ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Monitor zamiast TV? Jak korzystać z tego rozwiązania?

AktualnościArtykuł promocyjny24 lutego 2024, 15:30   red. - inf. prasowa700 odsłon
Monitor zamiast TV? Jak korzystać z tego rozwiązania?
 fot. nadesłane

Czy monitor może służyć jako telewizor? Jak najbardziej! Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego takie rozwiązanie ma sens, a także, w jaki sposób wdrożyć je w życie. Zapraszamy do lektury!

Czy monitor może dorównać telewizorowi?

Niegdyś monitory nie zapewniały takiej jakości, jak telewizory. Te czasy odeszły już jednak w niepamięć. Choć w przypadku pierwszego wymienionego ekranu, nie został on docelowo zaprojektowany do takiej roli, tak jego współczesne parametry sprawiają, że może on pełnić funkcję TV. Przykładowo w tym miejscu znajdziesz monitory, które da się przystosować do pełnienia roli telewizora: https://www.komputronik.pl/category/1251/monitory,samsung.html

Różnice między monitorem a telewizorem

Na początek zacznijmy od ceny. Tutaj trzeba przyznać, że w niskim przedziale cenowym znajdziemy zauważalnie większych rozmiarów telewizory względem monitorów. Jednak oprócz przekątnej liczą się również inne czynniki.

W przypadku budżetowych telewizorów nie ma co liczyć na dobrą częstotliwość odświeżania ekranu czy przyzwoitym czasie reakcji matrycy. Pod tym względem tanie monitory pokazują, że mogą mieć więcej do zaoferowania niż TV. Należy pamiętać, że sam rozmiar nie oznacza, że coś będzie lepsze. Widać to wyraźnie w przypadku telewizorów i monitorów, gdzie w przypadku modeli budżetowych ostrzejszy obraz zaoferuje Ci ten drugi sprzęt.

Nieoczywiste zalety monitorów

Załóżmy jednak, że dysponujesz większą gotówką na zakup urządzenia. Czy w takiej sytuacji telewizor zawsze będzie lepszym rozwiązaniem? Również niekoniecznie. Są co najmniej trzy powody, dla których czasami warto zdecydować się na monitor:

 • Gdy nie dysponujesz dużą ilością miejsca – żyjąc w małej kawalerce lub mieszkaniu, czasami ciężko jest wygospodarować odpowiedniej ilości miejsca na postawienie biurka i komputera. Znalezienie dodatkowej przestrzeni na telewizor bywa trudne, dlatego takie rozwiązanie 2w1 można uznać za rozsądny kompromis.
 • Gdy nie korzystasz zbyt często z telewizora – w dzisiejszych czasach regularne korzystanie z telewizora wcale nie jest takie oczywiste. Coraz częściej spotyka się z sytuacjami, gdzie młode osoby funkcjonują bez niego, ponieważ wybierają korzystanie z komputera bądź smartfona. W niektórych sytuacjach TV mogłoby jednak być przydatne, dlatego możliwość oglądania telewizji za pośrednictwem monitora komputerowego byłaby optymalna.
 • Gdy chcesz ograniczyć oglądanie telewizji – a może TV kusi Cię zbyt mocno i uważasz, że spędzasz przed nim zbyt dużo czasu? Komputer na co dzień służy innym celom, dlatego może być dobrą alternatywą. Jeśli zauważyłeś, że często włączasz telewizję tylko po to, żeby coś było włączone w tle, to monitor z tunerem TV może być rozwiązaniem na wykorzenienie tego nawyku.

Nie wiesz, na jaki monitor się zdecydować? Wiele modeli znajdziesz na przykład w tym miejscu: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-g-sync.

Jak korzystać z monitora jako TV?

Chcąc zwiększyć możliwości swojego monitora i umożliwić sobie oglądanie na nim telewizji, masz dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest skorzystanie z tunera TV, a drugą użycie dekodera.

W przypadku pierwszej metody tuner należy podłączyć do zasilania, anteny telewizyjnej, a także monitora. Podłączenie urządzenia do komputera jest opcjonalne, ale zalecamy to zrobić. Dlaczego? Ponieważ jedynie w takiej sytuacji uzyskasz rozwiązanie 2w1, dzięki któremu monitor będzie jednocześnie częścią PC, jak i sprzętem do oglądania telewizji.

Drugi sposób zakłada wykorzystanie dekodera. W nowszych monitorach stosuje się wejścia DVI, starsze korzystają z VGA (więc będziesz potrzebować przejściówki). Urządzenia połączysz ze sobą za pomocą kabla HDMI oraz wtyczek jack i cinch (jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników).

Jak widać stworzenie urządzenia 2w1 jest możliwe, a w dodatku w niektórych sytuacjach może być to praktyczne rozwiązanie. Mamy nadzieję, że nasz artykuł nakreślił Ci, dlaczego warto rozważyć taką możliwość!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 177

 • 76
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 97
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3