Ponad 2 godziny trwało wczorajsze mikołajkowe i nocne zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Modliszewie! Wydarzenie odbyło się w ramach organizowanego od 12 lat przez Karola Soberskiego (pisarza, dziennikarza, dokumentalistę i badacza lokalnej historii) cyklu pod hasłem „Wędrówki z historią”. Uczestnicy zwiedzania poznali wiele nieznanych historii związanych z pałacem i wyjątkowymi postaciami które w tej rezydencji przebywały. Nie zabrakło też tajemnic dotyczących dziejów pałacu!
Spędzaliście kiedyś Mikołajki wędrując nocą po XIX-wiecznym zespole pałacowo-parkowym? Wczoraj taką okazję miała grupa miłośników historii i turystyki z różnych stron Wielkopolski i Pomorza, która zdecydowała się na zwiedzanie pałacu w Modliszewie, w ramach organizowanych przez Karola Soberskiego od 12 lat „Wędrówek z historią”!
Zwiedzanie zaczęło się o godz. 18.00 od krótkie odprawy w sieni pałacu, gdzie Karol Soberski przybliżył dzieje Modliszewa i kolejnych właścicieli pałacu w Modliszewie, ze szczególnym nastawieniem na XIX-wieczne rodu, które mieszkały w Modliszewie: Koszutskich, Żychlińskich i ostatnich przedwojennych właścicieli Sicińskich. Dalej przewodnik opowiedział o okolicznościach budowy pałacu około 1870 roku, jak i powstania całego folwarku, który możemy oglądać do dzisiaj.
W sieni gości - w imieniu właścicieli pałacu Aliny i Mariusza Uklei - powitał ich syn Jakub.
Później uczestnicy ruszyli w ciemną noc i rozpoczęli zwiedzanie 5-hektarowego parku, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Tutaj K. Soberski najwięcej czasu poświęcił na opowieść o losach pałacu od 1947 do 1993 roku gdy funkcjonował w nim oddział szpitala psychiatrycznego „Dziekanka" z Gniezna. Nie zabrakło dramatycznych opowieści, w tym o wypadkach które miały miejsce w tym miejscu, o warunkach panujących na oddziale, jak i o postaci dr Kazimierza Wize, który pozostawił swój ważny ślad w dziejach tego modliszewskiego oddziału „Dziekanki".
Wędrując przez park uczestnicy zwiedzania poznali historię lodowni znajdującej się w jednym z kopców, jak i powstanie Parku Duchów. Była też mowa o „miejscu mocy" znajdującym się przy jednym z drzew w parku.
Na koniec wędrówki uczestnicy podeszli pod budynki folwarku, gdzie znajduje się herb Szeliga rodu Żychlińskich. Tutaj K. Soberski przybliżył postać urodzonego w pałacu, ks. Aleksandra Żychlińskiego, rektora w latach 1927 – 1929 Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, dogmatyka, który jest Sługą Bożym kościoła katolickiego.
Później przyszedł czas na zejście do pałacowych podziemi... Aura panująca w podziemiach, opowieści z dreszczykiem, które usłyszeli zwiedzający oraz ciemności panujące w niektórych zakamarkach podziemi, powodowały, że wielu uczestnikom przechodziły dreszcze po plecach…
W podziemiach, oprócz K. Soberskiego, o dziejach pałacu w okresie gdy należał on do szpitala „Dziekanka” opowiadał także Arkadiusz Gaca. Wspomniał on o metodach leczenia pacjentów, o zasadach jakie panowały w modliszewskim oddziale szpitala, jak również o życiu codziennym pacjentów.
Zwiedzanie podziemi zakończyło się przejściem do sali konferencyjnej. Tam K. Soberski przedstawił prelekcję w trakcie której pokazał ponad 60 niepublikowanych wcześniej fotografii z lat 1907 – 1946 ukazujących losy rodu Sicińskich, losy Jana Sicińskiego, który od 1919 roku był właścicielem pałacu w Modliszewie i jego syna – Janusza, który pałac przejął w 1930 roku po śmierci swojego ojca.
Była też mowa o żonie Janusz – Halinie, pochodzącej z Kaszub oraz ich czwórce dzieci, z których troje zmarło w bardzo młodym wieku. Przewodnik sporą część poświecił też wielkiej miłości Haliny, jaką była jazda konna i jej udział w wielu zawodach konnych w latach 30-tych.
Nie brakowało też akcentów humorystycznych związanych z rodem Sicińskich, jak i tragicznych wydarzeń, które dotknęły ostatnich przedwojennych właścicieli Modliszewa.
K. Soberski opowiedział również o losach rodziny Sicińskich w czasie II wojny światowej oraz o tym, co działo się w pałacu w czasie okupacji.
Nocno-mikołajkowe zwiedzanie parku i pałacu zakończyło się w sali konferencyjnej, gdzie był czas na kawę/herbatę i przepyszne wypieki. Potem przyszedł czas na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki, czyli materiały (książki, broszury, różne gadżety) promujące powiat gnieźnieński i powiat żniński.
Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
Nocny spacer po parku, późniejsze zejście do pałacowych podziemi a na koniec prelekcja o przedwojennych właścicielach - rodzie Sicińskich… To wszystko sprawiło, że duchy mieszkające w pałacu z żalem się z nami rozstawały gdy opuszczaliśmy, gościnny jak zawsze, pałac w Modliszewie.
Warto zaznaczyć, że w zwiedzaniu wzięła udział Pani Żaneta - prawnuczka kuzyna Janusza Sicińskiego, ostatniego przedwojennego właściciela majątku Modliszewo.
Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, dokumentalista i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyło się pięć edycji: w 2019, 2021, 2022, 2023 i 2024 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021), „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje gminy Gniezno” (2024) i „Zapomniana zbrodnia” - wydanie II, rozszerzone (2024). Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.
Drugim przewodnikiem był Arkadiusz Gaca, członek Instytutu Literackiego i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, regionalista, przewodnik po katedrze gnieźnieńskiej i Muzeum Szpitala Dziekanka, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię, którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, miłą atmosferę i świetnie spędzony czas! Serdeczne podziękowania składamy też na ręce właścicieli pałacu Alinie i Mariuszowi Uklejów, za możliwość zwiedzania tej pięknej, XIX-wiecznej rezydencji!
Fot. A. Gaca, K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!