ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Noteć – rzeka, która ma wiele do zaoferowania

Atrakcje turystycznePrzyroda2 lipca 2023, 11:30   red. Joanna Bejma3987 odsłon1 Komentarzy
Noteć – rzeka, która ma wiele do zaoferowania
Rok 1920. Tratwy na rzece Noteć w Łabiszynie - fot. arch. Biblioteka Publiczna w Łabiszynie

Noteć to rzeka, która była niegdyś najważniejszym szlakiem transportowym północnej Wielkopolski. Dziś jej ożywienie, łączy się głównie z rozwojem turystyki wodnej. Ożywienie to najbardziej zauważalne jest w okresie od wiosny do jesieni. Zimą z kolei ten surowy, wodny klimat przyciąga głównie fotografów, którzy w zacisznych okolicach rzecznego nurtu chcą „ustrzelić” wyjątkowe i niepowtarzalne kadry.

Noteć ma 391 kilometrów i jest największym dopływem Warty. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 17 tys. 300 kilometrów. To siódma pod względem długości i szósta pod względem powierzchni dorzecza rzeka w Polsce. Rzeka przepływa przez trzy województwa: wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i lubuskie.

Dzieli się na dwa odcinki: Noteć Górna – od źródeł do Nakła o długości 214 kilometrów i Noteć Dolna – od Nakła do ujścia Warty o długości 187 kilometrów. Warto dodać, że źródło Noteci znajduje się na obszarze pomiędzy wsią Szczecin a Bogołomia w gminie Chodecz na Pojezierzu Kujawskim.

Kiedy uruchomiono drogę wodną Wisła – Odra, ranga Noteci urosła do najważniejszego szlaku transportowego północnej Wielkopolski. Po przebudowie szlaku w latach 1905 – 1915, po Noteci pływały barki o nośności ponad 500 ton. Niestety ten rodzaj transportu  zaczął podupadać w latach 80. XX wieku. Z powodu zaniechania prac bagrowniczych (lub prowadzenia ich na wybranych odcinkach), dno rzeki zamuliło się i wstrzymano ruch jednostek z ładunkami. Doszło do likwidacji m.in. portów, przystani i infrastruktury transportowej.

O tym jak wyglądała żegluga towarowa Notecią i sama rzeka możemy zobaczyć na archiwalnych zdjęciach. Nam udało się pozyskać takowe z archiwów Bibliotek Publicznych w Barcinie i Łabiszynie. Co ciekawe, obie gminy – Barcin i Łabiszyn – aby ożywić rozwój turystyki wodnej – bo rzeka łączy oba miasta – dzięki unijnym dotacjom utworzyły kilka lat temu stanicę i marinę, w której mieszkańcy gmin i okolic, a także turyści, mogą wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Inwestycje okazały się strzałem w dziesiątkę. Co więcej, odcinek Noteci w Barcinie, między trzema znajdującymi się tu mostami zyskał zupełnie inne oblicze.

Idąc za ciosem, gminy połączyły siły i zaproponowały ciekawą i rozszerzoną ofertę turystyczną. W okresie od maja do wczesnej jesieni można na przykład wypożyczyć kajak w barcińskiej stanicy „Neptun” dopłynąć nim do łabiszyńskiej mariny. Tu przesiadamy się na rowery szosowe i wracamy np. odwiedzając Pałac Lubostroń z powrotem do Barcina. Oferta od kilku lat cieszy się sporą popularnością (od ubiegłego roku korzystanie z sprzętu stanicy wodnej w Barcinie jest płatne, gmina Łabiszyna pozostała przy darmowej usłudze).

Drodzy Państwo, nastały wakacje, dlatego zapraszamy na wody Noteci. Turystyka wodna to nie tylko świetny relaks, ale przede wszystkim bezpośredni kontakt z przyrodą.


Fot. J. Bejma oraz archiwum Bibliotek Publicznych w Barcinie i w Łabiszynie



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 135

  • 106
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 18
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 10
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3