ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Mistyczna świątynia na średniowiecznym grodzisku

HistoriaAtrakcje turystyczne3 maja 2024, 11:30   red. Karol Soberski3923 odsłon0 Komentarzy
Mistyczna świątynia na średniowiecznym grodzisku
Kaplica św. Rozalii w Sławnie - fot. Karol Soberski

O Sławnie, małej ale bogatej w atrakcje turystyczne miejscowości w gminie Kiszkowo, już pisaliśmy na portalu Pojezierze24.pl. Dzisiaj powracamy, by pokazać jeszcze jedną perełkę Sławna – drewnianą kaplicę św. Rozalii. I mistyczne otoczenie tej świątyni...

Do tej kaplicy łatwo trafić, ponieważ jadąc od strony Gniezna, wjeżdżając do Sławna, wystarczy skręcić w prawo, zjechać w dół i zatrzymać się na parkingu przed cmentarzem.

Zanim wejdziemy na tę nekropolię, gdzie znajduje się kaplica św. Rozalii, warto zatrzymać się przed niezwykłym pomnikiem – ku czci wiernych parafii Sławno, którzy zginęli w latach 1939-1945. Pomnik nie stoi w przypadkowym miejscu – tutaj Niemcy rozstrzelali Polaków. Odsłonięty został 3 maja 1946 r. Gdy tutaj będziemy, zapalmy znicz i oddajmy hołd ofiarom II wojny światowej.

Następnie kierujemy się do bramy cmentarnej, by po kilkudziesięciu metrach stanąć przed piękną, drewnianą świątynią.

Drewniana kaplica pw. św. Rozalii powstała w 1785 r.  Kaplica jest prosta i skromna, ale przez to przepiękna. Sylwetka kaplicy wzniesiona na wzgórzu, z wieżą z barokowym hełmem idealnie wpasowuje się w otoczenie lasu, który dominuje na całym cmentarzem. Wewnątrz kaplicy możemy zobaczyć barokowy ołtarz z obrazem św. Rozalii pustelnicy. Z kolei na belce znajduje się, równie wiekowa, figura świętej.

Jak mówi legenda, w 1624 r. podczas zarazy panującej w Palermo, zdarzył się cud. Rozalia ukazała się pewnej kobiecie i powiedziała, że jej ciała należy szukać w grocie. Następnie kazała przenieść je do Palermo i przejść z nimi w uroczystej procesji przez miasto. We wskazanym miejscu znaleziono kości kobiety, a po procesji zaraza zniknęła. Od tego momentu rozpoczął się kult Rozalii. W poczet świętych została wpisana przez papieża Urban VIII w 1630 r.

W ołtarzu głównym znajduje się współczesny obraz św. Rozalii. W ołtarzach bocznych natomiast figury Matki Boskiej i św. Teresy. Na belce tęczowej rzeźba św. Barbary z krzyżem oraz putta z klepsydrą i czaszką. Wewnątrz świątyni warto też zwrócić uwagę na polichromie na ścianach przedstawiające girlandy róż i lilii, które tworzą w kaplicy niepowtarzalny klimat. Namalowano je w 1930 r.

Po obejrzeniu kaplicy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na samą nekropolię , który jest jednym z ładniejszych i ciekawszych na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Cmentarz został założony w 1783 roku na terenie średniowiecznego grodziska. A spacerując alejkami, można natknąć się m.in. na stare figury i krzyże, piękne i potężne pomnikowe drzewa, grobowiec rodziny Walter z 1885 r., XIX-wieczny grób żołnierza oraz nagrobki powstańców  wielkopolskich

Cmentarz i kaplica w Sławnie to miejsce niezwykłe, miejsce pełne ducha historii… Warto tutaj zatrzymać się na chwilę…


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 165

 • 131
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 22
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3