ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Marian Haber zagościł w Starym Ratuszu

KsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego8 kwietnia 2022, 22:00   red. Aleksandra Soberska1303 odsłon
Marian Haber zagościł w Starym Ratuszu
 fot. Aleksandra Soberska

Stary Ratusz w Gnieźnie to miejsce klimatyczne… Czuć w nim ducha historii…. Dlatego nie przypadkowo, dzisiejsze wieczorne spotkanie Karol Soberskiego, autora książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” z Czytelnikami, odbyło się w tym miejscu.

Dzisiejsze spotkanie to kolejne w tym roku spotkanie Karola Soberskiego z Czytelnikami w trakcie którego opowiadał o bohaterze swojej najnowszej książki – o Marianie Haberze, przedwojennym właścicielu majątku Kołdrąb.

W spotkaniu wzięli udział m.in. senator RP Paweł Arndt, poseł na sejm Tadeusz Tomaszewski, Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, jednocześnie przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego czy też Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna.

Spotkanie – w imieniu gospodarzy – otworzył Grzegorz Buczkowski w MOK-u, który przedstawił sylwetkę gościa spotkania Karola Soberskiego.

O autorze

Karol Soberski – prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Redaktor naczelny portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl. Od blisko 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego dwie edycje odbyły się w 2019 i 2021 r. (jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy, badaczy i eksploratorów), festiwalu „Historyczne Konfrontacje” oraz projektu dla miłośników historii „Pałace Tajemnic”.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

Świat ziemiaństwa...

Spotkanie, które trwało blisko 2 godziny przeniosło licznie przybyłych Czytelników w świat okresu międzywojennego, świat, który odszedł definitywnie w 1939 roku. – Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami – mówi K. Soberski. - Książka to spotkanie z niezwykłym człowiekiem, którego życie to idealny scenariusz na film sensacyjno-kryminalny z romansami w tle i ze światem, którego już nie ma, światem, który zakończył się w 1939 r. Książka to spotkanie z „ostatnim Mohikaninem dawnych czasów i tradycji”, jak określono Mariana Habera w jednym z listów – dodaje.

„Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to już szósta książka Karola Soberskiego o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jednocześnie jest to jedyna taka pozycja w regionie. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).

Po spotkaniu można było kupić książkę „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego oraz uzyskać dedykację od autora.

O miejscach i terminach kolejnych spotkań poinformujemy już wkrótce.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 165

  • 98
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 63
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3