ReklamaA1

Marian Haber zawitał do Janowca Wielkopolskiego

AktualnościKsiążki25 października 2021, 10:00   red. Aleksandra Soberska1715 odsłon
Marian Haber zawitał do Janowca Wielkopolskiego
Karol Soberski i Beata Żmuda na scenie ośrodka kultury w Janowcu Wielkopolskim -  fot. Aleksandra Soberska

Sala widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wielkopolskim była kolejnym przystankiem do którego przybył Marian Haber, bohater książki Karola Soberskiego pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Spotkanie, które zgromadziło kilkadziesiąt osób z gminy Janowiec Wlkp., Gniezna, Kiszkowa, Bydgoszczy i okolic Damasławka, poprowadziła Beata Żmuda.

Niedzielne spotkanie ośrodku kultury w Janowcu Wielkopolskim to już czwarte w minionym tygodniu spotkanie Karola Soberskiego z Czytelnikami w trakcie którego opowiadał o bohaterze swojej najnowszej książki – o Marianie Haberze, przedwojennym właścicielu majątku Kołdrąb. Wcześniej odbyły się spotkania w Kołdrąbiu, Rogowie i Gnieźnie.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Leszek Grzeczka, burmistrz Janowca Wielkopolskiego, Aleksandra Walendowska, przewodniczącą Rady Miejskiej Gminy Janowiec Wielkopolski, Michał Werkowski, wiceburmistrz Janowca Wielkopolskiego i Monika Andruszkiewicz, reprezentująca Starostwo Powiatowe w Żninie.

Spotkanie poprowadziła Beata Żmuda z Bydgoszczy (z zawodu jest romanistką; pracuje w dużej firmie IT, gdzie współpracuję głównie z Francuzami. Jej pasje: Francja i wszystko, co z Francją związane (historia, kultura, muzyka, moda, język); literatura; sztuka; podróże po Polsce i po Francji, poezja śpiewana, polskie filmy, żeglarstwo. Od wielu lat działa aktywnie w Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Bydgoszczy, a od kilku lat jest prezeską tego towarzystwa. Organizuje i prowadzi wiele imprez poświęconych świętom i tradycjom francuskim. Od kilku lat jestem też aktywnym członkiem dwóch for internetowych skupiających miłośników postaci wykreowanej przez Zbigniewa Nienackiego, jaką jest Pan Samochodzik).

Spotkanie, które trwało blisko 1,5 godziny przeniosło licznie przybyłych Czytelników w świat okresu międzywojennego, świat, który odszedł definitywnie w 1939 roku. – Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami – mówi K. Soberski. - Książka to spotkanie z niezwykłym człowiekiem, którego życie to idealny scenariusz na film sensacyjno-kryminalny z romansami w tle i ze światem, którego już nie ma, światem, który zakończył się w 1939 r. Książka to  spotkanie z „ostatnim Mohikaninem dawnych czasów i tradycji”, jak określono Mariana Habera w jednym z listów – dodaje.

Warto zaznaczyć, że rozmowie „towarzyszył” obraz o wymiarach 40 cm na 30 cm namalowany na płótnie farbą akrylową, autorstwa poznańskiej malarki Danuty Weber.

„Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to już szósta książka Karola Soberskiego o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jednocześnie jest to jedyna taka pozycja w regionie. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).

Na koniec spotkania K. Soberski wręczył autorski egzemplarze książki „świadkowi historii”, osobie znającej osobiście Mariana Habera. Była to mieszkanka Janowca Wielkopolskiego – pani Irena Czapiewska. Jej wspomnienia ubogaciły w znaczący sposób książkę.

Po spotkaniu, wszyscy skierowali się do stoiska, gdzie można było kupić książkę, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego oraz do stolika by uzyskać dedykację od autora.

Ale nie zabrakło też kuluarowych rozmów w trakcie których jeden z obecnych na sali poinformował autora książki, że dysponuje listami M. Habera oraz zegarem – z jego odręczną dedykacją – który był prezentem od M. Habera dla jego rodziców. Autor miał też okazję poznać mieszkańca okolic Damasławka, który poinformował go, że dysponuje archiwalnymi dokumentami związanymi z rodziną Saskowskich.

Kolejne spotkania

Najbliższe spotkania promujące książkę pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” odbędą się:

- środa, 27 października o godz. 18.00 – świetlica w Mielnie (gmina Mieleszyn)
- czwartek, 4 listopada o godz. 18.00 – Klub Garnizonowy w Witkowie
- piątek, 5 listopada o godz. 18.00 – świetlica w Kołdrąbiu
- sobota, 6 listopada – Zamek w Uniejowie (godzina w trakcie ustalania)
- poniedziałek, 15 listopada o godz. 17.00 - Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo
- sobota, 20 listopada o godz. 13.00 – Konferencja „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy...” w Zamku Czocha – wykład nt. „Zagadkowego Kolekcjonera”
- czwartek, 25 listopada o godz. 17.00 - Biblioteka Publiczna w Pobiedziskach – filia biblioteki w Biskupicach
- piątek, 26 listopada o godz. 19.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie

Ponadto trwają ustalenia w sprawie spotkań m.in. w bibliotece gminnej w Brodnicy, Brześciu Kujawskim oraz w Starym Ratuszu w Gnieźnie. Planowane jest również spotkanie w jednym z regionalnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Wkrótce podamy miejsca i daty kolejnych spotkań.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 132

 • 69
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 55
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3