ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Medycyna – konteksty historyczne i społeczno-kulturowe” – wyjątkowa konferencja z gnieźnieńskim akcentem

Informacje lokalneZ życia FundacjiAktualności09:45   red. Julia Inez Osińska894 odsłon
„Medycyna – konteksty historyczne i społeczno-kulturowe” – wyjątkowa konferencja z gnieźnieńskim akcentem
 fot. z archiwum redakcji

Wielkopolska Izba Lekarska organizuje we wtorek, 18 listopada w Centrum Konferencyjnym EDU WIL w Poznaniu, ogólnopolską konferencję pod hasłem „Medycyna – konteksty historyczne i społeczno-kulturowe”. Na to spotkanie składa się dwanaście prelekcji. W gronie prelegentów - oprócz profesorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i lekarzy z wielkopolskich szpitali - znalazł się Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, niezależny badacz lokalnej historii, który wygłosi prelekcję pt. „Zapomniana zbrodnia – historia z Dziekanką w tle”.

We wtorek, 18 listopada w Centrum Konferencyjnym EDU WIL w Poznaniu, odbędzie się ogólnopolską konferencję pod hasłem „Medycyna – konteksty historyczne i społeczno-kulturowe”. Jej organizatorem jest Wielkopolska Izba Lekarska. W gronie zaproszonych przez organizatorów dwunastu prelegentów znalazł się Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, niezależny badacz lokalnej historii, który wygłosi prelekcję pt. „Zapomniana zbrodnia – historia z Dziekanką w tle”.

- Nie będę ukrywał, że wielkim zaszczytem jest dla mnie zaproszenie na tę konferencję organizowaną przez Wielkopolską Izbę Lekarską. W jej trakcie będę miał zaszczyt wygłosić prelekcję pt. „Zapomniana zbrodnia – historia z Dziekanką w tle”, w której opowiem o moich 21 latach badań niemieckiej zbrodni na pacjentach szpitala „Dziekanka”, które opisałem w dwóch książkach. Moja książka o tej zbrodni, jej drugie wydanie, zatacza coraz szersze kręgi i wzbudza coraz większe zainteresowanie - mówi K. Soberski.

Program konferencji

18 listopada - Centrum Konferencyjne EDU WIL, ul. Szyperska 14, Poznań

9:00 – 9:15 Otwarcie konferencji

Sesja I - Medycyna w kontekście historyczno-kulturowym

  • 9:15 – Wykład inauguracyjny: Quid est medicina? – prof. UMK dr hab. Wojciech Szczęsny
  • 9:35 – De humani corporis fabrica – dr Krzysztof Nierzwicki
  • 9:55 – Medykalizacja ciała kobiety w epoce wiktoriańskiej – prof. dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik, UAM
  • 10:15 – 10:30 Dyskusja
  • 10:30 – 10:45 Przerwa

Sesja II - Społeczno-kulturowe dzieje psychiatrii

  • 10:45 – Refleksje wokół książki „Dom z dwiema wieżami” – prof. UAM dr hab. Bartosz Hordecki
  • 11:05 – „Zapomniana zbrodnia” – historia z Dziekanką w tle – Karol Soberski dziennikarz, pisarz, dokumentalista
  • 11:25 – Mroczna twarz psychiatrii w kulturze a rzeczywistość – lek. Marcin Karolewski
  • 11:45 – 12:00 Dyskusja
  • 12:00 – 12:15 Przerwa

Sesja III - Medycyna w kontekście prawno-społecznym

  • 12:15 – „Białe soboty”. Społeczno – kulturowe aspekty badań przesiewowych – prof. UMK dr hab. n. med. Janusz Tyloch
  • 12:35 – Przy okrągłym stole o izbach lekarskich  – dr n. o zdr. Piotr Kordel, UMP
  • 12:55 – Paweł Gantkowski – lekarz, społecznik, działacz samorządowy – dr n. med. Krzysztof Prętki, UMP
  • 13:15 – 13:30 Dyskusja
  • 13:30 – 14:00 Przerwa

Sesja IV - (Nie)zapomniane postacie medycyny

  • 14:00 – Kasper Goski (ca 1525-1576) – poznański lekarz, burmistrz, astrolog i… społecznik – dr hab. Rafał Wójcik, UAM
  • 14:20 – Kazimierz Wize – dr n. hum. Justyna Czekajewska, UMP
  • 14:40 – Jan Jonston – lek. Lidia Dymalska-Kubasik
  • 15:00 – 15:15 Dyskusja
  • 15:15 – 15:30 Zakończenie konferencji.

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję zobaczyć wyjątkową wystawę faksymiliów rycin Vesaliusa.

Szczegóły i zapisy:

https://eduwil.pl/wydarzenie/medycyna-konteksty-2025/



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3