ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

Małe, pożyteczne owady i ich muzeum

Atrakcje turystycznePrzyroda14 maja 2021, 9:55   red. Szymon Raith975 odsłon
Małe, pożyteczne owady i ich muzeum
Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu - fot. Szymon Raith

Jedni znają tego owada z łacińskiej nazwy Apis mellifera, drudzy często spotykają ją na kwiatach a dzieci bardzo często oglądały przygody pszczółki Mai. I już wiadomo o jakich owadach mowa! Dzisiaj zapraszamy do świata pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających, owadów bez których człowiek nie mógłby istnieć. Nawet nie zdając sobie z tego dzisiaj sprawy. Często mówi się o kimś „Pracowity jak pszczoła” co bardzo dobrze opisuje te małe owady. Potrafią poświęcić się dla dobra rodziny pszczelej i wykonują przy tym bardzo ciężką pracę, która niestety w dzisiejszych czasach narażona jest na coraz to większe zagrożenie ze strony… człowieka.

Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu

Muzeum znajduję się przy ul. Poznańskiej 35 w Swarzędzu i zostało założone w 1999 roku – jako oddział Narodowego Muzeum Rolnictwa w Szreniawie – na terenie istniejącego od 1963 skansenu pszczelarskiego. Ekspozycje muzealne zlokalizowane zostały w po folwarcznych budynkach i prezentowane są tam zbiory uli stanowiące unikaty na skalę europejską.

Ule w kształcie domów czy kamienic to dzisiaj prawdziwe perełki w pasiekach. Możemy tam przestudiować historię polskiego bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. Poznać anatomię pszczół ich hierarchię w rodzinie i zadania jakie wykonują.

Uzyskamy tu także odpowiedź na pytanie dlaczego czasami na kogoś mówi się, że truteń z niego. Muzeum udostępnia również swój teren do lekcji edukacyjnych dla młodszych, gdzie dzieci i młodzież mogą poznać i zaprzyjaźnić się z tymi pożytecznymi owadami.

Inne pożyteczne zapylacze

Świat owadów jest ogromny, a zapylacze to przyjaciel sadowników. Oprócz pszczół w skansenie dowiemy się również ciekawych rzeczy o trzmielach, błędnie nazywanych „bąkami”, o murarce ogrodowej czy pszczołach samotnicach.

Zachęcamy każdego do odwiedzenia tego miejsca, skosztowania wyrobów z polskich pasiek i odkrycia świata pszczół bo jest bardzo bogaty.

Więcej o Muzeum, godzinach otwarcia, czy cenach biletów na stronie internetowej placówki.


Fot. Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 169

 • 167
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner