ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Mikołaj, Gwiazdor, a może Śnieżynka?

AktualnościFelieton6 grudnia 2022, 10:45   red. Paweł Becker1002 odsłon1 Komentarzy
Mikołaj, Gwiazdor, a może Śnieżynka?
Paweł Becker -  fot. arch. autora

W grudniu niezmiennie powraca postać św. Mikołaja, a wraz z nim, a raczej z jego komercyjną wizją, powraca tłumaczenie dzieciom kto przy nosi prezenty. A do tego przydatna jest mapa, podręcznik historii i wiedza etnograficzna.

Serial „Królowa Bona” rozpoczyna się sceną modlitwy, po której księżna Izabela poucza córkę, by ta w trudnych chwilach modliła się do świętego Mikołaja z Bari. Przybycie Bony nad Wisłę rozszerzyło kult tego świętego biskupa z Miry, który miał zasłynąć z pomocy ubogim. Jego relikwie przeniesiono z Miry do włoskiego Bari, które stało się ogólnoeuropejskim centrum kultu tego popularnego świętego.

Z czasem dzień jego liturgicznego wspomnienia, 6 grudnia, stał się dniem zwyczajowego obdarowywania się drobnymi prezentami. A ponieważ zwyczaj wręczania sobie podarków ma też miejsce w Boże Narodzenie, w wielu miejscach uznano, że ten święty rozdaje prezenty dwukrotnie. Nałożył się na to wizerunek Santa Clausa, przybywającego w saniach z bieguna północnego, który w czerwonym płaszczu i charakterystycznej czapeczce wskakuje przez komin i do skarpetek przy kominku wrzuca zabawki i słodycze. Ta postać powstała już w latach 30. XIX wieku w USA, ale dopiero sto lat później wraz z rozwojem reklamy stała się popularna. Santa Claus zaczął wypierać tradycyjnego świętego Mikołaja, który wraz z Czarnym Piotrusiem przypływać do Holandii statkiem z ciepłych krajów, włoską wróżkę Befanę i wielu innych.

W Polsce darczyńca prezentów związany jest z regionem: Wielkopolska, Kujawy, Pomorze i Kaszuby to krainy w których prezenty wręcza Gwiazdor – brodaty jegomość w baranim kożuchu i niezbyt sympatycznej masce, który dla niegrzecznych dzieci ma rózgę, a dla grzecznych cukierka. Ale w Małopolsce prezenty wręcza Gwiazdka, na Śląsku Cieszyńskim Aniołek, w Małopolsce Gwiazdka, a na Podlasiu Dziadek Mróz.

Ten ostatni to oczywiście postać z folkloru rosyjskiego. Wraz ze swoją wnuczką Śnieżynką rozdaje prezenty w Nowy Rok. Był elementem antyreligijnej propagandy w ZSRR, którą próbowano rozszerzyć też na inne kraje bloku komunistycznego.

W moim pomorskim dzieciństwie oczywistością było, że 6 grudnia należy oczekiwać w czystych, wyczyszczonych poprzedniego dnia butach drobiazgów zostawionych przez św. Mikołaja. Natomiast w wigilijny wieczór prezenty zostawiał pod choinką Gwiazdor. Dziś wszechobecność reklam ogólnopolskich a wręcz ogólnoświatowych spowodowała, że wszędzie natkniemy się na tego samego przebieranego starszego pana zwanego Santa Claus. Mało tego – telewizyjne reklamy pełne są już nie jednego, ale wręcz całej gromady Mikołajów, które biegają między półkami marketów, wręczają prezenty określonej marki i popijają kawę w przerwie między kolejnymi obdarowywanymi dziećmi. Na lokalne postaci Gwiazdora, Dzieciątka, Aniołka, Gwiazdki a nawet Dziadka Mroza nie ma już miejsca.

Tylko od nas zależy co przekażemy dzieciom – czy pozwolimy, by ich wyobraźnię ukształtował świat reklam, czy też opowiemy im o Gwiazdorze, który wraz z pochodem kolędników wręczy prezenty.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 173

  • 93
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 31
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 49
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3