O Sławnie, małej ale bogatej w atrakcje turystyczne miejscowości w gminie Kiszkowo, już pisaliśmy na portalu Pojezierze24.pl. Dzisiaj powracamy, by pokazać jeszcze jedną perełkę Sławna – drewnianą kaplicę św. Rozalii. I mistyczne otoczenie tej świątyni...
Do tej kaplicy łatwo trafić, ponieważ jadąc od strony Gniezna, wjeżdżając do Sławna, wystarczy skręcić w prawo, zjechać w dół i zatrzymać się na parkingu przed cmentarzem.
Zanim wejdziemy na tę nekropolię, gdzie znajduje się kaplica św. Rozalii, warto zatrzymać się przed niezwykłym pomnikiem – ku czci wiernych parafii Sławno, którzy zginęli w latach 1939-1945. Pomnik nie stoi w przypadkowym miejscu – tutaj Niemcy rozstrzelali Polaków. Odsłonięty został 3 maja 1946 r. Gdy tutaj będziemy, zapalmy znicz i oddajmy hołd ofiarom II wojny światowej.
Następnie kierujemy się do bramy cmentarnej, by po kilkudziesięciu metrach stanąć przed piękną, drewnianą świątynią.
Drewniana kaplica pw. św. Rozalii powstała w 1785 r. Kaplica jest prosta i skromna, ale przez to przepiękna. Sylwetka kaplicy wzniesiona na wzgórzu, z wieżą z barokowym hełmem idealnie wpasowuje się w otoczenie lasu, który dominuje na całym cmentarzem. Wewnątrz kaplicy możemy zobaczyć barokowy ołtarz z obrazem św. Rozalii pustelnicy. Z kolei na belce znajduje się, równie wiekowa, figura świętej.
Jak mówi legenda, w 1624 r. podczas zarazy panującej w Palermo, zdarzył się cud. Rozalia ukazała się pewnej kobiecie i powiedziała, że jej ciała należy szukać w grocie. Następnie kazała przenieść je do Palermo i przejść z nimi w uroczystej procesji przez miasto. We wskazanym miejscu znaleziono kości kobiety, a po procesji zaraza zniknęła. Od tego momentu rozpoczął się kult Rozalii. W poczet świętych została wpisana przez papieża Urban VIII w 1630 r.
W ołtarzu głównym znajduje się współczesny obraz św. Rozalii. W ołtarzach bocznych natomiast figury Matki Boskiej i św. Teresy. Na belce tęczowej rzeźba św. Barbary z krzyżem oraz putta z klepsydrą i czaszką. Wewnątrz świątyni warto też zwrócić uwagę na polichromie na ścianach przedstawiające girlandy róż i lilii, które tworzą w kaplicy niepowtarzalny klimat. Namalowano je w 1930 r.
Po obejrzeniu kaplicy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na samą nekropolię , który jest jednym z ładniejszych i ciekawszych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Cmentarz został założony w 1783 roku na terenie średniowiecznego grodziska. A spacerując alejkami, można natknąć się m.in. na stare figury i krzyże, piękne i potężne pomnikowe drzewa, grobowiec rodziny Walter z 1885 r., XIX-wieczny grób żołnierza oraz nagrobki powstańców wielkopolskich
Cmentarz i kaplica w Sławnie to miejsce niezwykłe, miejsce pełne ducha historii… Warto tutaj zatrzymać się na chwilę…
Fot. K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!