentami, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie czy też podrzucić im jakiś ciekawy temat.

W III „Nocy Tajemnic” wzięli udział miłośnicy historii z takich miast i miejscowości jak: Poznań, Bydgoszcz, Chełmża, Tulce, Zdziechowa, Gniezno, Wągrowiec, Żnin, Głębokie, Swarzędz, Łagiewniki Kościelne, miejscowości Rakowania niedaleko Murowanej Gośliny.

Prelegenci

Piotr Maszkowski – historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów. Wiceprezes Fundacji Poszukiwacze.Org. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów.

Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od trzech lat wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe dla międzynarodowych stacji telewizyjnych.

Piotr był rzecznikiem medialnym pierwszej polskiej wyprawy ekipy poszukiwacze.org na Karaiby śladami hiszpańskich i pirackich skarbów w 2020 r., która trwała przez dwa tygodnie! Zapraszany jak prelegent na najważniejsze w Polsce festiwale historyczne i podróżnicze.

Karol Soberski (www.soberski.pl) - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl). Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

K. Soberski serdecznie dziękuje firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zorganizowanie takiego przedsięwzięcia i Dianie Matłosz-Blige, dyrektor zarządzającej pałacem, za przygotowanie obiektu.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 226

 • 177
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3