ReklamaA1

Niezwykłe rzeźby w darze dla Muzeum Tajemnic

Z życia FundacjiHistoriaAktualności21 lutego 2022, 14:30   red. Karol Soberski1280 odsłon
Niezwykłe rzeźby w darze dla Muzeum Tajemnic
 fot. Aleksandra Soberska

Powstające Muzeum Tajemnic z każdym tygodniem wzbogaca się o unikatowe eksponaty. Tym razem, w darze dla Muzeum, zostały przekazane niezwykłe rzeźby Wacława Zielińskiego, artysty rzeźbiarza z województwa zachodniopomorskiego. Dzieła tego blisko 80-letniego rzeźbiarza znajdują się w muzeach w całej Polsce. Do Muzeum Tajemnic trafiło cztery rzeźby i pięć obrazów! Szczególne ważne dla autora, jak i dla Muzeum są dwie rzeźby!

Wacław Zieliński urodził się na początku lat 40-tych XX wieku w Czucinie na Białorusi. Stamtąd trafił do centralnej Polski, by później w latach 50-tych przyjechać w okolice Wałcza. Jego pierwsze prace, zaprezentowane szerokie publiczności, powstały na początku lat 60-tych.

Jego rzeźby są proste, ale bardzo wymowne i mające swoje przesłanie. Z kolei jego obrazy charakteryzują się zdecydowanymi kolorami. Wszystkie jego działa są piękne, naturalne i widać w nich miłość tworzenia. W jego dorobku jest wiele zwycięstw w konkursach rzeźbiarskich (w młodości brał udział w konkursach organizowanych m.in. przez Muzeum Okręgowe w Koszalinie, a później w różnych muzeach w Polsce), co spowodowało, że muzea zaczęły kupować jego prace. Wiele z nich powędrowało również poza granice Polski. Obecnie wiele jego dzieł znajdują się w muzeach w całej Polsce.

Rzeźby i obrazy Pana Wacława są bardzo charakterystyczne i mają swój rys. W jego dorobku są  świątki, grajki, rzeźby tego, co dawniej robili ludzie. Rzeźbił pasyjki i motywy związane z historią Polski.

Do zbiorów Muzeum Tajemnic przekazane zostały dwie unikatowe rzeźby. Pierwsza to scena ukrzyżowania Jezusa, ale przedstawiona w zupełnie odmienny sposób – ręce Jezusa nie są przybite do ramion krzyża, tylko wznoszą się ku niebu. Jak opowiada Pan Wacław, zawsze lubił rzeźbić pasyjki z Jezusem na krzyżu, ale ta rzeźba jest wyjątkowa. Na jednym z konkursów w Warszawie wzbudziła wielkie kontrowersje wśród oceniających, była bowiem jedyną tak przedstawiającą ukrzyżowanie. I wygrała! Działo się to w 1980 roku!

Inna cenna dla naszego Muzeum rzeźba nawiązuje do wydarzeń II wojny światowej i mówi o dramatycznych zdarzeniach, które rozegrały się w trakcie walk o Wał Pomorski w 1945 roku, w miejscowości Podgaje. Tam żołnierze z formacji SS dokonali zbrodni na 32 żołnierzach Wojska Polskiego, którym najpierw skrępowano ręce drutem kolczastym, a następnie wprowadzono do stodoły i spalono żywcem. Okoliczności ich śmierci do dziś stanowią zagadkę...

Oprócz tych dwóch rzeźb, do Muzeum trafiły także świątki - dwie drewniane rzeźby o tematyce religijnej oraz pięć obrazów, w tym trzy namalowane na drewnie. Wszystkie eksponaty znajdą się w Dziale Historii Regionalnej.

A już wkrótce przedstawimy inne eksponaty, które w ostatnim czasie zostały przekazane na rzecz Muzeum Tajemnic.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 144

  • 78
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 3
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 63
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem