Bardzo smutna wiadomość nadeszła z Poznania. Dzisiaj zmarła Agnieszka Łuczak, ur. w 1969 r., dr nauk humanistycznych, historyk, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2000-2018 pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, w latach 2009-2018 jego naczelnik. Od 2018 r. Pełnomocnik Dyrektora ds. Zbiorów Specjalnych i Muzeów oraz Działalności Naukowej i Wydawniczej w Bibliotece Raczyńskich. Dr A. Łuczak miała być prelegentką kolejnej edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.
Dr Agnieszka Łuczak zajmowała się tematyką ziemiaństwa polskiego, strat dziedzictwa kulturalnego oraz polskiego podziemia niepodległościowego. Była autorką monografii pt. „Utracone decorum. Grabież dóbr kultury ziemiaństwa polskiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945” oraz licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Opisywała w nich także majątki na Pojezierzu Gnieźnieńskim, które utraciły swoje zbiory w czasie II wojny światowej.
Współpracowała przy tworzeniu koncepcji ekspozycji stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz scenariuszu części wystawy. Współpracowała przy wystawie „Vertriebene 1939. Deportationen von polnischen Bürgern aus den ins Dritte Reich eingegliederten Gebieten ” (polski tytuł: Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy (wspólnie z dr Jackiem Kubiakiem, przy współpracy Małgorzaty Schmidt i Janusza Zemera). Prezentacje wystawy odbyły się w siedzibach Konrad Adenauer Stiftung w Berlinie, Instytutu Polskiego w Wiedniu, Dokumentationzentrum Prora (Niemcy).
Była kuratorem wystawy "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX w./ Europe in the family. The Polish landed gentry in the 20th century/ L’Europe en famille. La noblesse terrienne polonaise au XXesiecle". Prezentacje wystawy odbyły się m. in. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, Senacie RP w Warszawie, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przy współpracy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Pałacu Balińskich w Jaszunach przy współpracy Instytutu Polskiego w Wilnie (Litwa), Centrum Dialogu i Przełomu (Muzeum Narodowe) w Szczecinie, Pałacu Sztuki w Krakowie, Ognisku Polskim w Londynie i Bibliotece Polskiej w Paryżu.
A. Łuczak była współautorka edukacyjnych portali historycznych www.czerwiec56.ipn.gov.pl, ziemianie.pamiec.pl, wielkopolska.tekaedukacyjna.pl.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!