Miłosław na jeden dzień miał stać się literacką stolicą Polski. I tak będzie, ale dopiero w przyszłym roku. Nagroda Kościelskich 2020 zostanie wręczona w czasie przyszłorocznej uroczystości.
Prestiżowa nagroda co roku jest wręczana przez Fundację im. Kościelskich z siedzibą w szwajcarskiej Genewie. Głównym celem tej instytucji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Dodajmy, że działanie fundacji ma ścisły związek właśnie z Miłosławiem (pow. wrzesiński). Powstała ona na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, zmarłej w lipcu 1959 r. Była ona wdową po Władysławie Auguście Kościelskim, który był jednym z właścicieli majątku w Miłosławiu.
Wręczenie pierwszej nagrody nastąpiło już w 1962 r. Jednym z jej laureatów był wówczas Sławomir Mrożek. W kolejnych latach na liście wyróżnionych twórców znalazło się miejsce dla dwóch pisarzy, którzy później zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Była to Wisława Szymborska (w 1990 r.) i Olga Tokarczuk (w 1997 r.). Uroczystość wręczenia literackiej nagrody co kilka lat odbywa się także w Miłosławiu. Ostatni raz miało to miejsce w 2017 r. Wtedy laureatką została Urszula Zajączkowska za napisanie tomiku wierszy „Minimum”. Wręczenie nagrody odbyło się w miłosławskim pałacu.
W tym roku uroczystość ponownie miała odbyć się w Miłosławiu. Tak się nie stanie. - Z powodu pandemii i braku możliwości zorganizowania obrad jury we właściwych warunkach, postanowiono odroczyć do przyszłego roku przyznanie Nagrody Kościelskich 2020. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, planowane jest ogłoszenie laureatów Nagrody 2020 i Nagrody 2021 w czerwcu, zaś wręczenie nagród na jesieni przyszłego roku – poinformowała Fundacja Kościelskich. W tym momencie nie jest wykluczone, że Miłosław pozostanie gospodarzem wydarzenia.
Co też istotne, we wrześniu doszło do podpisania umowy o współpracy Fundacji Kościelskich z Biblioteką Narodową. - Na jej podstawie powstanie strona internetowa Nagrody, która będzie administrowana na serwerze Biblioteki Narodowej. Obie strony będę wspierać się również w działaniach na rzecz promocji czytelnictwa oraz w gromadzeniu informacji o zbiorach polskiego piśmiennictwa w Szwajcarii – poinformowała Polska Agencja Prasowa.
2001 – Jerzy Sosnowski („Wielościan”)
2002 – Olga Stanisławska („Rondo de Gaulle’a”)
2003 – Dawid Bieńkowski („Jest”)
2004 – Tomasz Różycki („Dwanaście stacji”)
2005 – Jacek Dehnel („Żywoty równoległe”)
2006 – Jolanta Stefko (całokształt twórczości)
2007 – Mikołaj Łoziński („Reisefieber”)
2008 – Jacek Dukaj („Lód”)
2009 – Tadeusz Dąbrowski („Czarny kwadrat”)
2010 – Marcin Kurek („Oleander”)
2011 – Andrzej Franaszek („Miłosz. Biografia)
2012 – Andrzej Dybczak („Gugara”)
2013 – Krystyna Dąbrowska („Białe krzesła”)
2014 – Krzysztof Siwczyk („Dokąd bądź”)
2015 – Szczepan Twardoch („Drach”)
2016 – Maciej Płaza („Skoruń”)
2017 – Urszula Zajączkowska („Minimum”)
2018 – Joanna Czeczott („Petersburg: Miasto snu”)
2019 – Aldona Kopkiewicz („Szczodra”)
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!