Profesor Florian Steger i dr Marcin Orzechowski z Uniwersytet w Ulm w Niemczech gościli w tym tygodniu w Gnieźnie gdzie zapoznali się ze zbiorami Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie. Ich wizyta ma związek z projektem realizowanym na niemieckim Uniwersytecie, dotyczącym pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w ramach akcji „T4”, pacjentów szpitali psychiatrycznych. Grupa pod kierunkiem prof. Stegera bada wątki związane z ludobójstwem dzieci.
Od pewnego czasu grupa z Uniwersytetu w Ulm w Niemczech, pod kierunkiem profesor Florian Steger bada niemiecką zbrodnię popełnioną w okresie II wojny światowej czyli eksterminację psychicznie i nieuleczalnie chorych, określoną kryptonimem „T4”. I ta zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie w szpitalu „Dziekanka” przemianowanym na „Tiegenhof” Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania...
Naukowcy z Ulm zajmują się wątkiem związanym z ludobójstwem dzieci. Wizyta w Gnieźnie ma związek z rozmową do której doszło 10 lutego tego roku. Wówczas dr Marcin Orzechowski z Universität Ulm zadzwonił do Karola Soberskiego, dziennikarza, badacza lokalnej historii, odkrywcy „dołów śmierci” w Lasach Nowaszyckich koło Mielna (gmina Mieleszyn) - jedynego w powiecie gnieźnieńskim miejsca, gdzie w 1942 r. Niemcy pogrzebali zamordowanych pacjentów szpitala „Dziekanka”.
K. Soberski jest też autorem książki „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”, wydanej w 2017 r. Była to pierwsza na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców w Gnieźnie. W trakcie tej rozmowy okazało się, że podczas wizyty w Łodzi, prof. Steger odkrył, nieznaną wcześniej, historię związaną z ludobójstwem dzieci realizowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej w ramach projektu „T4”.
I właśnie efektem tej rozmowy, była wizyta prof. Floriana Stegera i dr Marcina Orzechowskiego w Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie.
– Głównym celem spotkania było poznanie pozostających pod opieką Stowarzyszenia Concordia zbiorów Muzeum. Realizowana przez nazistów akcja „T4” w ramach której odbywało się mordowanie pacjentów szpitali psychiatrycznych nie doczekała się jeszcze opracowania, ciągle pozostaje wiele pytań i niejasności, niewielka jest także liczba materiałów dokumentujących jej przebieg... Mamy nadzieję, że nasze spotkanie wsparło projekt prof. Floriana Stegera i dało początek nowemu wymiarowi naszej pracy i współpracy – mówi Artur Babik, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Concordia, które opiekuje się wspomnianym Muzeum na „Dziekance”.
O dalszych losach badań naukowców z z Uniwersytet w Ulm w Niemczech będziemy informować.
Fot. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Concordia
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!