W przepięknym pałacu w Zakrzewie koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim, od piątku odbywał się „Weekend z historią”. Na trzy dni do pałacu przyjechali miłośnicy historii i turystyki z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gniezna, Środy Wielkopolskiej a nawet z dalekiej Wielkiej Brytanii! Pomysłodawcą wydarzenia jest Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii! Trzy dni wypełnione były prelekcjami, wycieczkami i długimi rozmowami! Niezapomniane dni w trakcie których zrodziło się wiele ciekawych pomysłów!
W piątek, 20 maja punktualnie o godz. 18.00 w pałacu w Zakrzewie rozpoczęła się pierwsza edycja „Weekendu z historią”, której pomysłodawcą był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i badacz lokalnej historii!
I właśnie K. Soberski oraz oraz Diana Matłosz-Blige, pełnomocnik firmy Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J. będącej właścicielem pałacu, powitali wszystkich przybyłych do pałacu. Przedstawiono program „Weekendu...”, jej uczestników oraz wszystkie kwestie organizacyjne. W trzydniowym przedsięwzięciu wzięli udział miłośnicy historii i turystyki z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gniezna, Środy Wielkopolskiej a nawet z dalekiej Wielkiej Brytanii!
Następnie odbyła się pierwsza odsłona „Nocy Tajemnic”, czyli spotkań z twórcami, która była jednym z punktów programu „Weekendu z historią”.
Drugi dzień historycznego spotkania w zakrzewskiej rezydencji rozpoczął się od pysznego, wręcz królewskiego śniadania. Następnie – wszyscy zwarci i gotowi - wyruszyli w trasę, by poznać atrakcje turystyczne okolic Zakrzewa! W rolę przewodnika wcielił się K. Soberski.
Pierwszy przystanek wypadł w Łagiewnikach Kościelnych, gdzie zobaczyli Izbę Pamięci i Tradycji, drewniany kościół z 1741 r. oraz prawdziwą wyspę skarbów – wyspę „Kipę” znajdująca się na miejscowym stawie. Kolejnym przystankiem było miejsce zwane „Kuś” w Gorzuchowie (w gminie Kłecko). Niezwykłe miejsce na mapie Polski! 30 września 1761 r. spalono tam dziesięć zielarek!
Z „Kusia” uczestnicy „Weekendu...” pojechali do Wielkopolskiego Westerplatte, czyli Kłecka, gdzie zapoznali się z unikatowymi zabytkami techniki, poznali historię tego pięknego miasteczka a także udali się na spacer nad miejscowe jezioro.
Ostatnim punktem sobotniej wycieczki było Sławno, gdzie zwiedzili piękne wnętrza kościoła pw. św. Mikołaja (w kryptach którego spoczywa hr. Albin Węsierski, budowniczy pałacu w Zakrzewie) oraz zobaczyli drewnianą kaplicę św. Rozalii na miejscowym cmentarzu, gdzie w kryptach spoczywa Stanisław Chełmicki, ostatni przedwojenny właściciel Zakrzewa!
Uczestnicy tej blisko 6-godzinnej wycieczki byli zachwyceni atrakcjami, które zobaczyli. I wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że gmina Kłecko i Kiszkowo mają wiele ciekawostek do zaoferowania turystom.
Po powrocie do pałacu w Zakrzewie, wyśmienitym obiedzie i chwili odpoczynku, przyszedł czas na dwie prelekcje (Karola Soberskiego i Krzysztofa Krzyżanowskiego), a wieczorem – punktualnie o godz. 20.00 – ognisko z pieczonymi kiełbaskami, pysznymi sałatkami i niezwykłą aurą, którą tworzyło sąsiedztwo pałacu!
Nocne Polaków rozmowy przy ognisku trwały do późnych godzin nocnych i zakończyło się gdy zaczynało świtać...
Z kolei w niedzielę odbyło się unikatowe zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, ale o tym w kolejnym artykule.
Pomysłodawca „Weekendu z historią” dziękuje firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zorganizowanie takiego przedsięwzięcia i jej pełnomocnikowi Dianę Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu.
Fot. A. Soberska, J. Górska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!