Święto Konstytucji 3 Maja w pałacu, którego obecny wygląd został ostatecznie ukształtowany w 1791 r., czyli roku uchwalenia Konstytucji? Nie ma nic piękniejszego dla miłośników historii i… pałaców! I właśnie dzisiaj Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i dokumentalista oprowadzał turystów z całej Polski, po tej przepięknej czerniejewskiej rezydencji. Jak zawsze było sympatycznie, z wieloma pytaniami o dzieje pałacu, skarbami i zagadkami.
Gniezno, Rybnik, Żnin, Bydgoszcz, Poznań, Września, Środa Wielkopolska, Bytom, Wierzyce, Rogowo, Szubin, Łabiszynek – z tych dużych i mniejszych miejscowości przybyło 50 uczestników dzisiejszego popołudniowego zwiedzania pałacu w Czerniejewie. Było to piąte w tym roku zwiedzanie z cyklu „Wędrówki z historią” organizowane - już od 11 lat - przez K. Soberskiego.
Pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., druga – w 2021 r., a trzecia w 2022 r.).
Uczestnicy dzisiejszego, majowego zwiedzania pałacu w Czerniejewie swoją wędrówkę zaczęli przy Restauracji „Wozownia”, następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, a na koniec zeszli do pałacowych podziemi.
W pałacowych podziemiach, w popularnym „Piekiełku” zwiedzanie się zakończyło. Tam odbyło się losowanie upominków, bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki.
Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
W trakcie blisko 2-godzinnego zwiedzania – które odbyło się w dniu szczególnym, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja i odbyło się w pałacu, którego obecny wygląd został ostatecznie ukształtowany w 1791 roku, czyli roku uchwalenia Konstytucji – K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!
K. Soberski dziękuje wszystkim uczestnikom z różnych stron Polski za przybycie, miłą atmosferę i świetnie spędzony czas! Serdeczne podziękowania składa też na ręce właścicieli pałacu za możliwość zwiedzania tej pięknej, XVIII-wiecznej rezydencji!
Niezwykły urok czerniejewskiej rezydencji na długo zostanie w pamięci uczestników zwiedzania… I tylko pałacowe duchy posmutniały, bo pozostało im samotnie przemierzać pałacowe salony....
O wszystkich zwiedzaniach będzie można się dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz oraz ze strony internetowej soberski.pl.
Fot. A. Gaca
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!