ReklamaA1ReklamaA1-2

Nowe otwarcie pałacu w Zakrzewie!

Informacje lokalneAktualności28 lutego 2022, 9:45   red. Karol Soberski5837 odsłon1 Komentarzy
Nowe otwarcie pałacu w Zakrzewie!
 fot. Karol Soberski

Po dwóch latach zamknięcia, przepiękny zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie koło Kłecka, otwiera swoje bramy. Tym samym jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce będzie dostępny dla turystów, chcących podziwiać jego walory historyczne lub zorganizować tam wesele czy przyjęcie pierwszokomunijne. Wszystko za sprawą nowego właściciela obiektu, który nabył rezydencję od jednego z komercyjnych banków. Obecny gospodarz chce z pałacu w Zakrzewie zrobić perłę Wielkopolski, łącząc w nim historię z nowoczesnością.

Pałac w Zakrzewie, który był dostępny dla turystów do wiosny 2020 r., po wybuchu pandemii koronwirusa został definitywnie zamknięty. Ten stan trwał blisko dwa lata i dopiero sprzedaż pałacu przez bank i nabycie go przez prywatnego przedsiębiorcę sprawił, iż obiekt już wkrótce ożyje! Podmiotem, który zakupił pałac jest Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., a właścicielem spółki jest Tomasz Nowicki.

Co się będzie działo w pałacu w Zakrzewie? Zakrzewska rezydencja jest stworzona do organizowania w jej wnętrzach różnego rodzaju uroczystości, począwszy od wesel i innych przyjęć rodzinnych, po imprezy firmowe i wydarzenia kulturowe. Któż bowiem nie marzył o uczcie w gronie najbliższych w pięknym i historycznym pałacu? Teraz to będzie możliwe!

Osoby zainteresowane zorganizowaniem wesela, czy innego przyjęcia proszone są o kontakt na e-maila: recepcja@palaczakrzewo.pl lub kontakt telefoniczny: 667-151-642 (w godzinach od 8.00 do 16.00).

Zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie będzie również dostępny dla turystów chcących poznać jego historię, zobaczyć walory architektoniczne czy przyjrzeć się z bliska cudom przyrody rosnącym w parku. Pierwsze zwiedzanie dzienne, jak i nocne pałacu odbędzie się w marcu – o szczegółach poinformujemy już wkrótce.

W pałacu już niebawem odbywać się będą także wydarzenia kulturalne, ponieważ obiekt ten jest stworzony do tego typu inicjatyw, jak choćby spotkania autorskie z pisarzami czy podróżnikami oraz do wydarzeń weekendowych typu konferencje popularno-naukowe.

O wszelkich najbliższych wydarzeniach, które będą się odbywać w XIX-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie będziemy na bieżąco informować.

Trochę historii...

Pałac w Zakrzewie został zbudowany, według projektu gnieźnieńskiego architekta Ludwika Ballenstaedt, na zlecenie hr. Albina Węsierskiego w 1872 r. Jest jedną z nielicznych budowli w Wielkopolsce stworzoną w stylu określanym dzisiaj jako „kostium francuski”. Pałac otacza blisko 15-hektarowy park utworzony już w 1859 r. przez francuskiego ogrodnika Augustyna Denizota.

Pałac w Zakrzewie wzniesiono na wzgórzu, na wysokości 110 metrów n.p.m., na wysokim brzegu pradoliny Małej Wełny. Teren od pałacu opada we wszystkich kierunkach o różnym nachyleniu stoków (tereny zalewowe Małej Wełny położone są już 10 metrów niżej niż pałac). Miejsce to zostało wybrane celowo. Rezydencja hrabiego miała przykuwać wzrok każdego gościa, który przyjeżdżałby do Zakrzewa. Taki układ miał stanowić dodatkową wspaniałą perspektywę dla gości odwiedzających A. Węsierskiego.

Należy zaznaczyć, że miejsca pod budowę pałacu nie wybrał A. Węsierski – przy budowie pałacu wykorzystano bowiem kondygnacje piwnic oraz przyziemia wcześniejszego XVIII-wiecznego dworu, zbudowanego na tym wzniesieniu przez ojca Albina – Wincentego. Mówiąc o tej rezydencji, trzeba pamiętać, że – co było charakterystyczne dla majątków w Wielkopolsce – pałac został wybudowany jako ostatni element zespołu pałacowo-parkowego i folwarku.

Twórca pałacu, hr. Albin Węsierski zmarł nagle 22 września 1875 r.  W 1878 r. dobra zakrzewskie trafiły do Wojciecha Chełmickiego, a po jego śmierci w 1919 r. w ręce jego syna Stanisława. Ród Chełmickich zarządzał zespołem pałacowo-parkowym do 1939 r.

W czasie II wojny światowej majątek Zakrzewo zarządzany był przez pochodzącego z Owieczek Jana Nowaka, który po podpisaniu Deutsche Volksliste (niemieckiej listy narodowościowej) zmienił nazwisko na Johan Nowald. Sam pałac był pod nadzorem funkcjonariuszy SS.

Po zakończeniu II wojny światowej w pałacu w Zakrzewie w latach 1945 – 1949 znajdował się Spółdzielczy Ośrodek Szkoleniowy podlegający pod Związek Rewizyjny Spółdzielni Rzeczypospolitej Polskiej - Okręg Poznański. Następnie, w latach 1949 – 1956, pałac służył jako ośrodek kolonijny najpierw Zakładów Metalowych im. Józefa Stalina w Poznaniu (ZISPO – ówczesna nazwa zakładów Cegielskiego), a później, od 1956 do 1978 r., Zakładów Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu.

W 1978 r. pałac przeszedł w ręce Państwowego Gospodarstwa Rolnego – Kombinatu w Rybnie Wielkim, który rozpoczął remont obiektu. Niestety brak środków finansowych nie pozwolił na konkretne prace renowacyjne. W 1990 r. zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie nabył Wielkopolski Bank Kredytowy SA, który angażując wielkie środki finansowe wyremontował pałac i doprowadził go (wraz z wozownią i oficyną) do stanu z lat świetności. W rękach banku pałac był do 2021 r., kiedy to nabył go prywatny przedsiębiorca.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 592

 • 455
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 45
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 87
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2