ReklamaA1

Nekielska izba pamięci ruszy z opóźnieniem

Atrakcje turystyczne18 lutego 2021, 13:00   red. Radosław Jagieła1013 odsłon
Nekielska izba pamięci ruszy z opóźnieniem
Tak wyglądał salonik w pałacu rodziny Żółtowskich - fot. materiały archiwalne

Wiele wskazuje na to, że izba pamięci w nekielskim pałacu zostanie otwarta najwcześniej w drugiej połowie obecnego roku. Wynika to z remontu części dachu, który potrwa do sierpnia 2021 r.

Wystawa będzie składała się z plansz przedstawiających m.in. dokumentację fotograficzną i teksty historyczne. Ma ona dotyczyć sześciu tematów: osadnictwa olęderskiego, odzyskania praw miejskich, zespołu dworskiego w Nekli i referendum ws. jego przejęcia, rodziny Żółtowskich oraz powstańców wielkopolskich z terenu gminy. Ekspozycja będzie prezentowana w dwóch odnowionych salach.

- Wśród zgromadzonych materiałów znajdą się publikacje, zdjęcia nigdzie dotąd niepublikowane, czasowo będą to oryginały pamiętników rodziny Żółtowskich i albumy ze zdjęciami Franciszka Żółtowskiego. Długofalowo będą to kopie. Ponadto w sali historycznej powieszony zostanie sztandar Powstańców oraz wielkoformatowe zdjęcia sal pałacowych i legenda herbowa – poinformowała Aleksandra Kujawa, dyrektorka Nekielskiego Ośrodka Kultury.

Przypomnijmy, że remont dwóch pałacowych sal z przeznaczeniem na izbę pamięci został wykonany w 2019 r. Wszystkie prace odbywały się zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Przy jednym z pomieszczeń znajduje się wieża, przez którą można wejść żeliwnymi schodami na punkt widokowy. Na dachu pałacu powstała specjalna platforma. Poza znacznym odnowieniem pałacowych wnętrz, gruntownej zmianie uległa również przestrzeń z tyłu pałacu. Tutaj też nastąpiło nawiązanie do dawnego wyglądu zachowanego na archiwalnych pocztówkach z ubiegłego wieku.

Przy wejściu do przyszłej izby pamięci znalazło się też miejsce na ustawienie kiosku multimedialnego z odnośnikami do historycznej i turystycznej strony internetowej gminy. Pojawił się również podnośnik przeznaczony dla osób niepełnosprawnych. Całkowity koszt zagospodarowania tyłu pałacu wyniósł 1,2 mln zł. Niemal połowę tej kwoty (500 tys. zł) stanowiło uzyskane dofinansowane unijne.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 82

  • 45
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 30
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 7
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem