ReklamaA1ReklamaA1-3

„Najciekawszy festiwal historyczny w Polsce”

Z życia FundacjiAktualności15 lipca 2021, 16:30   red. Aleksandra Soberska2184 odsłon
„Najciekawszy festiwal historyczny w Polsce”
Od lewej: Ewa Przybylska, Piotr Gruszczyński i Karol Soberski - fot. Aleksandra Soberska

Od 23 do 25 lipca 2021 r. w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbędzie się II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Pomysłodawcą Festiwalu jest Karol Soberski, a organizatorem – Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna przy współpracy z Centrum Kultury eSTeDe. I właśnie w Centrum Kultury odbyła się dzisiaj konferencja prasowa zapowiadająca to wielkie wydarzenie. Gościem konferencji był Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński.

Uczestników konferencji przedstawiła Ewa Przybylska, dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna”, która podkreśliła, że eSTeDe po raz kolejny jest miejscem w którym odbędzie się duże wydarzenie. – Cieszy mnie, że w ramach tego Festiwalu tak zacne grono prelegentów będziemy mogli gościć w naszym Centrum Kultury. Zapowiada się bardzo wielkie wydarzenie na które serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, Wielkopolski i Polski – zaznacza.

– Z Karolem Soberskim, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” znamy się od wielu lat, jesteśmy po imieniu i cieszę się, że po raz kolejny organizujemy wspólne przedsięwzięcie. Pomysł tego wydarzenia wyszedł od Karola i wspólnie chcemy mieszkańców powiatu zaprosić na to przedsięwzięcie. Dwa lata temu byłem w Czerniejewie, gdzie odbywał się I Festiwal Historyczny i byłem bardzo mile zaskoczony rozmachem wydarzenia, zaproszonymi prelegentami i ilością uczestników, która wówczas przyjechała. Rok temu z wiadomych względów Festiwal się nie odbył, dlatego tym bardziej zapraszam wszystkich na tegoroczną edycją w naszym, powiatowym Centrum Kultury – mówi starosta Piotr Gruszczyński. – Przez takie oddolne wydarzenia chcemy promować powiat gnieźnieński i myślę, że to jest dobry kierunek na przyszłość. Wszystko wskazuje na to, że w Gnieźnie odbędzie się najciekawszy w tym roku festiwal historyczny w Polsce dodaje.

Dalej głos zabrał K. Soberski, który powiedział, że ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Polski ze szczególnym uwzględnieniem powiatu gnieźnieńskiego, edukacja młodych ludzi pod kątem historii oraz propagowanie lokalnych dziejów, w tym zapomnianych zabytków.

– Pierwotnie miał się odbyć w 2020 r., ale pandemia pokrzyżowała nasze plany. II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się od 23 do 25 lipca 2021 r. w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie i podobnie jak jego pierwsza edycja (która odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie), zgromadzi wielu znanych z pierwszych stron gazet i z telewizji: odkrywców, podróżników, pisarzy, archeologów, filmowców, dziennikarzy telewizyjnych czy też wybitnych naukowców – zaznacza K. Soberski i dodaje, że w gronie tegorocznych prelegentów znaleźli się m.in. dr Agnieszka Fulińska, dr Andrzej Prinke, Karol Soberski, Mariusz Borowiak, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Radosław Herman, Łukasz Orlicki, Krzysztof Krzyżanowski, Bogdan Rosicki, Rafał Jurke, Jan Nowicki, Krzysztof Drozdowski, Paweł Becker czy Maciej Bartków.

– Tematy, które zostaną poruszone związane będą z tajemnicami, skarbami, zagadkami, zbrodniami, sekretami pałaców, dworów i zamków, niewyjaśnionymi do dzisiaj zbrodniami niemieckimi czy sowieckimi, będą wykłady o bitwach, obiektach wojskowych, katastrofach, czy tajemniczych postaciach, często zupełnie zapomnianych, a które odcisnęły piętno na historii Polski – podkreśla.

Prelekcje odbywać się będą w dwóch salach, a wystawy w Galerii eSteDe oraz dwóch salach wystaw czasowych.

K. Soberski zaznaczył także, że mottem przewodnim wystaw na tegorocznym Festiwalu będzie Napoleon. – W tym roku mija 200 lat od jego śmierci i dzięki naszym kontaktom udało się zorganizować aż trzy wystawy napoleońskie. „Pośmiertna maska cesarza Napoleona”, która przyjedzie do Gniezna prosto z Paryża, ekspozycję z Muzeum Napoleońskiego „Wiosna 1812” w Olszowie oraz z Prywatnego Muzeum „Wojen i Życia” z Żar – wymienia. – Największą atrakcją Festiwalu będzie możliwość obejrzenia pośmiertnej maski cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjedzie prosto z Paryża! Możliwość obejrzenia na miejscu w Gnieźnie pośmiertnej maski cesarza Napoleona, będzie nie lada atrakcją! – dodaje.

Oprócz tych trzech wystaw będą także dwie inne wystawy: „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego oraz wystawa malarska „Zagadkowi arystokraci” autorstwa Danuty Weber. Dodatkowo odbywać się będą Targi Książki Historycznej i Regionalnej, Kiermasz Rękodzieła, warsztaty dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Wejściówka na 3 dni Festiwalu kosztuje 35 zł.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 425

 • 336
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 84
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB-3 baner
ReklamaA2