ReklamaA1-2ReklamaA1-3

O Powstaniu Wielkopolskim, skarbach pałaców i magicznym dworze

Z życia FundacjiHistoriaAktualności16 lutego 2022, 20:00   red. Aleksandra Soberska1202 odsłon
O Powstaniu Wielkopolskim, skarbach pałaców i magicznym dworze
 fot. Aleksandra Soberska

W ramach odbywającego się w miniony weekend w Zdziechowie w gminie Gniezno I Zlotu Miłośników Historii „Pałace Tajemnic”, w sobotnie popołudnie odbył się cykl wykładów poświęconych zarówno lokalnej historii, jak i dziejom regionu. Z prelekcjami wystąpili: Robert Gaweł, Karol Soberski i Radosław Herman. Prezentacjom przysłuchiwało się blisko 100 osób, zarówno uczestników zlotu, jak i mieszkańców Gniezno, gmin i powiatów ościennych.

Sobotnie wykłady, które były otwarte na miłośników historii z całego regionu, otworzył Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca projektu „Pałace Tajemnic”, który powitał Marię Suplicką, wójt gminy Gniezno, patrona wydarzenia, Lidię Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie praz historyka Roberta Gawła, na co dzień wielkopolskiego kuratora oświaty.

Następnie przyszedł czas na prelekcję. Jako pierwszy głos zabrał Robert Gaweł, który w ponad 40-minutowym wykładzie przybliżył wydarzenia z okresu Powstania Wielkopolskiego, które 30 i 31 grudnia 1918 r. rozegrały się w Zdziechowie, znane jako bitwa pod Zdziechową. Opowiedział o okolicznościach tych walk, o mało znanych szczegółach, jak również o konsekwencjach tej potyczki.

Po nim wykład pt. „Tajemnice pałaców na Pojezierzu Gnieźnieńskim” przedstawił Karol Soberski. Opowiedział on o dziewięciu zespołach pałacowych i dworskich w naszym regionie. Publiczność poznała skarby i zagadki, a także wielkie postacie związane z pałacami w Arcugowie, Niechanowie, Mielnie, Kołdrąbiu, Zakrzewie, Popowie Ignacewie, Sulinie, Czerniejewie i Przysiece.

Ostatnim prelegentem był Radosław Herman, który w prelekcji pt. „Dwór – magiczne miejsce” przedstawił historię powstania dworów, ich otoczenie, jak również idee, które temu towarzyszyły. Nie zabrakło także informacji o ogrodach i parkach, które powstawały przy każdej rezydencji. Było również wiele ciekawostek z życie dworskiego. Zainteresowanych większą ilością szczegółów odsyłamy do książki R. Hermana „Dwór. Miejsce magiczne a ogród zaczarowany”.

Po zakończeniu prelekcji, wszyscy chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego („Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Mariana Haber – ziemianin, marszand, celebryta”) oraz wspomnianą książkę R. Hermana. Nie zabrakło również dedykacji od autorów, jak również pamiątkowych fotografii.

Wykłady były przedostatnim punktem trzydniowego Zlotu Miłośników Historii. O ostatnim, w niedzielę, napiszemy w kolejnym artykule.


Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 166

 • 126
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 16
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 23
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3