ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Małe, pożyteczne owady i ich muzeum

Atrakcje turystycznePrzyroda7 stycznia 2022, 14:00   red. Szymon Raith1654 odsłon
Małe, pożyteczne owady i ich muzeum
Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu - fot. Szymon Raith

Jedni znają tego owada z łacińskiej nazwy Apis mellifera, drudzy często spotykają ją na kwiatach a dzieci bardzo często oglądały przygody pszczółki Mai. I już wiadomo o jakich owadach mowa! Dzisiaj zapraszamy do świata pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających, owadów bez których człowiek nie mógłby istnieć. Nawet nie zdając sobie z tego dzisiaj sprawy. Często mówi się o kimś „Pracowity jak pszczoła” co bardzo dobrze opisuje te małe owady. Potrafią poświęcić się dla dobra rodziny pszczelej i wykonują przy tym bardzo ciężką pracę, która niestety w dzisiejszych czasach narażona jest na coraz to większe zagrożenie ze strony… człowieka.

Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu

Muzeum znajduję się przy ul. Poznańskiej 35 w Swarzędzu i zostało założone w 1999 roku – jako oddział Narodowego Muzeum Rolnictwa w Szreniawie – na terenie istniejącego od 1963 skansenu pszczelarskiego. Ekspozycje muzealne zlokalizowane zostały w po folwarcznych budynkach i prezentowane są tam zbiory uli stanowiące unikaty na skalę europejską.

Ule w kształcie domów czy kamienic to dzisiaj prawdziwe perełki w pasiekach. Możemy tam przestudiować historię polskiego bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich. Poznać anatomię pszczół ich hierarchię w rodzinie i zadania jakie wykonują.

Uzyskamy tu także odpowiedź na pytanie dlaczego czasami na kogoś mówi się, że truteń z niego. Muzeum udostępnia również swój teren do lekcji edukacyjnych dla młodszych, gdzie dzieci i młodzież mogą poznać i zaprzyjaźnić się z tymi pożytecznymi owadami.

Inne pożyteczne zapylacze

Świat owadów jest ogromny, a zapylacze to przyjaciel sadowników. Oprócz pszczół w skansenie dowiemy się również ciekawych rzeczy o trzmielach, błędnie nazywanych „bąkami”, o murarce ogrodowej czy pszczołach samotnicach.

Zachęcamy każdego do odwiedzenia tego miejsca, skosztowania wyrobów z polskich pasiek i odkrycia świata pszczół bo jest bardzo bogaty.

Więcej o Muzeum, godzinach otwarcia, czy cenach biletów na stronie internetowej placówki.


Fot. Sz. Raith



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 170

  • 167
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3