Czy monitor może służyć jako telewizor? Jak najbardziej! Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego takie rozwiązanie ma sens, a także, w jaki sposób wdrożyć je w życie. Zapraszamy do lektury!
Niegdyś monitory nie zapewniały takiej jakości, jak telewizory. Te czasy odeszły już jednak w niepamięć. Choć w przypadku pierwszego wymienionego ekranu, nie został on docelowo zaprojektowany do takiej roli, tak jego współczesne parametry sprawiają, że może on pełnić funkcję TV. Przykładowo w tym miejscu znajdziesz monitory, które da się przystosować do pełnienia roli telewizora: https://www.komputronik.pl/category/1251/monitory,samsung.html
Na początek zacznijmy od ceny. Tutaj trzeba przyznać, że w niskim przedziale cenowym znajdziemy zauważalnie większych rozmiarów telewizory względem monitorów. Jednak oprócz przekątnej liczą się również inne czynniki.
W przypadku budżetowych telewizorów nie ma co liczyć na dobrą częstotliwość odświeżania ekranu czy przyzwoitym czasie reakcji matrycy. Pod tym względem tanie monitory pokazują, że mogą mieć więcej do zaoferowania niż TV. Należy pamiętać, że sam rozmiar nie oznacza, że coś będzie lepsze. Widać to wyraźnie w przypadku telewizorów i monitorów, gdzie w przypadku modeli budżetowych ostrzejszy obraz zaoferuje Ci ten drugi sprzęt.
Załóżmy jednak, że dysponujesz większą gotówką na zakup urządzenia. Czy w takiej sytuacji telewizor zawsze będzie lepszym rozwiązaniem? Również niekoniecznie. Są co najmniej trzy powody, dla których czasami warto zdecydować się na monitor:
Nie wiesz, na jaki monitor się zdecydować? Wiele modeli znajdziesz na przykład w tym miejscu: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-g-sync.
Chcąc zwiększyć możliwości swojego monitora i umożliwić sobie oglądanie na nim telewizji, masz dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest skorzystanie z tunera TV, a drugą użycie dekodera.
W przypadku pierwszej metody tuner należy podłączyć do zasilania, anteny telewizyjnej, a także monitora. Podłączenie urządzenia do komputera jest opcjonalne, ale zalecamy to zrobić. Dlaczego? Ponieważ jedynie w takiej sytuacji uzyskasz rozwiązanie 2w1, dzięki któremu monitor będzie jednocześnie częścią PC, jak i sprzętem do oglądania telewizji.
Drugi sposób zakłada wykorzystanie dekodera. W nowszych monitorach stosuje się wejścia DVI, starsze korzystają z VGA (więc będziesz potrzebować przejściówki). Urządzenia połączysz ze sobą za pomocą kabla HDMI oraz wtyczek jack i cinch (jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników).
Jak widać stworzenie urządzenia 2w1 jest możliwe, a w dodatku w niektórych sytuacjach może być to praktyczne rozwiązanie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł nakreślił Ci, dlaczego warto rozważyć taką możliwość!
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!