ReklamaA1

Marian Haber zaczarował Pobiedziska!

AktualnościKsiążki25 listopada 2021, 21:30   red. Aleksandra Soberska1665 odsłon1 Komentarzy
Marian Haber zaczarował Pobiedziska!
 fot. Aleksandra Soberska

Po Kołdrąbiu (dwukrotnie), Rogowie, Gnieźnie, Janowcu Wielkopolskim, Mielnie, Witkowie, Niechanowie, zamku w Uniejowie i zamku Czocha, dzisiaj wieczorem odbyło się kolejne spotkanie czytelników z Karolem Soberskim i jego nową książką pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber  - ziemianin, marszand, celebryta”. Miejscem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska.

Gościa biblioteki powitała jej dyrektor Małgorzata Halber, która przedstawiła sylwetkę Karola Soberskiego, opowiedziała o jego wcześniejszych książkach i zaznaczyła, że K. Soberski jest człowiekiem o wielu pasjach.

Przypomnijmy, że „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” to już szósta książka Karola Soberskiego o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw, książka oparta o unikatowe dokumenty, listy, zdjęcia i wspomnienia… Jedyna taka pozycja w regionie. Wcześniej ukazały się następujące tytuły: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).

Tak się składa, że dokładnie dzisiaj mija pięć lat od premiery mojej pierwszej książki „Skarb Dziedzica”. Książki w której po raz pierwszy pojawia się  Marian Haber, bohater mojej najnowszej książki „Zagadkowy Kolekcjoner” zaczął K. Soberski.

Następnie K. Soberski opowiedział o początkach, o źródłach, o sposobach pozyskiwania materiałów do książki, o świadkach historii, a także o niezwykłych wydarzeniach, które w trakcie zbierania dokumentów do książki się zdarzały.

– Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami. Książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które odnalazłem w październiku 2020 r. Archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów – podkreśla K. Soberski.

W dalszej części spotkania była mowa o znanych przedwojennych postaciach, które pojawiają się w książce, a które miały ogromny wpływ na życie M. Habera, m.in. Janie Kiepurze czy Stanisławie Walasiewiczównie. Oczywiście nie brakowało historii o ukrytych skarbach czy tajemnicach związanych z M. Haberem.

Blisko 2-godzinne spotkanie przybliżyło zebranym postać nietuzinkowej osoby żyjącej w naszym regionie, postać przedwojennego dziedzica Kołdrąbia – Mariana Habera. Śmiało można powiedzieć, że M. Haber zaczarował obecnych na spotkaniu! Po zakończeniu spotkania można było kupić książkę, jak również wcześniejsze publikacje K. Soberskiego, a także uzyskać dedykację od autora.

Najbliższe spotkania:

- piątek, 26 listopada o godz. 19.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie.
- sobota, 11 grudnia od godz. 14.00 do 16.00 - piknik rodzinny w Kołdrąbiu
- czwartek, 16 grudnia o godz. 18.00 – Stary Ratusz w Gnieźnie

O kolejnych spotkaniach m.in. w Poznaniu, Łubowie, Szubinie, Brodnicy, już wkrótce!


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 153

  • 63
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 86
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem