ReklamaA1ReklamaA1-2

O niemieckiej zbrodni na „Dziekance” w szkole w Szczytnikach Duch.

Informacje lokalneHistoriaKsiążki9 czerwca 2022, 16:15   red. Aleksandra Soberska1338 odsłon
O niemieckiej zbrodni na „Dziekance” w szkole w Szczytnikach Duch.
 fot. Karol Soberski

Prelekcjami dla uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Szczytnikach Duchownych w gminie Gniezno, Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii, kontynuował dzisiaj – rozpoczęty tydzień temu cykl spotkań w szkołach podstawowych. W ich trakcie przybliża młodzieży nieznane wydarzenia i postacie z historii naszego regionu. Podczas dzisiejszych spotkań przedstawił historię niemieckiego ludobójstwa w czasie II wojny światowej na pacjentach szpitala „Dziekanka” w Gnieźnie. Kolejne spotkania z młodzieżą już jutro w szkole Jankowie Dolnym.

Karol Soberski kontynuował dzisiaj cykl spotkań poświęconych historii naszego regionu w szkołach podstawowych, który zapoczątkował w ubiegłym tygodniu. Wówczas spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Zdziechowie, a dzisiaj zawitał do szkoły w Szczytnikach Duchownych.

W trakcie dzisiejszych dwóch prelekcji (dla klas VII i VIII - do których wprowadzeń dokonały: Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie i Kinga Trzcińska, animator kultury tejże biblioteki) opowiadał o wydarzeniach związanych z II wojną światową, a konkretnie z niemiecką zbrodnią na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie! Ponad dwugodzinne prelekcje pozwoliły zapoznać się uczniom z zupełnie im nieznaną historią niemieckiego ludobójstwa na pacjentach szpitala „Dziekanka”.

Kolejne spotkania z młodzieżą już jutro w szkole w Jankowie Dolnym.

Organizatorem cyklu spotkań jest Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie na czele z Lidią Pietrzak, dyrektor placówki.

Szkoły zainteresowane zorganizowanie prelekcji K. Soberskiego na temat lokalnej historii mogą się kontaktować pod numerem telefonu 515-980-504

O autorze

Karol Soberski (www.soberski.pl). Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl).

Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 167

 • 101
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 60
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2