ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Muzeum „Dziekanki” i „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich – zapraszamy na zwiedzanie

Wędrówki z historiąAktualności11:30   red. Arkadiusz Gaca4944 odsłon
Muzeum „Dziekanki” i „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich – zapraszamy na zwiedzanie
 fot. fot. Karol Soberski/kolaż zdjęć: Instytut Literacki

Dlaczego największa niemiecka zbrodnia II wojny światowej jest zapomniana? Jakie dowody niemieckiej zbrodnia znajdziemy w muzeum szpitala „Dziekanka”? Co skrywają „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich? Jakiego przełomowego odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”? To wszystko już w sobotę, 14 czerwca podczas kolejnej wyprawy organizowanej przez Karola Soberskiego (i Instytut Literacki) w ramach „Wędrówek z historią”. Początek o godz. 10.00. Ilość miejsc ograniczona!

Przewodnikiem będzie Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyło się pięć edycji: w 2019, 2021, 2022, 2023 i 2024 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021), „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje gminy Gniezno” (2024) oraz „Zapomniana zbrodnia - wydanie II, rozszerzone” (2024). Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. 

Drugim przewodnikiem będzie także Arkadiusz Gaca, członek Instytutu Literackiego i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, regionalista, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię (przewodnik po katedrze gnieźnieńskiej i Muzeum Szpitala Dziekanka), którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii. Z racji swojego doświadczenia zawodowego jest dobrym organizatorem i co ważne, ma wiele pomysłów na rozwój historii i turystyki w regionie. W styczniu 2016 r. został laureatem nagrody „Promotor Historii 2015” „za wkład w promowanie historii poprzez szerokie otwarcie na rzecz lokalnej społeczności zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie i za kultywowanie pamięci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu, który mieszkał w tym pałacu”. W wolnych chwilach uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. 

Kiedy i o której?

W sobotę, 14 czerwca 2025 o godz. 10.00 zapraszamy do poznawania tajemnic II wojny światowej związanych ze szpitalem „Dziekanka” oraz niemieckim ludobójstwem które można zobaczyć w Lasach Nowaszyckich w gminie Mieleszyn.

Osoby chcące zobaczyć unikatowe muzeum szpitala „Dziekanka”, dowiedzieć się o największej niemieckiej zbrodni popełnionej w czasie II wojny światowej, czy ujrzeć „doły śmierci”, gdzie Niemcy grzebali pacjentów „Dziekanki”, będą miały taką sposobność.

Program zwiedzania

Zbiórka w sobotę, 14 czerwca o godz. 9.45 na placu przy pomniku dr Aleksandra Piotrowskiego przed budynkiem administracyjnym szpitala „Dziekanki” w Gnieźnie (UWAGA! Parking na terenie szpital jest płatny!).

Następnie - po sprawdzeniu listy obecności - wyruszamy do muzeum szpitala „Dziekanka”. Kolejnym punktem będzie przejazd (każdy własnym transportem) na „doły śmierci” do Lasów Nowaszyckich. 

Uwaga! Prosimy zabrać obuwie sportowe lub turystyczne, które pozwoli na wędrówkę po drogach gruntowych i leśnych.

W trakcie zwiedzania będzie możliwość zakupu książek autorstwa Karola Soberskiego: „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta” i jego najnowszej książki „Zapomniana zbrodnia - wydanie II, rozszerzone”.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie - do 13 czerwca do godz. 12.00 –  swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: wycieczki@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) oraz zakupienie wejściówki w wysokości 50 złotych poprzez Sklep na stronie Instytutu Literackiego - tutaj

Zwiedzanie odbędzie się bez względu na pogodę.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.



Fot. K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 110

  • 67
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 42
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2