ReklamaA1

Muzeum w Biskupinie otwiera się i ma nową wieżę!

AktualnościAtrakcje turystyczne30 kwietnia 2021, 12:00   red. Joanna Bejma1144 odsłon
Muzeum w Biskupinie otwiera się i ma nową wieżę!
 fot. Joanna Bejma

Muzeum numer jeden na Pałukach, czyli Muzeum Archeologiczne w Biskupinie przez ostatnich kilka miesięcy było zamknięte. Jeśli zajrzycie tu w najbliższym czasie - placówka nareszcie otwiera swoje  podwoje – na własne oczy zobaczycie, jak zmienił się niekwestionowany symbol tego miejsca, czyli wieża bramna na półwyspie. Jest niższa od poprzedniej i wzbogaciła się o dość oryginalny element dekoracyjny.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie odwiedziliśmy w środę. Miejsce to, zazwyczaj gwarne – szczególnie podczas wrześniowych Festynów Archeologicznych – tym razem przywitało nas absolutną ciszą. Mimo że na kilka miesięcy wstrzymano ruch turystyczny, w muzeum sporo się działo. Teraz, jak tylko znajdziecie chwilę czasu – a gorąco do tego zachęcamy – odwiedźcie ten prastary gród i zobaczcie co się zmieniło.

Wieża z czaszką wołu

Zmiany dotknęły półwysep. Tu znajdują się zrekonstruowane chaty oraz charakterystyczna brama z wieżą i otaczające osadę drewniane wały. Wszystko zostało wymienione na nowe. Wygląda zmieniła też wspomniana wieża. Jest nieco niższa od poprzedniej, a na jej czubku umieszczono czaszkę. To czaszka zwierzęcia, które tu niegdyś zamieszkiwało – potężnego wołu.

Nowością jest także wystawa stała, którą umieszczono we wnętrzu jednej z zrekonstruowanych chat.  Jest ona poświęcona przede wszystkim tematowi konstrukcji drewnianych odkrytych na półwyspie. Oryginalne, jak wiadomo, nie są możliwe do eksponowania i są ukryte pod rekonstrukcjami. Centralnym punktem wystawy jest makieta wykonana z brązu (jej autorem jest Roman Kosmala z Poznania). Ma ona tę niewątpliwą zaletę, iż opisana jest także językiem osób słabowidzących i niewidomych, czyli językiem braille’a. Wystawa składa się z plansz informacyjnych, a jej uzupełnieniem są treści do odsłuchu, kod QR, dotykowe eksponaty oraz telewizyjna animacja.

Usłyszymy odgłosy, poczujemy zapachy

Od 30 kwietnia do do 3 maja będzie można wejść na teren muzeum, ale zwiedzającym nie będą udostępnione wnętrza wszelkich budynków, w tym rekonstrukcji chat oraz pawilonów wystawienniczych. Placówka w pełnym zakresie otworzy się 4 maja.

Z ciekawostek wartych podkreślenia – w przyszłym tygodniu w pawilonach otwarta będzie kolejna wystawa, tym razem czasowa wypożyczona z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu.

„Co robimy w ukryciu” – tak brzmi jej nazwa i dotyczyć będzie sfer higienicznych ludzi, którzy żyli w Elblągu  od XIII do XX wieku. Podkreślmy przy okazji, wystawa będzie miała charakter multisensoryczny. Oprócz tradycyjnych gablot z eksponatami będziemy mogli usłyszeć różne odgłosy i poczuć różne zapachy.


Fot. J. Bejma



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 84

  • 42
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 32
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 6
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem