ReklamaA1

Noc pełna tajemnic w pałacu w Zakrzewie!

Wędrówki z historiąHistoriaAktualności10 lipca 2022, 21:00   red. Aleksandra Soberska1704 odsłon0 Komentarzy
Noc pełna tajemnic w pałacu w Zakrzewie!
Jacek Podemski, dziennikarz telewizyjny, eksplorator, autor programów i filmów dokumentalnych -  fot. Aleksandra Soberska

W pałacu w Zakrzewie zakończył się dzisiaj II „Weekend z historią”. Zainaugurowany on został drugą edycją Nocy Tajemnic, czyli cyklu spotkań z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Wydarzenie przyciągnęło do pałacu miłośników historii z całej Polski! Prelekcje wygłosili: Jacek Podemski, dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik, autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej oraz Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii, pomysłodawca „Weekendu z historią”.

Punktualnie o godz. 18.00, w piątek, 8 lipca, w pałacu w Zakrzewie rozpoczęła się druga edycja „Weekendu z historią” (więcej o tym przedsięwzięciu już wkrótce). Częścią „Weekendu...” była druga odsłona „Nocy Tajemnic”, czyli spotkań z twórcami.

Prelegenci

Karol Soberski (www.soberski.pl) – dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl). Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

Jacek Podemski – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.
Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jacek ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych.
Był też managerem muzycznym, współpracował m.in. z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History, Travel Channel.

– Po pierwszej, majowej edycji Nocy Tajemnic, która zakończyła się pełnym sukcesem, postanowiłem kontynuować taki cykl spotkań z twórcami. Spotkań jakich jeszcze w Polsce nie było! W aurze magicznego pałacu, po zmroku, w atmosferze tajemnic spotykamy się, by wysłuchać ciekawych prelekcji, spotkać ciekawych twórców i porozmawiać o tajemnicach. Druga edycja także okazała się „strzałem w dziesiątkę”! – mówi Karol Soberski i zapowiada kolejne spotkania. II Noc Tajemnic pokazała, że jest projektem  wyjątkowym dla wyjątkowych osób! Dlatego jeśli nic się nie wydarzy, to jesienią planuję III Noc Tajemnic na którą zaproszę wyjątkowego gościa na co dzień mieszkającego w Bieszczadach! dodaje.

II „Noc Tajemnic”

W programie „Nocy Tajemnic”, która rozpoczęła się o godz. 19.30, a zakończyła o północy, znalazły się dwa wykłady. Karol Soberski w prelekcji pt. „Nieodkryte skarby okolic Gniezna”, przybliżył najciekawsze, najbardziej zagadkowe, często zupełnie nieznane atrakcje turystyczne, prawdziwe skarby turystyczne okolic Gniezna. Z kolei Jacek Podemski w wykładzie zatytułowanym „Tajemnice Niezwykłego Miejsca – Międzyrzecki Rejon Umocniony” opowiedział MRU, jego historii, okolicznościach w których zdecydowano się MRU wybudować, o tym się tam działo w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Po oby prelekcjach nie zabrakło pytań i ciekawej dyskusji.

W przerwie między prelekcjami, uczestnicy wykładów mogli skosztować wyśmienitej kawy i jeszcze lepszych wypieków. Natomiast po zakończeniu wykładów, można było kupić książki K. Soberskiego i pozyskać jego dedykacje, jak również wykonać sobie pamiątkowe zdjęcia z prelegentami.

W drugiej edycji „Nocy Tajemnic” – projekcie który już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego regionu wzięli udział – oprócz osób, które do pałacu w Zakrzewie przyjechały na „Weekend z historią” (czyli mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Chełmży, Bydgoszczy, Rostworowa, Gniezna i Rybna Wielkiego), także miłośnicy tajemnic historii m.in. z Poznania, Bydgoszczy, Kiszkowa, Gniezna, Swarzędza, Pobiedzisk a nawet Opalenicy.

W tym miejscu K. Soberski serdecznie dziękuje firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zorganizowanie takiego przedsięwzięcia  i jej pełnomocnikowi Dianie Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 268

  • 179
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 83
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem