W tegoroczne wakacje pojawi się kolejny autorski przewodnik Karola Soberskiego zatytułowany „Magiczny Pałac Rybieniec”! Będzie to przewodnik po gminach: Kiszkowo, Skoki, Kłecko, Mieścisko i Mieleszyn, którego centrum będzie właśnie pałac w Rybieńcu. Przepiękna rezydencja w Rybieńcu będzie centralnym punktem książki (z szeroko opisaną historią dworu i majątku, począwszy od XIV wieku do czasów współczesnych), z którego autor będzie zabierał turystów w niezwykłe wędrówki do najciekawszych miejsc we wspomnianych gminach! Będzie to przewodnik inny niż wszystkie i pierwsza turystyczna publikacja mówiąca o Rybieńcu i okolicach! Premiera książki oczywiście w pałacu w Rybieńcu!
Rybieniec to wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo, wzmiankowana już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm Wendorff. W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się jego syn Friedrich Wendorff, który wybudował okazały pałac, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec).
Rodzina Wendorffa mieszkał w Rybieńcu do stycznia 1945 roku, gdy opuściła dwór i w wielkim pośpiechu wyjechała do Niemiec. Nigdy już nie powrócili do Rybieńca. I tym wiąże się pierwsze ciekawa historia… Druga tajemnice to sztuczna wyspa usypana na jeziorze Rybno Małe... Kolejna, to losy Friedrich po 1945 roku...
W marcu 2025 roku tajemnice badał kultowy program dla poszukiwaczy historii - emitowany na antenie TVP Historia - red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło - kronika zwiadowców historii”. Sekret Rybieńca został przedstawiony w odcinku pt. „Szukamy Wyspy Skarbów”, a fascynujące kulisy tych poszukiwań znajda się w książce...
Inną bardzo zagadkową sprawą jest także las, należący do Friedricha von Wendorffa, leżący około jednego kilometra na północny-zachód od Rybieńca (w kierunku na Jagniewice) hodował bażanty. Do dzisiaj na ten las leśnicy mówią „bażantarnia”. Ale ten las ma inną tajemnicę związaną z właścicielem Rybieńca. Jak twierdzą mieszkańcy tej okolicy, w lesie znajdowała się… modlitewnia! Cóż to takiego? Była to polana o powierzchni około 2 hektarów, zlokalizowane w głębi lasu, przypominające ogród (na co dzień tym miejscem opiekował się ogrodnik Wendorffa). Było to miejsce z licznymi ścieżkami i drewnianymi ławami. Co skrywa modlitewnia?
Karol Soberski pracuje obecnie nad kilkoma książkami. Jedną z nich będzie książka zupełnie inna niż wszystkie dotychczasowe! Książka ta odmieni spojrzenie na turystykę naszego regionu! Przepiękna rezydencja w Rybieńcu będzie centralnym punktem książki z której turysta będzie mógł się wybrać na szlak turystyczny kilkoma trasami prowadzącymi po gminach: Kiszkowo, Skoki, Kłecko, Mieścisko i Mieleszyn.
„Magiczny Pałac Rybieniec” – takiej książki na rynku wydawniczym jeszcze nie było! Premiera książki odbędzie się latem 2025 roku w pałacu w Rybieńcu!
Cena książki w przedsprzedaży tylko 60 zł! Przedsprzedaż trwa do 30 czerwca! Książka będzie wysyłana w dniu premiery. Po tym terminie książkę będzie można kupić ale w wyższej cenie!
Karol Soberski (www.soberski.pl), pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.
„„Magiczny Pałac Rybieniec” to kolejna książka Karola Soberskiego o historii, zagadkach, tajemnicach i skarbach pogranicza Wielkopolski i Kujaw… Jedyna taka pozycja w regionie.
Wcześniej ukazały się następujące książki i przewodniki:
K. Soberski jest też współautorem współautorem folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Więcej o jego działalności tutaj
W najbliższym czasie - w czerwcu - ukaże się książka pt. „Głębokie. Tropami tajemnic”
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!