ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

„Na tropie zbrodni w Mokranach”. Wyjątkowy finał gnieźnieńskiego projektu

HistoriaAktualności15 kwietnia 2021, 13:30   red. Karol Soberski/inf. prasowa1790 odsłon1 Komentarzy
 „Na tropie zbrodni w Mokranach”. Wyjątkowy finał gnieźnieńskiego projektu
 fot. nadesłane

Polecamy! Trwa ogólnopolska dystrybucja audiobooka „Na tropie zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939 roku”, książki Mariusza Borowiaka, pisarza i dziennikarza Pojezierze24.pl, która niewątpliwie stanowi, jak dotąd, najpoważniejszy głos w sprawie zbrodni – pierwszego małego morskiego Katynia – popełnionej na polskich oficerach i podoficerach Marynarki Wojennej na wschodnich terenach II RP pod koniec pierwszego miesiąca drugiej wojny światowej. Patronem medialnym audiobooka jest m.in. portal Pojezierze24.pl.

Co łączy Mariusza Borowiaka – jednego z najbardziej dziś znanych pisarzy i dziennikarzy morskich (autora blisko 100 książek i broszur; także w języku angielskim i rosyjskim), Macieja Hązły – aktora Teatru im. Al. Fredry w Gnieźnie i Sebastiana Żurka – wydawcy, realizatora nagrań i właściciela KARNEOL Studio? Odpowiadając jednym zdaniem – owi trzej „muszkieterowie” wychowali się, mieszkają i pracują w Gnieźnie.

– Morderstwo w Mokranach – „mały marynarki Katyń” – przez z górą pół wieku otoczone było murem milczenia i kłamstw. Przez wszystkie te lata, począwszy od zakończenia działań wojennych aż do drugiej połowy lat 80. XX wieku, dramatyczne losy marynarzy z Flotylli Pińskiej, którym po 17 września 1939 roku przyszło walczyć na dwóch frontach, należały do tematów tabu. Nadzieja by prawda ujrzała światło dzienne była nikła, choć wciąż żyła grupa świadków pragnących ujawnić potomnym nieznane fakty – mówi Mariusz Borowiak.

Głównym tematem książki, ale nie tylko, jest zapomniana zbrodnia na polskich oficerach i podoficerach w granatowych marynarskich mundurach oraz żołnierzach z wojsk lądowych Wojska Polskiego we wsi Mokrany, której rozwikłaniu Mariusz Borowiak poświęcił 15 lat – odbył w tym czasie kwerendy w archiwach w kraju i za granicą, spotykał się wielokrotnie z byłymi uczestnikami walk zbrojnych na wschodnich terenach II RP oraz rodzinami marynarzy Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku, zebrał również dodatkowe materiały źródłowe i ikonograficzne. Były to czasy, gdy sprawa haniebnego mordu popełnionego na polskich marynarzach w Mokranach była tematem skrywanym i przemilczanym. Borowiak postawił sobie za cel ujawnienie prawdy o okrucieństwie, z jakim spotkali się nasi marynarze po wkroczeniu wojsk sowieckich na polskie ziemie. Po wielu trudach ustalił okoliczności i nazwiska polskich marynarzy wymordowanych przez zbrojne oddziały ukraińskich nacjonalistów i czerwonoarmistów w Mokranach, pod koniec września 1939 r.

Rosjanie nadal twierdzą, że nie posiadają dokumentów, które umożliwiłyby personalne wskazanie osób winnych rozstrzelania polskich marynarzy – nie zamierzają najwidoczniej ponosić współodpowiedzialności za ludobójstwo, do jakiego doszło za sprawą ich rodaków. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy twierdzą, że to nie żołnierze spod znaku „czerwonej gwiazdy” pociągnęli za spusty karabinów.

Książka – drugie wydanie w wersji papierowej ukazało się w 2014 r. – została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko byłych marynarzy Marynarki Wojennej i rodziny pomordowanych. Powtarzające się opinie to: bardzo interesująca, rzetelna praca, wypada się cieszyć, że taka książka w końcu powstała. Pochlebnie o książce wypowiadali się jej recenzenci – dzięki zdolnościom analitycznym i talentowi pisarskiemu autora mamy do czynienia z pasjonującą publikacją, posiadającą wszelkie cechy bestsellera.

Jeden z krytyków zaś napisał:

„W pracy Mariusza Borowiaka nie brakuje poruszających fragmentów – nie należę do osób, które łatwo się wzruszają, ale opowieść o samozatopieniu jednostek floty i o tym, jak marynarze śpiewali Rotę patrząc na konające okręty, czytałem ze ściśniętym gardłem”.

Inny z recenzentów napisał, że:

„Tym razem autor stanął przed trudniejszym zadaniem – na temat Flotylli Pińskiej walczącej w 1939 roku nie ma wielu wiadomości. Akta zostały zniszczone podczas wojny, a uczestnicy tamtych zdarzeń nie żyją. O flocie rzecznej nie pisano po wojnie. Nie było wolno – wykończyli ją nie Niemcy, a Sowieci. Załogi okrętów były wybijane w pościgu przez Armię Czerwoną, a innych bolszewicy wymordowali w Katyniu”.

– Sowiecką zapowiedzią Katynia było barbarzyńskie, bestialskie zamordowanie oficerów i podoficerów Flotylli Pińskiej w Mokranach – podkreślał nie żyjący już prof. Paweł Piotr Wieczorkiewicz.

Wiosną ubiegłego roku ruszyły prace nad audiobookiem „Na tropie zbrodni w Mokranach”. Nagranie książki, którą czyta (jest to bardziej słuchowisko) aktor Maciej Hązła – aktor Teatru im. Al. Fredry, zostało zrealizowane w KARNEOL Studio przy ul. Pocztowej 9 w Gnieźnie. Audiobook – tłoczenie płyty i druk projektu graficznego (opracował Krzysztof Korszewski) – wyprodukowano w jednej z najbardziej profesjonalnych tłoczni pod Warszawą. Czas nagrania 9 godzin 30 minut. Nośnik CD Format: MP3.

Patronem medialnym są: portal Pojezierze24.pl, magazyn Morze.org i Serwis historyczny II wojna światowa.

Cena: 40 zł (przesyłka na terenie Polski wliczona). Zamówienie można składać poprzez dokonanie przelewu na konto Bank Polski PKO 50 1020 4115 0000 9702 0134 1700 tytuł przelewu „Audiobook”. Dodatkowych informacji można uzyskać pod nr telefonu: 781 844 698.

Wydawca KARNEOL Studio planuje zorganizowanie – w miarę możliwości – promocji audiobooka oraz spotkania z autorem książki.


Fot. arch. M. BorowiakaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 233

 • 175
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 44
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner