ReklamaA1-2

Niemieckie ludobójstwo dzieci w szpitalu „Dziekanka”

HistoriaInformacje z powiatu gnieźnieńskiego13 kwietnia 2022, 18:00   red. Aleksandra Soberska733 odsłon
Niemieckie ludobójstwo dzieci w szpitalu „Dziekanka”
 fot. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Concordia

Profesor Florian Steger i dr Marcin Orzechowski z Uniwersytet w Ulm w Niemczech gościli w tym tygodniu w Gnieźnie gdzie zapoznali się ze zbiorami Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie. Ich wizyta ma związek z projektem realizowanym na niemieckim Uniwersytecie, dotyczącym pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w ramach akcji „T4”, pacjentów szpitali psychiatrycznych. Grupa pod kierunkiem prof. Stegera bada wątki związane z ludobójstwem dzieci.

Od pewnego czasu grupa z Uniwersytetu w Ulm w Niemczech, pod kierunkiem profesor Florian Steger bada niemiecką zbrodnię popełnioną w okresie II wojny światowej czyli eksterminację psychicznie i nieuleczalnie chorych, określoną kryptonimem „T4”. I ta zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie w szpitalu „Dziekanka” przemianowanym na „Tiegenhof” Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania... 

Zaczęło się od rozmowy z K. Soberskim...

Naukowcy z Ulm zajmują się wątkiem związanym z ludobójstwem dzieci. Wizyta w Gnieźnie ma związek z rozmową do której doszło 10 lutego tego roku. Wówczas dr Marcin Orzechowski z Universität Ulm zadzwonił do Karola Soberskiego, dziennikarza, badacza lokalnej historii, odkrywcy „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich koło Mielna (gmina Mieleszyn) - jedynego w powiecie gnieźnieńskim miejsca, gdzie w 1942 r. Niemcy pogrzebali zamordowanych pacjentów szpitala „Dziekanka”.

K. Soberski jest też autorem książki „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”, wydanej w 2017 r. Była to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców w Gnieźnie. W trakcie tej rozmowy okazało się, że podczas wizyty w Łodzi, prof. Steger odkrył, nieznaną wcześniej, historię związaną z ludobójstwem dzieci realizowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej w ramach projektu „T4”.

I właśnie efektem tej rozmowy, była wizyta prof. Floriana Stegera i dr Marcina Orzechowskiego w Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie.

– Głównym celem spotkania było poznanie pozostających pod opieką Stowarzyszenia Concordia zbiorów Muzeum. Realizowana przez nazistów akcja „T4” w ramach której odbywało się mordowanie pacjentów szpitali psychiatrycznych nie doczekała się jeszcze opracowania, ciągle pozostaje wiele pytań i niejasności, niewielka jest także liczba materiałów dokumentujących jej przebieg... Mamy nadzieję, że nasze spotkanie wsparło projekt prof. Floriana Stegera  i dało początek nowemu wymiarowi naszej pracy i współpracy – mówi Artur Babik, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Concordia, które opiekuje się wspomnianym Muzeum na „Dziekance”.

O dalszych losach badań naukowców z  z Uniwersytet w Ulm w Niemczech będziemy informować.


Fot. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi ConcordiaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 139

 • 45
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 13
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 72
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 7
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2